Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Rozdzielnice przenośne na placu budowy lub rozbiórki

Na terenie budowy lub rozbiórki występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane różnymi czynnikami.

Znajduje to odbicie w przepisach i normach dotyczących instalacji elektrycznych użytkowanych na terenie budowy, w tym także związanych z wszelkiego rodzaju przenośnymi rozdzielnicami potocznie zwanymi rozdzielnicami budowlanymi i oznaczanymi skrótem RB.

12 BIEL

Na terenie budowy lub rozbiórki występuje realne zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane przez następujące czynniki:

  •  zmniejszoną odporność organizmu człowieka wskutek zawilgocenia naskórka i zanieczyszczenia pyłem,
  •  ograniczenie swobody ruchów, trudna pozycja pracy, niedostateczne oświetlenie miejsca pracy,
  •  bliskie sąsiedztwo wielu metalowych przedmiotów, rurociągów i konstrukcji,
  •  bezpośredni kontakt z uziemionymi masami metalowymi, praca na konstrukcjach, platformach i stropach żelbetowych,
  •  kontakt z zawilgoconym podłożem lub gołą ziemią,
  •  praca w trakcie opadów atmosferycznych,
  •  użytkowanie ręcznych narzędzi i lamp,
  •  niedostateczne kwalifikacje i brak znajomości zasad BHP przez zatrudnionych pracowników.

Środki ochrony przed porażeniem prądem można podzielić na organizacyjne i techniczne. Pierwsze z nich obejmują takie zagadnienia, jak: dbanie o odpowiednie kwalifikacje personelu, wyposażenie budowy i pracowników w sprzęt ochronny, organizacja szkoleń oraz inne działania, np. oznakowanie stref niebezpiecznych. Do drugich z kolei należą rozwiązania konstrukcyjne urządzeń oraz prawidłowe wykonanie instalacji prowizorycznych, a także ich eksploatacja.
Zestawione w wykazie materiałów źródłowych akty prawne i normy dotyczą bezpośrednio lub pośrednio bezpieczeństwa pracy na budowie związanego z użytkowaniem lub obecnością sieci, urządzeń i instalacji elektrycznych. Ustawy określają jedynie zasadnicze ramy w tym zakresie, szczegółowe zalecenia zawierają natomiast akty wykonawcze oraz powołane w nich Polskie Normy.

 

(...)

 

Janusz Strzyżewski

 

Artykuł w całości w nr 6/2017 Ei

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem