Od redakcji 3/2018

I oklSzanowni Państwo,

zachęcam do sięgnięcia po 3. numer „Elektroinstalatora”. Przygotowaliśmy w nim wiele ciekawych informacji.

Pojęcie wewnętrzna linia zasilająca (wlz) pojawiło się w polskich przepisach i literaturze ponad 50 lat temu.

Więcej…

Bariery ogniowe na szynoprzewodach EATON - badania wg normy EN 1366-3

Zabudowa szynoprzewodu płytami ogniochronnymiSystem szynoprzewodów oferowanych przez firmę EATON jest właściwym rozwiązaniem dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań technologicznych połączonych z solidnym wykonaniem. Stały rozwój szynoprzewodów od ponad 30 lat uczynił ten produkt wyróżniającym się na rynku pod względem jakości oraz ekonomicznych rozwiązań. Jednym z wykonanych testów było badanie ogniowe przy przejściu przez ściany i stropy. W artykule przedstawiono szczegóły tego badania.

Budowa szynoprzewodów
W zależności od zastosowania dostępne są szynoprzewody w zakresie prądu od 25 do 6300 A. Pozwala to na doprowadzenie energii elektrycznej niskiego napięcia praktycznie w każdy możliwy punkt instalacji elektrycznej. W całej ofercie można wyróżnić 4 grupy szynoprzewodów w zależności od ich prądów znamionowych. Badania ogniowe zostały wykonane dla 2 grup: dla typu MP w zakresie prądów od 125 do 800 A oraz dla typu XP w zakresie prądów od 800 do 6300 A. Dla pozostałych grup bariery ogniowe w projektach występują bardzo rzadko. Każdy z badanych typów różni się budową, a tym samym konstrukcją samej bariery. Szynoprzewody typu MP wykonane są z obudowy aluminiowej oraz pokrywy z radiflamu, a przewodniki izolowane są powietrzem. Dla systemu XP, który charakteryzuje się większymi prądami znamionowymi, obudowa wykonana jest w całości z aluminium, a przewodniki są wykonane w systemie kanapkowym. Polega on na ciasnym ułożeniu przewodników w szczelnej komorze nieprzepuszczającej ognia i dymu.

Badanie ogniowe
Przed przystąpieniem do badania najpierw należy zabudować bariery ogniowe na szynoprzewodach. Bariery wewnętrzne, wykonane ze specjalnego materiału pęczniejącego pod wpływem temperatury, są używane tylko dla typu MP. Zastosowana w nim izolacja powietrzna musi być zabezpieczona przed przedostaniem się ognia na stronę nieogniową. Każdorazowo taka bariera jest montowana fabrycznie.

Dla systemu XP, z uwagi na szczelność komory, w której znajdują się przewodniki, nie ma potrzeby stosowania barier wewnętrznych. Oba systemy wymagają jednak zastosowania barier ogniowych zewnętrznych, wykonanych w tym przypadku z płyt ogniochronnych Promatect L500. Bariera zewnętrzna powinna być zabudowana na elemencie z każdej strony na grubość 40 mm (fot. 1).

(...)

Maciej Purol
EATON ELECTRIC Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 1/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem