Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Trasy kablowe w okablowaniu strukturalnym

8Jedną z najważniejszych użytkowych instalacji niskoprądowych w budynkach jest aktualnie system okablowania strukturalnego. Najczęściej jest on bazą każdej sieci komputerowej, ponadto wykorzystywany jest do przesyłania sygnałów audio i video, do stacjonarnej sieci telefonicznej, do monitoringu wizyjnego oraz do innych celów.

Normy dotyczące okablowania strukturalnego
W Polsce podstawową normą określającą wymagania dla okablowania strukturalnego jest grupa norm PN-EN 50173, w szczególności PN-EN 50173-1 Technika informatyczna − Systemy okablowania strukturalnego − Część 1: Wymagania ogólne. Pozostałe normy z tej rodziny doprecyzowują wymagania dla określonego obszaru zastosowań.

Normy te są rozwijane od kilkunastu lat: pierwotnie w oparciu o normy amerykańskie EIA/TIA 568B, a następnie o normę ISO 11801 (polskie normy są z nią tożsame, można je stosować zamiennie − co nie znajduje jednak analogii względem normy amerykańskiej).

Dla projektantów i instalatorów niezwykle istotną jest również kolejna grupa norm, czyli PN-EN 50714, która zawiera wiele praktycznych informacji zapewniających właściwe parametry elektromagnetyczne sieci, co przełoży się na jej prawidłową i długoterminową eksploatację.

Przykładowo: norma PN-EN 50173:2 Technika informatyczna − Instalacja okablowania − Część 2: Planowanie i wykonywanie instalacji wewnątrz budynków – zawiera szczegółowe wytyczne i zalecenia dotyczące planowania oraz instalacji okablowania strukturalnego ekranowanego i nieekranowanego w oparciu o medium przewodów miedzianych i okablowania światłowodowego. Podaje sposoby projektowania przebiegu tras kablowych, przepustów kablowych, układania i znakowania przewodów, właściwej separacji i odstępów przewodów niskoprądowych okablowania strukturalnego od przewodów i kabli energetycznych, prowadzenia uziemień i in.

Znajomość powyższych norm przydaje się m.in. przy projektowaniu tras kablowych w oparciu o kanały kablowe, które są najczęściej wykorzystywanymi elementami przy budowie okablowania wewnątrz budynków.

Trasy kablowe w miejscach widocznych i niewidocznych
W przypadku prowadzenia tras w miejscach niewidocznych, np. w szachtach kablowych, nad sufitem podwieszanym lub w miejscach, gdzie nie przykłada się dużej wagi do estetyki (piwnice, poddasza itp.) wykorzystuje się kanały metalowe, pełne lub perforowane. Dzięki dużym przekrojom znajdują one zastosowanie również tam, gdzie w ciągach kablowych układane są bardzo duże ilości kabli i przewodów.
W tej części instalacji montuje się również drabinki kablowe, pokrewne kanałom metalowym.

Z kolei w miejscach, w których estetyka ma znaczenie, najpopularniejsze są kanały elektroinstalacyjne i kanały podparapetowe z PCV. Najważniejsze ich cechy to łatwość obróbki i montażu napowierzchniowego, dostępność dodatkowych estetycznych elementów (narożniki, rozgałęźniki, zakończenia), możliwość wykorzystania różnorodnych sposobów montażu gniazd.

(...)

mgr inż. Krzysztof Strzoda,
Z-ca Dyrektora Handlowego
EMITER Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem