Od redakcji 8/2019

EL8 2019 okaldka internetSzanowni Państwo,

Odbiorniki nieliniowe są źródłem harmonicznych prądów i napięcia. Harmoniczne są jednym z najstarszych zaburzeń systemów energoelektronicznych. Powodują spadek napięcia na transformatorze i indukują odkształcone napięcie, które zasila odbiorniki w układzie elektrycznym. Najefektywniejszą metodą radzenia sobie z tym zjawiskiem jest filtracja aktywna. Filtry aktywne mogą kompensować harmoniczne prądu, napięcia i moc bierną, dokonywać symetryzacji obciążenia oraz eliminować zjawisko migotania światła. Odsyłam do artykułu o prądach wyższych harmonicznych i metodach walki z nimi.

Więcej…

Rozdzielnice przenośne na placu budowy lub rozbiórki

Na terenie budowy lub rozbiórki występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane różnymi czynnikami.

Znajduje to odbicie w przepisach i normach dotyczących instalacji elektrycznych użytkowanych na terenie budowy, w tym także związanych z wszelkiego rodzaju przenośnymi rozdzielnicami potocznie zwanymi rozdzielnicami budowlanymi i oznaczanymi skrótem RB.

12 BIEL

Na terenie budowy lub rozbiórki występuje realne zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane przez następujące czynniki:

  •  zmniejszoną odporność organizmu człowieka wskutek zawilgocenia naskórka i zanieczyszczenia pyłem,
  •  ograniczenie swobody ruchów, trudna pozycja pracy, niedostateczne oświetlenie miejsca pracy,
  •  bliskie sąsiedztwo wielu metalowych przedmiotów, rurociągów i konstrukcji,
  •  bezpośredni kontakt z uziemionymi masami metalowymi, praca na konstrukcjach, platformach i stropach żelbetowych,
  •  kontakt z zawilgoconym podłożem lub gołą ziemią,
  •  praca w trakcie opadów atmosferycznych,
  •  użytkowanie ręcznych narzędzi i lamp,
  •  niedostateczne kwalifikacje i brak znajomości zasad BHP przez zatrudnionych pracowników.

Środki ochrony przed porażeniem prądem można podzielić na organizacyjne i techniczne. Pierwsze z nich obejmują takie zagadnienia, jak: dbanie o odpowiednie kwalifikacje personelu, wyposażenie budowy i pracowników w sprzęt ochronny, organizacja szkoleń oraz inne działania, np. oznakowanie stref niebezpiecznych. Do drugich z kolei należą rozwiązania konstrukcyjne urządzeń oraz prawidłowe wykonanie instalacji prowizorycznych, a także ich eksploatacja.
Zestawione w wykazie materiałów źródłowych akty prawne i normy dotyczą bezpośrednio lub pośrednio bezpieczeństwa pracy na budowie związanego z użytkowaniem lub obecnością sieci, urządzeń i instalacji elektrycznych. Ustawy określają jedynie zasadnicze ramy w tym zakresie, szczegółowe zalecenia zawierają natomiast akty wykonawcze oraz powołane w nich Polskie Normy.

 

(...)

 

Janusz Strzyżewski

 

Artykuł w całości w nr 6/2017 Ei

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem