Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

Do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Automatyka budynkowa - BMS

4Nowoczesne systemy automatyki integrują instalacje elektryczne stosowane w domach. Jako główną zaletę takich rozwiązań wymienia się przede wszystkim oszczędności energii. Z tego powodu systemy inteligentnego budynku są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w nowoczesnych domach, lecz także w obiektach handlowych i przemysłowych.

Dzięki systemom automatyki budynkowej BMS (ang. Building Management System) największe korzyści zyskuje się poprzez odpowiednie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją w budynku. Chodzi tutaj o podział domu na strefy grzewcze. W każdej z nich temperatura sterowana jest oddzielnie. W pomieszczeniach, w których użytkownicy nie przebywają, system w sposób automatyczny obniży temperaturę o kilka stopni Celsjusza. Praktycy szacują, że w typowej instalacji grzewczej straty energii w dużej mierze wynikają ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Przykładowo, obniżenie temperatury grzania o 1 ºC zapewni oszczędności w ogrzewaniu wynoszące 6–10%. W odniesieniu do klimatyzacji oszczędności energii mogą być jeszcze większe.

 

Integracja systemów

Za podstawową funkcję inteligentnego budynku uznaje się integrowanie systemów z obszarów, które są monitorowane. W zależności od funkcjonalności oraz przeznaczenia systemu integrowaniu podlega wiele aspektów funkcjonowania budynku, takich jak: system sterowania oddymianiem pożarowym, sterowanie i monitorowanie klap pr1zeciwpożarowych, system kontroli dostępu, system pogodowy, urządzenia audio-wizualne, a także ochrona przeciwpożarowa oraz sterowanie wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, tj. zawartość dwutlenku węgla i wilgotność. Systemy BMS mogą integrować również system zasilania UPS, sterowanie ogrzewaniem, sieć teleinformatyczną, a także sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach oraz ruchu, w oparciu o natężenie światła itp. Ponadto integrowane są systemy monitoringu oraz alarmowania, symulacja obecności, a także instalacje elektryczne, w zakresie zasilania tablic piętrowych, szaf AKPiA i serwerowych, zasilania wind itp.

[...]

 

 Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 2/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem