Od redakcji 12/2023

eI 12Szanowni Państwo,

Wdrożony w 2021 r. rynek mocy przekształcił jednotowarowy rynek energii elektrycznej, gdzie handlowi podlegały tylko wytworzone lub pobrane wolumeny energii elektrycznej, w rynek dwutowarowy, gdzie drugim towarem stała się dostępność mocy. Założeniem systemu wprowadzonego rynkiem mocy jest wynagrodzenie wypłacane wytwórcom energii elektrycznej z tytułu gotowości zarówno do dostarczenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), jak i do zaniechania bądź redukcji poboru (usługa DSR).

Więcej…

Elektryka w obiektywie

Termowizja stanowi proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni przy długości fali mieszczącej się pomiędzy 0,9 a 14 µm. To właśnie w tym zakresie jest możliwe rejestrowanie promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne w przedziale temperatur spotykanych w warunkach codziennych. Należy podkreślić przy tym brak konieczności oświetlania ich zewnętrznym źródłem światła oraz możliwość wykonania dokładnego pomiaru temperatury tych obiektów.

Kamery termowizyjne FLIR

Termografia wykorzystywana jest m.in. w aplikacjach naukowych, medycznych, policyjnych, wojskowych, a także w diagnostyce urządzeń mechanicznych, obwodów elektrycznych oraz budynków. Obecnie termografię uznaje się za najbardziej wygodną metodę pomiaru temperatury na odległość.

Ostatnie lata to wzrost popularności termowizji, a co za tym idzie, spadek cen kamer przy jednoczesnej poprawie jakości i poszerzeniu ich funkcjonalności. Wybierając kamerę należy przede wszystkim określić jej przeznaczenie. Jeżeli użytkowanie obejmuje okresowe przeglądy rozdzielnic i szaf elektrycznych oraz temperatury łożysk silników, pomp itp. – w zupełności wystarczy model o rozdzielczości 160x120 pikseli przy maksymalnym zakresie temperatury do 250°C. Jeżeli zakres ten jest niewystarczający, warto pokusić się o kamerę o maksymalnej temperaturze, która wynosi 600°C. Tym bardziej że modele o takich parametrach są zazwyczaj tylko o od 5 do 10% droższe w porównaniu z wykonaniem standardowym. Wiele kamer cechuje się możliwością późniejszego poszerzenia funkcjonalności. Jeżeli pomiary będą wykonywane w miejscach o ograniczonej ilości przestrzeni, warto zadbać o model o niewielkich rozmiarach i małej masie.

 

Zalety badań termowizyjnych
W branży elektrycznej wykorzystuje się termowizję przede wszystkim w procesie diagnostyki maszyn i urządzeń. Na uwagę zasługuje natychmiastowe uzyskiwanie wyniku badań, niewymagającego szczegółowych analiz. Zaletą jest również to, że badany obiekt nie ulega uszkodzeniu (zniszczeniu) podczas prac kontrolnych. Trzeba również wspomnieć o możliwości przeprowadzenia badania w trakcie eksploatacji urządzeń elektrycznych, tzn. bez konieczności wyłączania ich z ruchu. Proste i wcześniej przeprowadzone zdiagnozowanie zagrożenia pozwala na uniknięcie znacznych strat materialnych.

 

Zastosowanie termowizji w elektroenergetyce
Pomiary termowizyjne w energetyceZa pomocą termowizji elektrycy przeprowadzają najczęściej diagnostykę napędów elektrycznych. Sprawdza się m.in. wirnik, prawidłową pracę szczotek, połączenia prętów z pierścieniami oraz stan łożysk. Są wykrywane miejsca o temperaturze zagrażającej zastosowanej klasie izolacji np. w stojanie czy wirniku. Coraz częściej obrazy w podczerwieni wykorzystuje się w diagnostyce ogniw fotowoltaicznych. Stąd też termowizja znajduje zastosowanie przy wykrywaniu źle podłączonych podzespołów fotowoltaicznych i elementów niesprawnych.

Analiza zawartości termogramu jest doceniana podczas badań generatorów, transformatorów oraz linii energetycznych różnych napięć. Podczas kontroli transformatorów należy wziąć pod uwagę przyrosty temperatury na powierzchni kadzi. Za pomocą kamer termowizyjnych sprawdza się także nowe transformatory. Kluczową rolę odgrywa bowiem prawidłowa praca rdzenia. Kontroli poddaje się zaciski prądowe oraz śruby odpowiedzialne za połączenie kadzi z pokrywą. Bardzo często kamery termowizyjne są stosowane do kontroli stanu bezpieczników. Sprawdza się zaciski przyłączeniowe, docisk styków, a także uchwyty odciągowe i zaciski mostka. Kontroli za pomocą termogramów są poddawane zaciski odgałęźne i przyłączeniowe, także wyłączniki oraz inne aparaty.

Przy użyciu kamer termowizyjnych bada się poprawność funkcjonowania rozdzielnic elektrycznych, a przede wszystkim szyn zbiorczych, odłączników, wyłączników mocy, przekładników i transformatorów. Wykrywa się niewłaściwie „obrobione" przewody i podłączenia do zacisków. Są diagnozowane asymetrie zasilania oraz wszelkie przeciążenia w instalacji. Analizie poddaje się stan kabli i przewodów, w tym ich częściowe pęknięcia oraz upływności na powierzchniach izolacyjnych. Warto docenić możliwości termowizji przy diagnostyce urządzeń elektronicznych. Przykładowo jest możliwe wykrywanie nieprawidłowości w układach chłodzenia tych wrażliwych na temperaturę urządzeń.

 

(...)

 

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem