Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

Do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Systemy zarządzania budynkiem (IBMS) w strategii zrównoważonej konsumpcji energii grzewczej

Procentowy udział kosztów w cyklu życia obiektuW artykule przedstawiono koncepcję zarządzania ogrzewaniem prowadzącą do minimalizacji zużycia energii grzewczej w małym hotelu w Jastrzębiej Górze, w oparciu o systemu zarządzania budynkiem CuteBMS.

Według Europejskiej Agencji ds. Środowiska wydatki gospodarstwa domowego ponoszone na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową są wielokrotnie wyższe niż wydatki sektora publicznego. Na rysunku 1 przedstawiono udział procentowy kosztów eksploatacji w cyklu życia obiektu.

Można zauważyć, że nakłady na budowę obiektu stanowią tylko niewielką część całkowitych kosztów związanych z cyklem życia danego obiektu. Najwięcej, bo aż 70% stanowią koszty eksploatacji.

W artykule przedstawiono możliwość optymalizacji zużycia energii grzewczej w budynku poprzez prawidłową regulację systemów grzewczych. Za przykład posłuży koncepcja optymalniej regulacji ogrzewania w małym hotelu, przy wykorzystaniu IBMS (Intelligent Building Management System). Budynki tego typu przyjęło się nazywać „budynkami inteligentnymi". IBMS to zintegrowany system, który pozwala na monitorowanie oraz zoptymalizowane zarządzanie wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku. Jednym z modułów tego systemu jest Zintegrowany System Zarządzania Ogrzewaniem.

Można wyróżnić trzy podstawowe oczekiwania od „inteligentnego" budynku w kwestii ogrzewania:

  • komfort – stworzenie właściwych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach budynku;
  • automatyzacja – zautomatyzowanie zarządzania regulacją ogrzewania, co niesie za sobą optymalizację kosztów utrzymania całego budynku (wydatków na ogrzewanie);
  • architektura systemu oraz otwarte protokoły komunikacji
  • dążenie do zmniejszenia ilości okablowania obiektu, co pozwala na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych, przy jednoczesnym zwiększeniu możliwości rozbudowy systemu. Stosowanie otwartych protokołów komunikacji pomiędzy urządzeniami zapewnia kompatybilność z rozwiązaniami innych producentów.

 

(...)

 

Janusz Leśniewicz
Współproducent i dostawca rozwiązania CuteBMS

Pełna wersja artykułu w EI 5/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem