Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Połączenia zewnętrzne w instalacjach fotowoltaicznych

3Stojąc w obliczu globalnego kryzysu ekologicznego, poszukujemy źródeł energii niezanieczyszczających środowisko, w którym żyjemy. Jako ich przykład można podać elektrownie wodne, farmy wiatrowe, a także popularne na świecie pozyskiwanie elektryczności ze słońca.

Fotowoltaika rozwija się coraz prężniej – dostępne technologie pozwalają na generację prądu nie tylko na dużą skalę, ale także bezpośrednio w przydomowych mikroinstalacjach. Wytwarzanąw nich energię można w dużej części skonsumować niejako „na miejscu". Producenci komponentów do tego typu aplikacji dużą uwagę przywiązują do ich wysokiej niezawodności, co również przekłada się na efekt „EKO" – im dłużej dane elementy mogą pracować bezawaryjnie, tym później staną się odpadem.

4

Złącza fotowoltaiczne to dość newralgiczny element instalacji. Od ich niezawodnego działania zależy bezawaryjność całej instalacji. Oprócz samego stopnia ich doskonałości dochodzi tu także czynnik ludzki, gdyż instalator musi we właściwy sposób zamontować je na przewodzie. Dlatego też łatwość podłączania ma duże znaczenie. Instalatorzy poszukują rozwiązań nie wymagających zbyt wielu specjalnych narzędzi (jak np. zaciskarki), zapewniających wykonanie zadania podstawowymi narzędziami i przyrządami, w możliwie jak najkrótszym czasie. Często wykonują swą pracę w niewygodnych warunkach (np. na pochyłych dachach), więc jak najmniejsza ilość operacji wymaganych do zainstalowania złącza cieszy się ich uznaniem. Oczekiwana także jest możliwość łączenia za pomocą tego samego złącza przewodów o dość szerokim zakresie przekrojów (np. od 2,5 do 6 mm2).

Ważny jest materiał, z jakiego są wykonane elementy. Złącza takie są przez cały czas narażone na warunki zewnętrzne (deszcze, promieniowanie UV, duże wahania temperatur, zanieczyszczenia środowiska). Dlatego testy przeprowadzane przez producentów są dość rygorystyczne – w końcu muszą oni zagwarantować prawidłowe działanie złącz przez okres minimum kilkudziesięciu lat.

W większych instalacjach fotowoltaicznych, łącząc dużą ilość paneli, podstawowe rozwiązania niekoniecznie muszą się sprawdzić w każdym punkcie. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość zastosowania złącz, które mogą pracować przy wyższym napięciu lub z większym obciążeniem prądowym. Pożądane przy tym jest, aby część stykowa była na tyle uniwersalna, aby nie było konieczności stosowania specjalnych adapterów/przejściówek. Tyczy się to także wszelakiego rodzaju akcesoriów (jak na przykład bezpieczniki wpinane wprost do instalacji).

 

(...)

Opracowano na podstawie
materiałów Phoenix Contact

Pełna wersja artykułu w EI 4/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem