Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Więcej…

Skuteczna konserwacja prewencyjna dzięki współpracy urządzeń

Badanie termowizyjne silnikaDwa pierwsze i najważniejsze symptomy zbliżającej się awarii maszyn i elementów mechanicznych to podwyższona temperatura i anormalne wibracje. Wykorzystanie w regularnej diagnostyce prewencyjnej współpracujących ze sobą kamer termowizyjnych i mierników wibracji pozwoli wcześnie wykryć nadchodzący problem, usunąć usterki i uniknąć kosztownych awarii.

Większość elementów mechanicznych wytwarza określone ciepło i wibracje podczas poprawnej pracy. O zbliżających się problemach ostrzec mogą wartości tych paramentów odstępujące od normy. Wykrycie tych zmian i określenie, czy wychodzą poza stan normalny, a więc mogą znamionować potencjalną awarię, stanowi wyzwanie dla zespołów zajmujących się konserwacją. Z pomocą przychodzą tu kamery termowizyjne, pozwalające szybko i bezpiecznie badać temperatury dużych obszarów, oraz wibrometry z funkcją porównywania wartości pomiarów z wcześniej założonymi. Dodatkowym ułatwieniem jest automatyczne tworzenie historii pomiarów dostępnej dla wszystkich użytkowników oraz możliwość natychmiastowych konsultacji zebranych pomiarów z innymi członkami zespołu. Wszystkie te możliwości zapewniają przyrządy FLUKE: kamera termowizyjna Ti400 i wibrometr Fluke 805 współpracujące w systemie Fluke Connect™.

 

Kamery termowizyjne i wibrometry w konserwacji prewencyjnej
Prowadząc badanie kamerami termowizyjnymi, należy zwracać szczególną uwagę na podobne urządzenia pracujące w zbliżonych warunkach, ale wykazujące różne temperatury podczas pracy oraz na elementy, których temperatura wyraźnie odbiega od średniej. Dzięki zastosowaniu kamery Fluke Ti400 z systemem automatycznej regulacji ostrości LaserSharp™ użytkownik może szybko i dokładnie sprawdzać rozkład temperatur na większych obszarach i precyzyjnie mierzyć temperatury poszczególnych elementów.
Badanie drgań maszyny wibrometremW analizie drgań największym wyzwaniem jest odróżnienie wibracji mieszczących się w normie dla danych elementów od tych wskazujących na potencjalne problemy. Z pomocą przychodzi miernik wibracji Fluke 805, który nie tylko mierzy wibracje maszyn, uderzenia łożysk i temperaturę pierścieni, ale także porównuje uzyskane odczyty do 37 konkretnych, predefiniowanych kategorii maszyn, by wykryć odchylenia od normy. Dzięki temu technik konserwator otrzymuje kluczowe informacje o stanie maszyn i ostrzeżenia o awariach łożysk w zróżnicowanych urządzeniach mechanicznych, takich jak: silniki, pompy, wentylatory, dmuchawy, sprężarki i wiele innych.

 

Fluke Connect™ – natychmiastowy dostęp do danych dla całego zespołu
By odpowiednio wcześnie wykryć symptomy awarii, konieczna jest możliwość porównywania uzyskanych w badaniu odczytów z danymi historycznymi. Skutecznym rozwiązaniem jest tworzenie ścieżek kontroli (obejmujących wszystkie kluczowe zasoby) za pomocą dostępnej w aplikacji Fluke Connect™ funkcji EquipmentLog™. Funkcja ta umożliwia utworzenie folderu z opisem i lokalizacją dla każdego kluczowego zasobu sprzętowego w dostępnej dla wszystkich użytkowników pamięci w „chmurze" Fluke Cloud™. Przy każdej kontroli urządzenia osoba, która otrzymała do niego dostęp, zapisuje obraz termiczny lub dane pomiarowe w folderze tego urządzenia, dzięki czemu możliwe jest śledzenie i monitorowanie jego stanu na przestrzeni czasu oraz uzyskiwanie dostępu do historycznych danych. Kolejną niezwykle przydatną funkcją oferowaną przez Fluke Connect™ są rozmowy wideo ShareLive™. Pozwalają one na komunikację między użytkownikami aplikacji i przesyłanie obrazów termicznych i danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Umożliwia to na natychmiastowe „podzielenie" się wynikami pomiarów z innymi członkami zespołu czy przełożonymi, konsultację i podjęcie decyzji o kolejnych działaniach.

 

Na podstawie materiałów firmy FLUKE

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem