Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Szeroka oferta obudów instalacyjnych i akcesoriów firmy NOARK Electric

13Firma NOARK Electric oferuje obudowy i rozdzielnice instalacyjne dedykowane do instalacji domowych i przemysłowych. Instalatorzy mogą wybrać spośród obudów: plastikowych, plastikowych z metalowymi drzwiami oraz całkowicie metalowych. Uzupełnieniem oferty jest rozmaita gama akcesoriów do wszystkich typów obudów oraz nowo wprowadzone listwy zaciskowe.

Już w fazie projektowania obudów instalacyjnych firmy NOARK Electric szczególną uwagę zwrócono na uniwersalność zastosowania obudów, innowacyjne rozwiązania techniczne przystosowujące obudowy do różnorodnych aplikacji, nowoczesny i elegancki wygląd oraz szeroki dobór akcesoriów.

Sporo uwagi poświęcono tematyce komfortu i łatwości montażu wewnątrz lub na zewnątrz ścian. Stosując obudowy i aparaturę modułową firmy NOARK Electric można szybko uzyskać spójną i dobrze funkcjonującą rozdzielnicę, opartą na rozwiązaniach jednego producenta.

Oferowane są następujące serie obudów:

  • PNS – obudowy natynkowe, ƒƒ plastikowe, stopień ochrony IP40;
  • PNF – obudowy podtynkowe, plastikowe, stopień ochrony IP40;
  • PNF-HW – obudowy podtynkowe, plastikowe, stopień ochrony IP40 do ścian kartonowo-gipsowych;
  • PHS – obudowy natynkowe, plastikowe, stopień ochrony IP65, dedykowane również do aplikacji fotowoltaicznych;
  • PMF – obudowy plastikowe z drzwiami metalowymi, podtynkowe, IP40;
  • MFS – obudowy natynkowe, metalowe, stopień ochrony IP40;
  • MFF – obudowy podtynkowe, metalowe, stopień ochrony IP40.

Plastikowe obudowy instalacyjne
Najpopularniejsze rodzaje obudów PNS (natynkowe, rys. 1) oraz PNF (podtynkowe) wykonane są z tworzywa wysokiej jakości, dla liczby modułów od 8 do 54, od 1 do 4 rzędów. Użytkownik może wybrać spośród drzwiczek transparentnych i białych. Stopień ochrony obudów zdefiniowany jest kodem IP40, co oznacza, że zapewniona jest ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1 mm (np. narzędzia, drut). Jako akcesoria dodatkowe można wybrać zamek z kluczem w wersji z tworzywa sztucznego lub metalu.

Istnieje możliwość zamówienia dodatkowego zestawu zacisków wraz z dedykowanym uchwytem znajdującym się w komplecie oraz dodatkowej zaślepki. W przypadku, gdy wymagane jest zastosowanie obudowy ze wzmocnioną dolną częścią, która przechodzi testy rozżarzonym prętem w temperaturze 850°C, dostępne są obudowy PNF-HW. Specjalny, podwójny system mocowania pozwala na stosowanie ich w ścianach kartonowo- gipsowych. Zostały one wykonane w wersji podtynkowej, do maksymalnej liczby modułów 54, z drzwiczkami transparentnymi albo białymi. Stopień ochrony wynosi IP40. Obudowy serii PHS (rys. 2), o wyższym stopniu ochrony równym IP65, zabezpieczają przed wnikaniem do obudowy pyłów oraz zapewniają szczelność przed strugami wody o niskim ciśnieniu.

Dostępne są w wykonaniu natynkowym z drzwiami transparentnymi. Ten rodzaj obudów ze względu na posiadaną certyfikację może być także wykorzystany do instalowania w nich aparatów do aplikacji fotowoltaicznych, do 1000 V DC. W ramach dostawy do wszystkich obudów dołączone są: drzwiczki, szyny TH-35, zaciski N/PE, przednia pokrywa z wycięciem pod aparaty modułowe, zaślepki, elementy do montażu.


(...)

Grzegorz Waligórski,
NOARK Electric

Pełna wersja artykułu w EI 3/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem