Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Poradnik dla projektantów instalacji KNX

20130930schneiderFirma SCHNEIDER ELECTRIC wydała poradnik projektanta i architekta, stanowiący niezbędną pomoc przy projektowaniu i planowaniu instalacji automatyki budynkowej w technologii KNX. Poradnik został przygotowany w oparciu o nowo wprowadzoną do sprzedaży serię produktów KNXecoBMS.

KNX jest ogólnoświatowym standardem, w którym obecnie swoje urządzenia produkuje już ponad 200 producentów aparatury elektrycznej, urządzeń HVAC, AV i AGD. System KNX może zarządzać instalacjami oświetlenia, zaciemniania okien (żaluzjami, roletami, wertikalami), instalacjami HVAC (grzania/chłodzenia/wentylacji), multiroomami oraz współpracować z systemami domofonowymi. Ze względu na to, że KNX jest systemem otwartym, może być również integrowany z innymi protokołami komunikacyjnymi np. BACNET, LON , Modbus, M-bus.

 

Najważniejszą jednak kwestią przy stosowaniu rozwiązań technologii KNX jest stopień efektywności energetycznej, jaki można osiągnąć poprzez integrację wszystkich instalacji występujących w budynku i konfigurację systemów w taki sposób, aby ze sobą współdziałały i wzajemnie się uzupełniały. Oszczędności jakie można osiągnąć przez integrację systemów ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, oświetlenia i zaciemniania okien mogą sięgnąć nawet 45% ogólnych kosztów utrzymania budynków.

Dodatkowo jako uzupełnienie poradnika została przygotowana przez firmę SCHNEIDER ELECTRIC nakładka dla programu AutoCAD w znacznym stopniu usprawniająca rysowanie projektów instalacji KNX. Są w niej do dyspozycji gotowe symbole, schematy i widoki urządzeń KNX, które wybierane w sposób selektywny można łatwo wstawić do schematu elektrycznego, widoku rozdzielnicy czy topologii systemu. Można również znaleźć w nakładce szeroką gamę obudów i aparatury modułowej z oferty SCHNEIDER ELECTRIC, co pozwala na kompleksowe wykonanie projektu instalacji elektrycznej opartej na technologii KNX. Dużym usprawnieniem pracy jest możliwość zaznaczenia obszaru urządzeń na schemacie w celu uzyskania automatycznej specyfikacji i wyceny urządzeń w pliku Excel.

Wersję elektroniczną PDF można pobrać ze strony www.schneider-electric.com w zakładce nowości. Więcej informacji o poradniku oraz systemie KNX można uzyskać pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pod tym samym adresem można również zamówić poradnik w wersji drukowanej.

(SCHNEIDER ELECTRIC)

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem