Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

Do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Kontrola dostępu

Smartfon jako karta zbliżeniowa do czytnika kontroli dostępuSystemy kontroli dostępu są obecne na rynku zabezpieczeń od wielu lat. Niezależnie od rodzaju chronionego obiektu, jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kontrola przepływu osób poruszających się w ramach wyznaczonych obszarów. Możliwość decydowania o tym, kto, gdzie i kiedy może wejść ma kluczowe znaczenie dla ochrony budynku, pracujących w nim osób oraz znajdujących się tam informacji i mienia.

Systemy kontroli dostępu obejmują szereg technicznych rozwiązań, których zadaniem jest umożliwienie swobodnego poruszania się w obiekcie osób uprawnionych oraz ochronę przed wstępem osób niepowołanych. W zależności od potrzeb użytkownika, rozwiązanie to może stanowić proste narzędzie kontroli ruchu osób, jak również w pełni profesjonalny system zarządzania całym budynkiem i funkcjonujących w nim systemów bezpieczeństwa.

Istnieje wiele rozwiązań technicznych systemów kontroli dostępu, z których najbardziej powszechne są systemy oparte o tzw. karty dostępowe. Jednak współcześnie powszechne stają się systemy sieciowe IP, w których do otwarcia zamków elektronicznych można wykorzystać np. smartfony.

Systemy kontroli dostępu ulegają ciągłemu rozwojowi, a dzisiejsze rozwiązania będzie można dostosować także do przyszłych zastosowań. Dziś można bowiem zauważyć kilka zdecydowanych trendów pojawiających się w systemach kontroli dostępu. Jednym z nich jest wspomniane we wstępie wykorzystanie systemów IP. Standardowy system wykorzystujący IP ułatwia integrację systemu fizycznej kontroli dostępu z innymi systemami, które mogą wykorzystywać tę samą sieć. W systemach IP inteligencję przenosi się na kontrolowane przejścia (np. drzwi), dzięki czemu usprawnia się ich monitoring, zarządzanie i raportowanie, wykorzystując do tego celu standardowe przeglądarki internetowe. Poza tym, dzięki zastosowaniu kontrolerów IP o otwartej architekturze, w przyszłości łatwo będzie dokonywać uproszczeń, usprawnień i modyfikacji infrastruktury systemu kontroli dostępu. Na tym oparty jest drugi z trendów pojawiający się w nowoczesnych systemach kontroli dostępu, czyli odchodzenie od „sztywnych" i niepozwalających na zmiany systemów na rzecz bezpieczniejszych, otwartych i adoptowalnych przyszłościowo rozwiązań. Zastosowania mogą być bardzo różne, takie jak np. handel bezgotówkowy, kontrola obecności i rejestracja czasu pracy, bezpieczne zarządzanie drukowaniem czy bezpieczne logowanie w sieci jako funkcja wieloelementowego systemu bezpieczeństwa w firmie.

W dalszym ciągu rozwojowi podlega tzw. mobilna kontrola dostępu, opierającą się choćby na wykorzystaniu smartfonów zamiast kart dostępowych. Zakłada się, że moc obliczeniowa smartfonów i możliwości mediów pozwolą na zwiększenie funkcjonalności i komfortu użytkowania systemów kontroli dostępu. Smartfony pozwalają bowiem na realizowanie funkcji tradycyjnych systemów kontroli dostępu, ale ponadto mogą być wykorzystywane do innych zadań, takich jak weryfikacja tożsamości poprzez sprawdzenie czy żądanie dostępu pojawia się w dozwolonym czasie (poprzez moduł GPS znajdujący się w smartfonie) i czy osoba faktycznie jest w danym momencie w pobliżu drzwi. Uprawnienia użytkownika mogą zostać zweryfikowane dzięki aplikacji w chmurze, a zezwolenie na dostęp może być wysłane do kontrolera drzwi w formie poufnej wiadomości bezpiecznym kanałem komunikacyjnym.

Elektroniczny system wkładek blueSmart otwieranych kluczem firmy WINKHAUS

Ostatnim z zauważalnych trendów w rozwoju systemów kontroli dostępu jest ich popularyzacja w różnych dziedzinach życia. Dziś tego typu systemy nie są wykorzystywane już tylko i wyłącznie w firmach czy przedsiębiorstwach prowadzących typową działalność gospodarczą, ale stały się popularne w szkołach, szpitalach, hotelach czy urzędach - zatem wszędzie tam, gdzie do tej pory kontrola dostępu odbywała się na zasadzie papierowych rejestrów.

Elektroniczne systemy kontroli gości są wykorzystywane coraz częściej i dają pełen pogląd na to gdzie dany gość się znajduje, czy trafił na przykład na wskazany oddział szpitalny lub do wskazanego pokoju hotelowego lub też do właściwego punktu obsługi klienta w urzędzie. Elektroniczna kontrola dostępu pozwala też w łatwy sposób kontrolować najważniejsze obszary budynku (szkoły, szpitala, urzędu), czy też sprawdzać, co dzieje się w danych miejscach po godzinach pracy, gdy liczba obecnych pracowników jest mniejsza.

Systemy kontroli dostępu IP
Elektroniczne systemy kontroli dostępu mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne w przypadku wykorzystania do komunikacji rozwiązań IP. Do zalet tego rodzaju komunikacji należy m.in. możliwość jej rozszerzenia i dostosowania do indywidualnych potrzeb, uproszczenie systemu zarządzającego, a także możliwość połączenia systemu fizycznej kontroli dostępu z wieloma innymi rozwiązaniami w obrębie tej samej sieci.

 

(...)

 

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 5/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem