Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Poradnik dla projektantów instalacji KNX

20130930schneiderFirma SCHNEIDER ELECTRIC wydała poradnik projektanta i architekta, stanowiący niezbędną pomoc przy projektowaniu i planowaniu instalacji automatyki budynkowej w technologii KNX. Poradnik został przygotowany w oparciu o nowo wprowadzoną do sprzedaży serię produktów KNXecoBMS.

KNX jest ogólnoświatowym standardem, w którym obecnie swoje urządzenia produkuje już ponad 200 producentów aparatury elektrycznej, urządzeń HVAC, AV i AGD. System KNX może zarządzać instalacjami oświetlenia, zaciemniania okien (żaluzjami, roletami, wertikalami), instalacjami HVAC (grzania/chłodzenia/wentylacji), multiroomami oraz współpracować z systemami domofonowymi. Ze względu na to, że KNX jest systemem otwartym, może być również integrowany z innymi protokołami komunikacyjnymi np. BACNET, LON , Modbus, M-bus.

 

Najważniejszą jednak kwestią przy stosowaniu rozwiązań technologii KNX jest stopień efektywności energetycznej, jaki można osiągnąć poprzez integrację wszystkich instalacji występujących w budynku i konfigurację systemów w taki sposób, aby ze sobą współdziałały i wzajemnie się uzupełniały. Oszczędności jakie można osiągnąć przez integrację systemów ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, oświetlenia i zaciemniania okien mogą sięgnąć nawet 45% ogólnych kosztów utrzymania budynków.

Dodatkowo jako uzupełnienie poradnika została przygotowana przez firmę SCHNEIDER ELECTRIC nakładka dla programu AutoCAD w znacznym stopniu usprawniająca rysowanie projektów instalacji KNX. Są w niej do dyspozycji gotowe symbole, schematy i widoki urządzeń KNX, które wybierane w sposób selektywny można łatwo wstawić do schematu elektrycznego, widoku rozdzielnicy czy topologii systemu. Można również znaleźć w nakładce szeroką gamę obudów i aparatury modułowej z oferty SCHNEIDER ELECTRIC, co pozwala na kompleksowe wykonanie projektu instalacji elektrycznej opartej na technologii KNX. Dużym usprawnieniem pracy jest możliwość zaznaczenia obszaru urządzeń na schemacie w celu uzyskania automatycznej specyfikacji i wyceny urządzeń w pliku Excel.

Wersję elektroniczną PDF można pobrać ze strony www.schneider-electric.com w zakładce nowości. Więcej informacji o poradniku oraz systemie KNX można uzyskać pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pod tym samym adresem można również zamówić poradnik w wersji drukowanej.

(SCHNEIDER ELECTRIC)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem