Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

Zmodernizowana rozdzielnica SM6 zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo

Doświadczenie SCHNEIDER ELECTRIC w zakresie średnich napięć to ponad 40 lat produkcji rozdzielnic prefabrykowanych i ponad 30 lat rozwoju techniki łączeniowej bazującej na sześciofl uorku siarki (SF6). To również ponad 1 100 000 pól rozdzielnicy SM6 zainstalowanych na całym świecie. Doświadczenie to pozwala zaprezentować nową konstrukcję rozdzielnicy SM6, opartą o zmodernizowane obudowy, odporne na działanie łuku wewnętrznego.

 

Modułowa rozdzielnica SM6 zawiera ujednolicony zestaw jednostek funkcyjnych w izolacji powietrznej, wyposażonych w aparaturę łączeniową w izolacji SF6 lub próżniowej. Zestawiając różnorodne funkcje rozdzielnicy, zyskuje się możliwość realizacji dowolnej aplikacji SN dla napięć do 24 kV.

 

2013-09-18-1

Blok zdalnego sterowania i nadzoru T200

 

 

Kompleksowe rozwiązanie

Najnowsza konstrukcja rozdzielnicy SM6 została zaprojektowana przy wykorzystaniu wieloletnich doświadczeń firmy SCHNEIDER ELECTRIC. Rozdzielnica zawiera w sobie szereg najnowszych i najlepszych rozwiązań w celu zapewnienia ciągłości pracy i bezpieczeństwa obsługi.

 

Gotowe rozwiązania systemu zabezpieczeń, kontroli i sterowania

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia aparatów i urządzeń średniego napięcia, rozdzielnica SM6 może być wyposażona w następujące przekaźniki zabezpieczeniowe produkcji SCHNEIDER ELECTRIC:

 • wielofunkcyjne zabezpieczenia typu Sepam lub MICOM wyposażone w niezbędne funkcje zabezpieczeniowe oraz zapewniające pomiary i diagnostykę,
 • autonomiczne przekaźniki zabezpieczeniowe z serii VIP, zapewniające ciągłość zasilania i redukujące przerwy w dostawie energii.

Rozdzielnice SM6 są również przystosowane do instalowania urządzeń pomiarowych, dzięki którym mogą współpracować z dowolnym systemem monitoringu i sterowania. Przekaźniki zabezpieczeniowe, analizatory parametrów sieci, wskaźniki przepływu prądu zwarciowego oraz mierniki zapewniają wymianę danych w protokole MODBUS i mogą być integrowane w duże systemy monitoringu dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, tj. ION Enterprise lub PACiS. Wszystkie te produkty i rozwiązania znajdują się w szerokiej ofercie handlowej firmy SCHNEIDER ELECTRIC.

 

2013-09-19-1

Typy pól rozdzielnicy SM6

 

Rozdzielnica przystosowana do zdalnego sterowania

Aparatura w SM6 została odpowiednio dobrana dla zapewnienia możliwości zdalnego sterowania. Wyposażenie aparatów w napędy silnikowe jest możliwe w trakcie instalowania lub podczas eksploatacji. Umożliwia to współdziałanie z układem zdalnego sterowania Easergy T200, dzięki któremu rozdzielnica może być sterowana z dowolnego systemu sterowania i nadzoru.

 

Bezpieczeństwo osób. Ochrona przed skutkami łuku elektrycznego

Rozdzielnica SM6 pomyślnie przeszła badania łukoochronności zgodnie z normą PN-EN 62271-200 dla wszystkich wersji wykonania. Użyte materiały odpowiadają rygorom narzuconym podczas projektowania SM6. Obudowa w pełni ogranicza termiczne i mechaniczne efekty powstałego łuku. Osoba obsługująca rozdzielnicę lub będąca w jej pobliżu w czasie powstania łuku elektrycznego nie jest narażona na jego groźne efekty.

Celem zwiększenia bezpieczeństwa obsługi w SM6 zastosowano wszelkie możliwe metody ograniczenia skutków łuku elektrycznego:

 • systemy rozpraszania, które kierują gazy w górę lub w dół rozdzielnicy, uniemożliwiając powstanie zbyt dużego nadciśnienia w którymkolwiek z przedziałów;
 • nakierowanie i wylot gorących gazów na zewnątrz pomieszczenia rozdzielnicy;
 • dobór niepalnych materiałów wyposażenia;
 • wzmocnienie osłon.

Czynniki, dzięki którym rozdzielnica SM6 oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, to:

 • przemyślana konstrukcja:
  • przedziałowa budowa pól.
 • zaawansowana technologia:
  • elektrotechniczna – modelowanie rozkładu pól elektrycznych,
  • mechaniczna – części produkowane przy użyciu systemów CAD.
 • użycie niezawodnych komponentów:
  • odpowiedni dobór materiałów,
  • uziemnik ze zdolnością załączania na zwarcie.
 • urządzenia poprawiające bezpieczeństwo użytkowania:
  • wskaźniki obecności napięcia na panelu przednim,
  • niezawodne blokady wewnętrzne w polu,
  • blokady mechaniczne kluczykowe lub na kłódkę.

 

2013-09-20-1

Odprowadzanie gazów w górę w rozdzielnicy SM6 w wersji A-FLR 20 kA/1 s

 

(...)

 

Przemysław Sękowski
Szef produktu SCHNEIDER ELECTRIC Polska

 

Pełna wersja artykułu w Elektroinstalatorze 09/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem