Od redakcji 11/2024

Okladka EI 11 2024Szanowni Państwo,

Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.

Więcej…

Inteligentne technologie w Krakowie

DLJM System wybuduje w Krakowie unikalne Laboratorium Inteligentnego Budownictwa do testowania i optymalizacji urządzeń automatyki budynkowej. Firma opracowała algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki którym budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15% energii.

Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wdrożenie opracowanych przez firmę innowacyjnych algorytmów samouczących się.

73 1

– „Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. Brzmi prosto, ale oczywiście jego opracowanie to wynik długoletniej pracy" – powiedział Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System. – „Trzeba też mieć narzędzie, by takie algorytmy przetestować. My dzisiaj tym dysponujemy i to będziemy chcieli zaoferować producentom automatyki z całego świata" – dodaje prezes.

Na czym polega sztuczna inteligencja algorytmów DLJM System? Przede wszystkim mogą uczyć się samodzielnie, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni. To przyspieszy i uprości proces optymalizacji programowania, który obecnie trwa zwykle od kilku miesięcy do nawet całego roku.

„Dobrym przykładem dla zobrazowania tej korzyści jest automatyka w hotelu, gdzie chcemy sterować temperaturą i oświetleniem kilkudziesięciu pokoi. Każdy z nich różni się umiejscowieniem w obiekcie i wielkością powierzchni, czyli właściwie należałoby każdy pokój (jego sterownik) zaprogramować osobno. Dzięki mechanizmowi sztucznej inteligencji, sterowniki wyposażone w nasze algorytmy po wstępnym zadaniu danych wyjściowych będą same dopasowywały się do szczegółowych parametrów pomieszczenia i uczyły reagowania na sytuacje niestandardowe" – wyjaśnia dr inż. Marcin Pawlik, pracownik DLJM System.

Ponadto algorytmy będą energooszczędne – zapewnią pełen komfort użytkowania pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. Jakie oszczędności uda się z nich uzyskać? – „Zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami nasze algorytmy umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki. Ile dokładnie dla poszczególnych urządzeń, to będziemy sprawdzać w laboratorium" – zapewnia dr inż. Pawlik.

 

(...)

 

Alina Szastok

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem