Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Czy szynoprzewody mają sens?

35Pomimo prawie stuletniej historii szynoprzewodów, jako elementu instalacji elektrycznych trwale wpisanego w krajobraz elektryczny, podczas praktyki na rynku instalacyjnym wciąż można się spotkać z rozważaniami odnośnie sensu i opłacalności ich stosowania. Niniejszy artykuł jest nie tyle próbą przekazania czytelnikom, wydawałoby się, oczywistej odpowiedzi na tytułowe pytanie, a bardziej zgromadzeniem w jednym miejscu argumentów przemawiających za stosowaniem szynoprzewodów.

W artykule występuje porównanie magistrali dla prądu znamionowego 3200 A realizowanej z użyciem szynoprzewodu ETI-EAE KXA 3200 A oraz tradycyjnej trasy kablowej. Przy czym należy zaznaczyć, że w naszym przypadku poddajemy analizie magistralę dystrybucyjną z potrzebą zasilenia odbiorów w różnych jej miejscach.

36Ilość zajmowanego miejsca
Porównanie szynoprzewodów z kablami pod względem ilości zajmowanego miejsca oraz komfortu prowadzenia trasy już w prostej analizie wypada na korzyść tych drugich. W przypadku rozważanej magistrali prądowej o długości 100-150 m będziemy potrzebowali wiązkę zawierającą 40 żył o przekroju 240 mm2 każda (uwzględniając w obliczeniach spadki napięć), które po ułożeniu dadzą minimalny wymiar przekroju 520 x 210 mm plus wymiary korytka, z uwzględnieniem odstępów pomiędzy nimi.

Szynoprzewód o tym samym prądzie będzie miał wymiary 412 x 150 mm (odnosi się to do typu ETI-EAE KXA 3200 A). Warto pamiętać także, że przestrzeń zajmowana przez kable jest większa i bardziej inwazyjna z otoczeniem z racji mniej swobodnego kształtowania przebiegu magistrali, ponieważ promień gięcia wyżej wspomnianego kabla w zależności od producenta to 10-15 x jego średnica. W rozważanym przypadku 240 mm2 daje nam średnicę 26 mm, czyli promień gięcia zawiera się od 26 do 39 cm. Pamiętajmy, że wiązka kabli miała 520 mm szerokości, zatem kabel po wewnętrznej stronie będzie miał promień/zakręt 390 mm, ale ten zewnętrzny 390+520 mm, czyli tak naprawdę cała grupa kabli będzie skręcać z promieniem 1 m! Natomiast szynoprzewód bez przeszkód można układać pod kątem 90 stopni łatwo omijając kolizje z innym instalacjami.

Ciężar instalacji
Osobnym zagadnieniem jest ciężar rozważanej magistrali. Każdy metr przedmiotowego kabla to masa rzędu 1,25 kg. 40 x 1,25 kg = ca 50 kg, a więc na odległości 100 m jak łatwo wyliczyć taka trasa kablowa (wciąż bez uwzględnienia podkonstrukcji, która musi być wystarczająco wytrzymała i przez to potężna) to 4,5 tony. Nie każda konstrukcja hali czy budynku jest w stanie wytrzymać takie obciążenie. Dla porównania metr szynoprzewodu o takiej samej obciążalności prądowej to niecałe 36 kg i nie wymaga żadnej dodatkowej trasy, drabinek, koryt czy konstrukcji nośnej.


(...)

Opracowano na podstawie materiałów
ETI Polam – dystrybutora
szynoprzewodów ETI-EAE

Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem