Od redakcji 8/2019

EL8 2019 okaldka internetSzanowni Państwo,

Odbiorniki nieliniowe są źródłem harmonicznych prądów i napięcia. Harmoniczne są jednym z najstarszych zaburzeń systemów energoelektronicznych. Powodują spadek napięcia na transformatorze i indukują odkształcone napięcie, które zasila odbiorniki w układzie elektrycznym. Najefektywniejszą metodą radzenia sobie z tym zjawiskiem jest filtracja aktywna. Filtry aktywne mogą kompensować harmoniczne prądu, napięcia i moc bierną, dokonywać symetryzacji obciążenia oraz eliminować zjawisko migotania światła. Odsyłam do artykułu o prądach wyższych harmonicznych i metodach walki z nimi.

Więcej…

Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)

Odpowiednio dobrane elementy systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) powinny zapewnić bezpieczeństwo budynków wraz z jego otoczeniem. Chodzi tutaj o obiekty jedno- i wielorodzinne oraz podmioty użyteczności publicznej.

Centrale alarmowe
Za nadzorowanie pracy niemal każdego systemu sygnalizacji włamania i napadu odpowiada centrala sterująca. Odpowiednie czujniki, które są podłączone do centrali kontrolują obiekt uwzględniając różne kryteria ochrony. Wszelkie naruszenia określonej strefy są sygnalizowane przez centralę. Centrala sygnalizuje alarmy włamaniowe, napadowe, a także pożarowe, techniczne i pomocnicze. Warto również zwrócić uwagę na funkcje związane z bieżącym przesyłaniem danych o wybranych zdarzeniach do stacji monitorującej. Niektóre modele central mogą drukować informacje o zdarzeniach na zewnętrznej drukarce. Ważne jest przy tym kontrolowanie dostępu do pomieszczeń z drzwiami, które są wyposażone w rygle elektromagnetyczne. Przydatnym rozwiązaniem technicznym jest możliwość symulowania obecności domowników oraz automatyczna diagnostyka poszczególnych elementów systemu alarmowego.
Jak już wspomniano typowa centrala alarmowa współpracuje z odpowiednimi detektorami, które są zamontowane na poszczególnych liniach systemu alarmowego, przy czym może być wyświetlana informacja o stanie wszystkich linii jednocześnie. Oferowane na rynku centrale alarmowe współpracują z detektorami przewodowymi oraz z bezprzewodowymi, przy czym czujniki bezprzewodowe są rozpoznawane przez centralę identycznie jak detektory przewodowe.

Oprócz tego centrala współpracuje z sygnalizatorami optycznymi i akustycznymi a podłączenie może być bezpośrednie lub odbywać się poprzez specjalne moduły nadawczo-odbiorcze. Wiele central realizuje funkcje związane z okresowym przeprowadzaniem czynności, które testują poprawność pracy sygnalizatora.
Centrale alarmowe sprawują również nadzór nad bezpieczeństwem systemu alarmowego. Stąd też jeżeli dojdzie do naruszenia jakiegokolwiek elementu wchodzącego w skład instalacji  to uruchamiany jest tzw. alarm sabotażowy. Centrala monitoruje informacje z poszczególnych czujników, a następnie dochodzi do zadziałania systemu. Wiele central za pomocą odpowiednich czujników wykrywa takie zdarzenia jak np. usterki zamków i zasilania dodatkowego, spadki napięcia akumulatora, sabotaż, itp.

Zdalna obsługa
Nowoczesne systemy alarmowe mogą być obsługiwane lokalnie i zdalnie. Wybierając poszczególne elementy systemu alarmowego warto zwrócić uwagę na możliwości w zakresie zdalnej obsługi instalacji. Najczęściej zastosowanie znajduje przy tym komunikacja poprzez GSM/GPRS i Ethernet. Jednym ze sposobów wymiany danych jest  wysyłanie powiadomień za pomocą wiadomości SMS. W efekcie wysyłając wiadomość o odpowiedniej treści można np. załączyć czuwanie systemu alarmowego czy też realizować szereg funkcji w ramach instalacji budynku inteligentnego. W procesie sterowania systemem przez telefon można uwzględnić moduł głosowy. Takie rozwiązanie przewiduje sterowanie klawiszami telefonu poprzez wybranie opcji z głosowego menu. Łatwą obsługę systemu zapewnią aplikacje instalowane na urządzeniach mobilnych z systemem Android.
Ciekawe rozwiązanie techniczne stanowią moduły komunikatów głosowych. Tym sposobem można przewidzieć komunikaty głosowe używane do głośnego odtwarzania. Za pomocą wbudowanego wzmacniacza można bezpośrednio podłączyć głośniki.
Istnieje możliwość wzbogacenia systemu alarmowego o moduł sterowania telefonicznego DTMF, przez co zyskuje się więc sterowanie pracą centrali alarmowej przy pomocy telefonu wyposażonego w mechanizm tonowego wybierania numerów DTMF. Można zatem zdalnie sprawdzać stan systemu i wejść dozorowych centrali alarmowej.

Manipulatory
Jeszcze do niedawna funkcjonalność systemów alarmowych skupiała się wyłącznie na ochronie przed wtargnięciem do budynku. Obecnie nowoczesne centralne alarmowe mogą sterować urządzeniami systemu inteligentnego budynku.
W efekcie na etapie wyboru odpowiedniego manipulatora trzeba więc uwzględnić funkcjonalność względem alarmu domowego oraz zakres sterowania urządzeniami automatyki budynkowej.
Manipulator załącza lub wyłącza tryb czuwania systemu alarmowego za pomocą hasła-kodu.
Odpowiednie urządzenia przewidziano dla osób ceniących prostą obsługę alarmu domowego. Najprostsze manipulatory sygnalizują komunikaty za pomocą diod LED, zatem trzeba zapamiętać kombinacje sterujące i znaczenie poszczególnych wskaźników.
Większy komfort obsługi zapewniają urządzenia z ekranem LCD. Za pomocą komunikatów wyświetla on funkcje realizowane przez alarm domowy.

 

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 5/2017

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem