Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Energooszczędne elektryczne systemy grzewcze

Mówi się, że przyszłość należy do elektrycznych systemów grzewczych. Wynika to z tego, że takie systemy mogą tanio i komfortowo wytworzyć energię cieplną na potrzeby ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ponadto trzeba podkreślić, że energia elektryczna to medium, którego cena jest przewidywalna i ukształtowana na stałym poziomie. W nowoczesnych elektrycznych systemach grzewczych stawia się więc na oszczędność energii, bezawaryjność, trwałość urządzeń oraz łatwe i mobilne sterowanie.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Jako zalety ogrzewania elektrycznego należy wymienić przede wszystkim bezobsługową eksploatację, a dzięki możliwości zaprogramowania pracy w tańszej taryfie energetycznej koszty ogrzewania nie muszą być wysokie. Ogrzewanie elektryczne bardzo często uwzględnia się jako dodatkowe źródło ciepła oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych systemów grzewczych. Ważna jest przy tym łatwa instalacja i możliwość precyzyjnej regulacji temperatury.1

W nowoczesnych systemach ogrzewania elektrycznego wykorzystuje się elektroniczne sterowanie zapewniające oszczędność energii. Można np. ustawić program dzienny i tygodniowy po to, aby system grzewczy działał jedynie podczas obecności domowników. Przydatnym rozwiązaniem jest także sterowanie urządzeniami grzewczymi za pomocą technologii bezprzewodowych.

W przypadku ogrzewania elektrycznego koszt inwestycyjny i instalacyjny w porównaniu z innymi systemami grzewczymi jest niższy. Obecnie cena energii elektrycznej ma wartość stabilną i porównywalną. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne w trakcie użytkowania. Taki sposób ogrzewania budynków stanowi system grzewczy uzupełniający w odniesieniu do innych źródeł ciepła. Ponadto bardzo często znajduje zastosowanie w budynkach poddawanych renowacji i modernizacji. Ogrzewanie elektryczne nabiera szczególnego znaczenia w kontekście coraz lepszych parametrów w zakresie energooszczędności, jakie uzyskują budynki.

Piece akumulacyjne

Thermoval 1Konstrukcja typowego pieca akumulacyjnego bazuje na metalowej obudowie, która jest izolowana cieplnie od bloku akumulacyjnego z elementami grzejnymi. Na obudowie ogrzewacza znajduje się pokrętło umożliwiające zmianę stopnia naładowania ogrzewacza. Ważną rolę odgrywa również wyłącznik klawiszowy, który zazwyczaj służy do skokowej regulacji prędkości wentylatora. Możliwe jest też sterowanie dodatkowym elementem grzejnym. W nowoczesnych piecach stosuje się trwałą, a zarazem estetyczną powłokę lakierniczą. Bazuje ona na proszkowej technologii nakładania lakieru. Specjalna powłoka to jednak nie tylko walory o charakterze estetycznym, istotna jest też jej wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na wysokie temperatury.

Na rynku dostępne są ogrzewacze akumulacyjno-kanałowe wyposażone w blok akumulacyjny z kanałem powietrznym. We wnętrzu kanału umieszczone są elementy grzejne, które ogrzewają rdzeń akumulacyjny oraz powietrze w kanale. Proces oddawania ciepła bazuje na promieniowaniu i swobodnej konwencji oraz przepływającym powietrzu przez kanał. Zimne powietrze wpływa do kanału i na skutek ogrzania wypływa górą. Istotną rolę odgrywa ruchoma przysłona, dzięki której jest możliwe ręczne regulowanie powietrza w pomieszczeniu.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 1/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem