Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

Szynoprzewody LB Plus

Grupa LEGRAND jest jednym z czołowych producentów systemów szynoprzewodów oraz transformatorów suchych żywicznych średniego napięcia. Dzięki stałemu doskonaleniu technologii produkcji oraz systemów jakości, potwierdzonych certyfikatem ISO 9001:2008, oferuje uniwersalne i niezawodne, sprawdzone na całym świecie systemy szynoprzewodów o znamionowych wartościach prądu od 25 do 8000 A, stopniu ochrony od IP20 do IP55, z różną liczbą przewodników (2, 4, 6 lub 8) wykonanych z aluminium lub miedzi.

Wszystkie systemy szynoprzewodów poddawane są testom laboratoryjnym, mającym na celu potwierdzenie ich zgodności z normami IEC/ EN 60439-1 i -2. W artykule przedstawiono najnowszą serię szynoprzewodów oświetleniowych i małej mocy o nazwie LB Plus.

 

Seria LB Plus – typ A

 

2013-06-21

Szynoprzewód LB Plus typu A, 8-przewodowy o prądzie znaminonowym 40 A

 

Szynoprzewody uniwersalne serii LB Plus typu A cechują się niewielkimi rozmiarami (35x46 mm) i mogą służyć zarówno do zasilania opraw oświetleniowych, jak i do dystrybucji niskich mocy. Produkowane są dla wartości znamionowych prądu od 25 do 63 A, z 2, 4, 6 lub 8 przewodnikami wykonanymi z miedzi, o stopniu ochrony IP55 i odporności na uderzenia IK07.

Elementy typu A służą do budowy instalacji elektrycznych zasilających oprawy oświetleniowe oraz do realizacji zasilania obiektów przemysłowych w instalacjach jedno- i trójfazowych. Główne komponenty systemu to elementy proste, o długościach 3 m (z 2 lub 4 gniazdami odpływowymi) i 1,5 m (z 1 gniazdem odpływowym), które zasilają oprawy oświetleniowe, stanowiąc jednocześnie ich konstrukcję nośną. Gniazda odpływowe standardowo wyposażone są w uchylne osłony IP55 zabezpieczone przed wypadnięciem.

Produkty serii LB Plus dostępne są w obudowie wykonanej ze stali ocynkowanej, stanowiącej jednocześnie przewód ochronny (PE), którego przewodność odpowiada miedzianemu przewodowi o przekroju 11 mm2. Przewodniki wewnątrz szynoprzewodu izolowane są samogasnącym tworzywem sztucznym (IEC 60695-2-12 i V0 zgodnie z UL94).

Linia produktów LB Plus obejmuje również głowice zasilające dostarczane razem z osłonami końcowymi, połączenia elastyczne umożliwiające zmianę kąta prowadzenia instalacji, wtyczki puste lub wyposażone w podstawy bezpiecznikowe, elementy do mocowania szynoprzewodu np. do ściany lub stropu, a także uchwyty i linki do podwieszania opraw oświetleniowych, które mogą być mocowane w każdym miejscu na elemencie prostym, nawet na nieużywanych gniazdach odpływowych.

Obsługa wtyczek może być przeprowadzana przy załączonym zasilaniu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji styków, przyłączenie przewodu ochronnego odbywa się z wyprzedzeniem w stosunku do przyłączenia przewodów fazowych oraz przewodu neutralnego. Pokrywy wtyczek wyposażone są w blokadę, która gwarantuje pewne mocowanie w gnieździe odpływowym. Wtyczki mogą być opcjonalnie wyposażone w elementy pozycjonujące, zapewniające ich podłączenie z odpowiedniej strony w przypadku szynoprzewodów dwustronnych. Obudowy wtyczek i wszystkie części izolacyjne wykonane są z poliamidu charakteryzującego się zwiększoną wytrzymałością ogniową (EN 60695-2-1, V0 zgodnie z UL94).

Wtyczki w różnych kolorach ułatwiających identyfikację faz, dostępne są w kilku wersjach:

  • jednofazowe dla ustalonej fazy, o prądzie znamionowym 10 A, wyposażone w kabel (1 lub 3 m) do zasilania opraw;  jedno- lub trójfazowe z możliwością wyboru fazy, o prądzie znamionowym 16 A, puste lub z podstawą bezpiecznikową, bez kabla lub z kablem 3 m;
  • trójfazowe 16 i 32 A, puste lub z podstawą bezpiecznikową.

Zasilanie opraw jednofazowych z systemu trójfazowego ma na celu umożliwienie dołączenia trzykrotnie większej liczby opraw do jednej magistrali, pozwala również na wyeliminowanie tzw. efektu stroboskopowego.

Główną zaletą stosowania systemu oświetleniowego LB Plus firmy ZUCCHINI jest bardzo krótki czas montażu, na który składa się zaledwie kilka podstawowych czynności:

  • podwieszenie uchwytów do mocowania elementów prostych;
  • zamocowanie elementów prostych;
  • połączenie elementów prostych poprzez dokręcenie śruby śrubokrętem;
  • zasilenie linii za pośrednictwem głowicy zasilającej, do której przyłączy przykręcany jest kabel zasilający;
  • zamontowanie do oprawy oświetleniowej uchwytów oraz wtyczek;
  • podwieszenie oprawy do magistrali szynoprzewodów.

Instalacja elektryczna wykonana za pomocą szynoprzewodów uniwersalnych typu LB Plus jest bardzo łatwa w eksploatacji i identyfikacji. Elastyczność systemu zapewnia możliwość łatwej rozbudowy oraz zmian rozmieszczenia punktów oświetleniowych również w trakcie eksploatacji. Jeżeli magistrala będzie zasilana z przewodu szynowego dystrybucyjnego, to każda magistrala będzie zabezpieczona, a w przypadku zwarcia pozostałe magistrale nie zostaną pozbawione zasilania.

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Elektroinstalatorze nr 06/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem