Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Technologie światłowodowe

19Technologia światłowodowa cieszy się coraz większym uznaniem w informatycznych i telekomunikacyjnych systemach wymiany informacji.

Zastosowanie światłowodów jest coraz szersze.
Jako zalety światłowodów należy wymienić przede wszystkim możliwość stosowania w rozproszonych sieciach, w których znaczne odległości stanowią ograniczenie dla tradycyjnych połączeń kablowych. Nie mniej istotna jest praca w miejscach narażonych na zakłócenia elektromagnetyczne.

Należy podkreślić stosowanie wielu protokołów jednocześnie przy zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony danych. Światłowody nie wytwarzają pola magnetycznego, stąd też nie ma możliwości „podsłuchu" linii. Istotna cecha światłowodów to trwałość. Średnia trwałość przewodu światłowodowego to przynajmniej 25 lat.

Przy połączeniach światłowodowych nie występują prądy błądzące oraz różnice potencjałów. Systemy cechują się również małą tłumiennością. Pamiętać należy, że światłowody pozwalają na dużą prędkość transmisji przy niskim stopniu awaryjności.

20

Budowa światłowodu
Struktura kabla światłowodowego jest zależna od miejsca instalacji, a także zasięgu oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić.

W budowie światłowodu istotną rolę odgrywa zewnętrzna warstwa ochronna kabla, która ma na celu ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Najczęściej jest ona wykonana z tworzywa PCV. W następnej kolejności występuje warstwa z metalu/ ołowiu, chroniąca kabel przed uszkodzeniami. Istotną rolę odgrywa warstwa kevlarowych nitek wzmacniająca konstrukcję kabla. Kluczowe miejsce zajmuje element ochronny, we wnętrzu którego umieszczony jest żel. To właśnie w żelu znajdują się światłowody. Żel jest stosowany w kablach uniwersalnych, które mogą być kładzione pod ziemią w kanałach telekomunikacyjnych. Odpowiednia warstwa otacza pojedyncze włókno światłowodowe. Chroni ona delikatne włókno szklane przed złamaniem i innymi uszkodzeniami. Światłowód umieszczony wewnątrz tej warstwy można wyginać niemal pod dowolnym kątem. Należy jednak pamiętać, aby wygięcie nie było zbyt mocne. W celu poprawnego podłączenia wtyczek po obu końcach kabla warstwa ta dla każdego światłowodu ma inny kolor.

Ważnym elementem są włókna światłowodowe, przez które przebiega sygnał w postaci światła o różnej długości fali. Szkło, czyli materiał wykonania włókna może złamać się w trakcie obróbki kabla stąd też podczas pracy, należy używać okularów ochronnych.

Rodzaje światłowodów
W praktyce zastosowanie znajduje kilka rodzajów kabli światłowodowych. Kable wewnętrzne stosuje się w instalacjach umieszczonych wewnątrz budynków. Ich cechą jest cieńsza warstwa ochronna. Jednak tym sposobem wytrzymałość na czynniki mechaniczne jest zmniejszona. Zdecydowanie większą wytrzymałością charakteryzują się kable zewnętrzne. Budowa uwzględnia włókna w luźnych tubach. Są one wypełnione żelem i w zależności od modelu zawierają jedno lub kilka włókien w oplocie oraz polietylenową koszulkę zewnętrzną. Bardzo często w światłowodowych instalacjach przesyłu informacji używa się światłowodów wielomodowych. Wyróżnia je przede wszystkim przesyłanie wielu modów (fal) o różnej długości. Jako ograniczenia wymienia się jednak rozmycie impulsu wyjściowego oraz ograniczenie szybkości i odległości przesyłu danych.
Światłowody jednomodowe pozwalają na transmitowanie informacji nawet na odległość 100 km bez wzmacniacza a źródło światła stanowi laser.

Przegląd oferty rynkowej
Na rynku nie brakuje kabli uniwersalnych przeznaczonych do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Ich podstawowe zalety to przede wszystkim uniwersalność przy jednoczesnym braku konieczności stosowania przełącznic na wejściu do budynku. W konstrukcji takich kabli przewidziano pojedynczą luźną tubę, która wypełniona jest żelem tiksotropowym. Tuba zawiera do 24 kolorowych włókien w pokryciu pierwotnym. Dla zwiększenia wytrzymałości dodatkowo tuba pokryta jest zbrojeniem z włókna szklanego. Ostatnią warstwę stanowi płaszcz zewnętrzny, wykonany z tworzywa bezhalogenowego. Tym sposobem zapewniono powłoką zabezpieczającą przed nierozprzestrzenianiem się płomienia.

Na rynku nie brakuje kabli przeznaczonych do miejsc o agresywnym środowisku. W konstrukcji kabla uwzględniono dodatkowo taśmę stalową falowaną, a następnie powłokę zewnętrzną PE lub LSOH. Nabyć można uniwersalne kable dystrybucyjne przeznaczone do okablowania poziomego, okablowania pionowego (szkieletowego) i okablowania między budynkowego szkieletowego. W kablach tego typu istotną rolę odgrywa wieloelementowy ośrodek złożony z kolorowych, ścisłych tub, otoczony włóknem aramidowym, perforowanym substancją pochłaniającą wilgoć. Oprócz tego konstrukcja zawiera zewnętrzny płaszcz chroniący przed płomieniami.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 1/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem