Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Zmodernizowana rozdzielnica SM6 zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo

Doświadczenie SCHNEIDER ELECTRIC w zakresie średnich napięć to ponad 40 lat produkcji rozdzielnic prefabrykowanych i ponad 30 lat rozwoju techniki łączeniowej bazującej na sześciofl uorku siarki (SF6). To również ponad 1 100 000 pól rozdzielnicy SM6 zainstalowanych na całym świecie. Doświadczenie to pozwala zaprezentować nową konstrukcję rozdzielnicy SM6, opartą o zmodernizowane obudowy, odporne na działanie łuku wewnętrznego.

 

Modułowa rozdzielnica SM6 zawiera ujednolicony zestaw jednostek funkcyjnych w izolacji powietrznej, wyposażonych w aparaturę łączeniową w izolacji SF6 lub próżniowej. Zestawiając różnorodne funkcje rozdzielnicy, zyskuje się możliwość realizacji dowolnej aplikacji SN dla napięć do 24 kV.

 

2013-09-18-1

Blok zdalnego sterowania i nadzoru T200

 

 

Kompleksowe rozwiązanie

Najnowsza konstrukcja rozdzielnicy SM6 została zaprojektowana przy wykorzystaniu wieloletnich doświadczeń firmy SCHNEIDER ELECTRIC. Rozdzielnica zawiera w sobie szereg najnowszych i najlepszych rozwiązań w celu zapewnienia ciągłości pracy i bezpieczeństwa obsługi.

 

Gotowe rozwiązania systemu zabezpieczeń, kontroli i sterowania

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia aparatów i urządzeń średniego napięcia, rozdzielnica SM6 może być wyposażona w następujące przekaźniki zabezpieczeniowe produkcji SCHNEIDER ELECTRIC:

 • wielofunkcyjne zabezpieczenia typu Sepam lub MICOM wyposażone w niezbędne funkcje zabezpieczeniowe oraz zapewniające pomiary i diagnostykę,
 • autonomiczne przekaźniki zabezpieczeniowe z serii VIP, zapewniające ciągłość zasilania i redukujące przerwy w dostawie energii.

Rozdzielnice SM6 są również przystosowane do instalowania urządzeń pomiarowych, dzięki którym mogą współpracować z dowolnym systemem monitoringu i sterowania. Przekaźniki zabezpieczeniowe, analizatory parametrów sieci, wskaźniki przepływu prądu zwarciowego oraz mierniki zapewniają wymianę danych w protokole MODBUS i mogą być integrowane w duże systemy monitoringu dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, tj. ION Enterprise lub PACiS. Wszystkie te produkty i rozwiązania znajdują się w szerokiej ofercie handlowej firmy SCHNEIDER ELECTRIC.

 

2013-09-19-1

Typy pól rozdzielnicy SM6

 

Rozdzielnica przystosowana do zdalnego sterowania

Aparatura w SM6 została odpowiednio dobrana dla zapewnienia możliwości zdalnego sterowania. Wyposażenie aparatów w napędy silnikowe jest możliwe w trakcie instalowania lub podczas eksploatacji. Umożliwia to współdziałanie z układem zdalnego sterowania Easergy T200, dzięki któremu rozdzielnica może być sterowana z dowolnego systemu sterowania i nadzoru.

 

Bezpieczeństwo osób. Ochrona przed skutkami łuku elektrycznego

Rozdzielnica SM6 pomyślnie przeszła badania łukoochronności zgodnie z normą PN-EN 62271-200 dla wszystkich wersji wykonania. Użyte materiały odpowiadają rygorom narzuconym podczas projektowania SM6. Obudowa w pełni ogranicza termiczne i mechaniczne efekty powstałego łuku. Osoba obsługująca rozdzielnicę lub będąca w jej pobliżu w czasie powstania łuku elektrycznego nie jest narażona na jego groźne efekty.

Celem zwiększenia bezpieczeństwa obsługi w SM6 zastosowano wszelkie możliwe metody ograniczenia skutków łuku elektrycznego:

 • systemy rozpraszania, które kierują gazy w górę lub w dół rozdzielnicy, uniemożliwiając powstanie zbyt dużego nadciśnienia w którymkolwiek z przedziałów;
 • nakierowanie i wylot gorących gazów na zewnątrz pomieszczenia rozdzielnicy;
 • dobór niepalnych materiałów wyposażenia;
 • wzmocnienie osłon.

Czynniki, dzięki którym rozdzielnica SM6 oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, to:

 • przemyślana konstrukcja:
  • przedziałowa budowa pól.
 • zaawansowana technologia:
  • elektrotechniczna – modelowanie rozkładu pól elektrycznych,
  • mechaniczna – części produkowane przy użyciu systemów CAD.
 • użycie niezawodnych komponentów:
  • odpowiedni dobór materiałów,
  • uziemnik ze zdolnością załączania na zwarcie.
 • urządzenia poprawiające bezpieczeństwo użytkowania:
  • wskaźniki obecności napięcia na panelu przednim,
  • niezawodne blokady wewnętrzne w polu,
  • blokady mechaniczne kluczykowe lub na kłódkę.

 

2013-09-20-1

Odprowadzanie gazów w górę w rozdzielnicy SM6 w wersji A-FLR 20 kA/1 s

 

(...)

 

Przemysław Sękowski
Szef produktu SCHNEIDER ELECTRIC Polska

 

Pełna wersja artykułu w Elektroinstalatorze 09/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem