Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Nowy, 6-kanałowy analizator mocy PW6001 produkowany przez japońską firmę HIOKI wyróżnia się pasmem, precyzją oraz stabilnością pomiaru. Oferuje go firma LABIMED ELECTRONICS, wyłączny importer i dystrybutor HIOKI na Polskę.
W dziedzinie pomiaru i analizy mocy PW6001 (fot. 1) jest dla firmy HIOKI przyrządem flagowym, gdyż jego parametry są porównywalne lub nawet przewyższają możliwości odpowiedników wielu firm konkurencyjnych, przy często korzystniejszej cenie.
PW6001 mierzy i analizuje moc DC i w paśmie od 0,1 Hz do 2 MHz z dokładnością podstawową równą ±0,02% przy szybkości próbkowania wynoszącej 5 MSa/s. Dzięki szerokiemu pasmu pomiaru nadaje się doskonale do sprawdzania m.in. urządzeń o dużej szybkości przełączania, takich jak wyłączniki SiC. W porównaniu z analizatorem mocy 3390 wprowadzonym przez HIOKI na rynek w roku 2009 i produkowanym nadal − PW6001 ma dziesięciokrotnie szersze pasmo pomiaru i dziesięciokrotnie szybsze próbkowanie.
Zastosowanie w PW6001 specjalnej konstrukcji mechanicznej z solidnymi metalowymi profilami ekranującymi oraz optycznych układów izolujących pozwoliło uzyskać wyjątkową odporność na zakłócenia, optymalną stabilność oraz współczynnik tłumienia sygnału wspólnego (CMRR) wynoszący 80 dB/100 kHz. Dodając do tego doskonałe własności temperaturowe (odchyłka od dokładności znamionowej nie większa niż ±0,01%/°C w zakresie temperatur od 0 do 40°C), otrzymano analizator mocy najwyższej klasy.
Konfiguracje układów pracy i doprowadzanie mierzonego sygnału
Zależnie od wyboru użytkownika PW6001 może pracować w różnorodnych układach pomiarowych, poczynając od jednofazowego dwuprzewodowego, a na trójfazowym czteroprzewodowym kończąc. Realizacja pracy w danym układzie wymaga użycia odpowiedniej liczby kanałów, czyli modułów. Na tylnej płycie analizatora znajduje się sześć slotów (fot. 2), w które wsuwa się wymienne moduły. Liczbę modułów (maksymalnie 6) ustala użytkownik, zamawiając analizator. Każdy moduł ma zarówno wejście napięciowe jak i prądowe. Napięcie doprowadza się bezpośrednio, a prąd za pośrednictwem czujnika cęgowego. Wejście napięcia jest zakończone dwoma gniazdami na wtyki banankowe z osłonką (tzw. bezpieczne). Czujniki prądowe (zależnie od typu) dołącza się do specjalnego gniazda ME15W (wejście sondy 1 przetwarzającej prąd na prąd) lub typowego BNC (wejście sondy 2 przetwarzającej prąd na napięcie). W drugim przypadku osobno dołącza się przewód zasilania czujnika. Tor pomiarowy napięcia ma wejście z dzielnikiem rezystancyjnym, z izolacją optyczną. Tor pomiarowy prądu jest odizolowany od czujnika prądowego (z wyjściem napięciowym).
Zakres pomiaru
Analizator wyposażono w 8 podzakresów pomiarowych napięcia: 6, 15, 30, 60, 150, 300, 600 i 1500 V. Dostępne podzakresy pomiarowe prądu zależą od użytego czujnika cęgowego, wyspecyfikowanego przez HIOKI. Stąd zależnie od użytej kombinacji podzakresów napięcia i prądu można mierzyć moc w przedziale od 2,40000 W do 4,59999 MW. Podzakresy są zmieniane wyłącznie automatycznie, tzn. analizator samoczynnie wybiera podzakres odpowiedni do wielkości doprowadzonego sygnału. Na podstawie danych pomiarowych napięcia i prądu PW6001 oblicza i wyświetla wskazania: napięcia i prądu (w tym wartości szczytowe), mocy czynnej, biernej i pozornej, współczynnika mocy, kąta fazowego, częstotliwości, sprawności, stratności, współczynników tętnień napięcia i prądu oraz całek napięcia, prądu i mocy.
(...)
mgr inż. Leszek Halicki
Pełna wersja artykułu w EI 4/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com