Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Mikromaszyny

9Mikromaszyny to nic innego jak maszyny elektryczne o niewielkich mocach i zazwyczaj także o niewielkich rozmiarach. Do tej grupy maszyn/urządzeń zalicza się silniki elektryczne prądu stałego i przemiennego o ruchu obrotowym lub liniowym, prądnice oraz elektryczne maszynowe elementy automatyki.

Mikromaszyny są wykorzystywane m.in. w takich urządzeniach jak sprzęt laboratoryjny, urządzenia AGD, aparatura medyczna (np. dozowniki płynów infuzyjnych), narzędzia elektryczne, profesjonalne zabawki.

Powszechne zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie jest wymagana miniaturyzacja, precyzja wykonania i niezawodność. Dlatego są używane w urządzeniach techniki wojskowej czy rozwiązaniach automatyki przemysłowej (szczególnie robotyki) i układach sterowania.

Ciągły postęp i dążenie do miniaturyzacji doprowadziło do powstania mikromaszyn o bardzo małych wymiarach uzyskiwanych metodami nanotechnologii. Moc znamionowa mikromaszyn rozpoczyna się od ułamków watów i z reguły nie przekracza 1 kW przy prędkości obrotowej 1500 obr/min. Oczywiście od tej reguły występują wyjątki takie jak: silniki jednofazowe komutatorowe, silniki tarczowe czy niektóre jednofazowe silniki indukcyjne. Ponieważ w grupie mikromaszyn występuje wiele odmian, podzielono je na następujące podgrupy:

  • mikromaszyny powszechnego zastosowania;
  • elektryczne maszynowe elementy automatyki (w skrócie określane jako EMEA);
  • mikromaszyny specjalne.

10

Silniki stosowane w aparaturze medycznej mogą osiągać przykładowo prędkości 75 tys. obr/min, przy czym są bardzo małe i lekkie, dzięki czemu aparatura jest poręczna i wygodna w zastosowaniu. Mikrosilniki wykorzystuje się w napędach wierteł, pił medycznych, a także w instrumentach dentystycznych jak i endoskopach. Silniki stosowane w wentylatorach i respiratorach charakteryzują się znacznie zredukowanym poziomem hałasu odczuwanym przez użytkownika. Ponadto tego typu silniki wykazują mniejszą bezwładność wirnika, dzięki czemu pozwalają na gwałtowne zmiany ciśnienia przepływającego powietrza oraz zwiększają komfort pacjenta. Dobrym przykładem zastosowania mikrosilników w medycynie są także pompy insulinowe. Tu również komfort użytkownika jest zapewniony dzięki bardzo cichej pracy. Dodatkowo maksymalnie zredukowana masa i wymiary urządzeń nie ograniczają swobody ruchów użytkownika pompy.

Kolejną dziedziną techniki, gdzie są wykorzystywane mikromaszyny jest branża zabezpieczeń i kontroli dostępu do budynków. W szczególności przydatne są bardzo małe i precyzyjne silniki do napędu drzwi, sterowania kamerą z głowicą obrotową czy skanowania kodów kreskowych, także w systemach monitoringu, zamkach i ryglach.

Szybkie i poruszające się z dużą dokładnością mikromaszyny znalazły zastosowanie w automatyce przemysłowej i robotyce. Szczególnie można spotkać je w przenośnikach, zdalnie sterowanych pojazdach czy też robotach przemysłowych. Wśród mikromaszyn można także znaleźć specjalne rozwiązania, które charakteryzują się odpornością na wstrząsy termiczne i mechaniczne z jednoczesnym zachowaniem małych rozmiarów przy dużej mocy i momencie na wale. Takie specjalne wykonania znajdują zastosowanie głównie w lotnictwie do pomiarów poziomu paliwa, jako mierniki i przyrządy w kokpicie, elektryczne siłowniki i elementy wykonawcze, żyroskopy, skanery optyczne czy urządzenia nadawczo-odbiorcze.

(...)

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 2/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem