Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Nowy miernik impedancji IM3536 wyprodukowany przez japońską firmę HIOKI znajdzie zastosowanie zarówno w placówkach naukowo-badawczych jak i na liniach produkcyjnych.
IM3536 (fot. 1) mierzy i oblicza 17 parametrów impedancyjnych testowanego obiektu przy sygnale pomiarowym stałym (DC) lub przemiennym (AC) o częstotliwości z zakresu od 4 Hz do 8 MHz. Mocną stroną IM3536 jest wysoka dokładność (±0,05% wartości wskazywanej), a także krótki czas pomiaru (1 ms) przekładający się na dużą szybkość działania szczególnie istotną przy pracy na linii produkcyjnej. Ważną własnością nowego przyrządu jest duża powtarzalność wyników pomiarów małych impedancji, lepsza niż uzyskiwana za pomocą poprzednich mierników impedancji tej firmy (przyrząd zastępuje produkowany wcześniej miernik impedancji 3532-50). Niewielki zakres rozrzutu wyników przy pomiarze małych impedancji oraz doskonałe parametry częstotliwościowe powodują, że IM3536 nadaje się znakomicie do testowania kondensatorów elektrolitycznych o małym ESR oraz pomiaru indukcyjności cewek pracujących w układach zasilaczy. Wyspecyfikowaną dokładność pomiaru osiąga się już przy impedancji próbki równej 1 mΩ.
Prace naukowo-badawcze stawiają przyrządom pomiarowym specjalne wymagania polegające m.in. na możliwości zasymulowania w trakcie pomiaru w szerokim zakresie rzeczywistych warunków, w których ma pracować testowany obiekt. Z takim zadaniem IM3536 poradzi sobie bez problemu, gdyż jego operator może w szerokim zakresie zmieniać warunki pomiaru i to zarówno przed, jak i w trakcie jego trwania. Analizując na przykład punkt rezonansowy cewki, może zmieniać wartość częstotliwości doprowadzanego do niej sygnału lub testując próbkę odznaczającą się zależnością parametrów od wielkości sygnału, dokonywać oceny przy jednoczesnej zmianie tego sygnału. Oprogramowanie użytkowe dostarczane wraz przyrządem (bez dodatkowych opłat) pozwala na zapisywanie na komputerze danych pomiarowych przy przemiataniu zakresu częstotliwości skonfigurowanego wcześniej w komputerze. Dokładną realizację warunków zgodnych z normami przemysłowymi umożliwia funkcja wstępnej polaryzacji testowanego obiektu napięciem lub prądem stałym.
IM3536 wyposażono w kolorowy ekran ciekłokrystaliczny z polem dotykowym przeznaczonym do konfigurowania i obsługi wszystkich jego funkcji (fot. 2). Stąd też na płycie przedniej IM3536 nie ma żadnych przycisków ani pokręteł z wyjątkiem wyłącznika zasilania.
(...)
mgr inż. Leszek Halicki
LABIMED ELECTRONICS
Pełna wersja artykułu w EI 1/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com