Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Serwonapędy – budowa i przykłady zastosowania

WstepSerwonapędy znajdują zastosowanie w aplikacjach wymagających precyzyjnej regulacji ruchu obrotowego. Taką możliwość zyskuje się dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników elektrycznych w połączeniu z odpowiednimi urządzeniami sterującymi.

Serwonapędy stanowią przetwornice częstotliwości, które stosuje się nie tylko do regulowania prędkości, lecz także do ustalania kąta serwosilników. Takie napędy bazują na technologii bezszczotkowej z magnesami trwałymi na wirniku, przy zasilaniu napięciem przemiennym.

W typowym serwonapędzie można wyróżnić trzy elementy. Jest to urządzenie wykonawcze, czyli np. silnik, oraz regulator lub sterownik odpowiedzialny za realizowanie określonego algorytmu. Nie bez znaczenia pozostaje także element sprzężenia zwrotnego przeznaczony do odczytu aktualnej pozycji silnika – enkoder, rezolwer lub tachometr.

maxon-eci40 cutawaySerwonapędy mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest nie tylko pozycjonowanie, lecz także wysoka dynamika ruchu oraz szerokie możliwości w zakresie regulacji. Stąd też serwonapędy są nieodzownymi elementami budowy linii produkcyjnych oraz obrabiarek CNC.

W zależności od modelu i przeznaczenia silnika prostownik może być zasilany napięciem jedno- lub trójfazowym. Stopień pośredni to kondensator oraz ewentualnie dławik. Z kolei falownik odpowiada za wytwarzanie napięcia wyjściowego.

Przeznaczenie serwonapędów

Serwonapędy są odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie coraz to większych wymagań użytkowników maszyn w odniesieniu do ich wydajności, powtarzalności i niezawodności. To właśnie dlatego dynamicznie wzrasta liczba stosowanych serwonapędów przez producentów maszyn. Rozwiązania, które zadecydowały o dużej popularności serwonapędów, to przede wszystkim bardzo szybkie, precyzyjne sterowanie poprzez dedykowane sieci komunikacyjne pomiędzy serwonapędem a sterownikami typu „Motion Controller”, integracja sterowania logiką maszyny (PLC) ze sterowaniem ruchem i funkcjami bezpieczeństwa maszyny, a także wbudowane bezpośrednio w serwonapędy wejścia bezpieczeństw oraz enkodery o dużej rozdzielczości wynoszącej 20 bitów na obrót, łącznie z enkoderami absolutnymi.

[...]

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 2/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem