Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Elektryczność statyczna

Zagrożenia związane z elektrycznością statycznąTablica1spowodowane są bezpośrednim oddziaływaniem pola elektrycznego wytwarzanego przez naelektryzowane obiekty lub wyładowań elektrostatycznych. W artykule przedstawiono to groźne zjawisko oraz sposoby ochrony przed nim.

Przepisy i normy
Dyrektywy unijne oraz krajowe akty prawne dotyczą głównie ochrony przed wybuchem lub pożarem mogącym powstać w wyniku działania elektryczności statycznej.

Mniej uwagi poświęcono w nich środkom zapobiegającym innym uciążliwościom wywoływanym przez ładunki elektrostatyczne, m.in. w procesach produkcyjnych. W rozporządzeniu MSWiA [1] w rozdziale 3 umieszczono dwa punkty w paragrafach 7 i 35 dotyczące elektryczności statycznej. Ich treść jest następująca:
§ 7. 1. „Przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych należy: 5) przechowywać ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55 ºC) wyłącznie w pojemnikach, urządzeniach i instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem;
§ 35. 1. Instalacje i urządzenia techniczne oraz technologiczne, w których podczas eksploatacji mogą wytwarzać się ładunki elektryczności statycznej o potencjale wystarczającym do zapalenia występujących materiałów palnych, wyposaża się w odpowiednie środki ochrony, zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony przed elektrycznością statyczną.
Więcej informacji i zaleceń zawierają normy zestawione w tablicy 1. Na szczególną uwagę zasługuje norma podana w pozycji 5. Określa ona wymagania dotyczące stosowania ochrony przed elektrycznością statyczną w różnych pomieszczeniach i przestrzeniach dla różnych wyrobów i surowców oraz postępowanie przy projektowaniu i realizacji ochrony oraz środki ochrony. (...)

Janusz Strzyżewski


Pełna wersja artykułu w EI 7-8/2017

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem