Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Chłodzenie szaf sterowniczych

5W kontekście bezpieczeństwa systemy sterowania odpowiedzialne za nadzorowanie procesów produkcji odgrywają istotną rolę. To właśnie od nich zależy zachowanie ciągłości pracy fabryki oraz realizacja procesów technologicznych.

Nie ma wątpliwości co do tego, że miniaturyzacja urządzeń sterujących przy jednoczesnym zwiększeniu mocy obliczeniowych pociąga za sobą wzrost wytwarzanego ciepła.

6Jeżeli szafa sterownicza nie jest chłodzona, temperatura w jej wnętrzu może przekroczyć 60ºC. W efekcie urządzenia takie jak przetwornice częstotliwości, zasilacze, komputery, sterowniki czy też terminale wagowe mogą ulec przeciążeniu.

Daleko idącymi konsekwencjami takiego stanu mogą być błędy w pracy urządzeń sterowania, a nawet ich wyłączenia czy też uszkodzenia. Kluczową rolę odgrywa zatem zapewnienie urządzeniom elektronicznym optymalnych warunków pracy. Dla zagwarantowania właściwej pracy urządzeń sterujących temperatura w szafie sterowniczej nie powinna przekroczyć 35ºC. Rzecz jasna temperatura panująca w szafie nie może być również zbyt niska, gdyż może dojść do kondensacji pary wodnej.

Dla zapewnienia prawidłowego chłodzenia szafy sterowniczej należy pamiętać o pewnych zasadach już na etapie rozmieszczania podzespołów. Stąd też należy brać pod uwagę parametry techniczne urządzeń − szczególnie te, które dotyczą chłodzenia. Chodzi przede wszystkim o kierunek montażu, wymaganą wolną przestrzeń oraz wymagania względem zgodności elektromagnetycznej.

Jeżeli urządzenia oddają ciepło, należy uwzględnić odpowiedni odstęp między nimi. Oferowane na rynku systemy klimatyzacji i wentylacji, które znajdują zastosowanie w procesie chłodzenia przemysłowych szaf sterowniczych, cechuje wiele zalet. Przede wszystkim warto podkreślić zwiększoną powierzchnię filtrowania oraz np. duży wyświetlacz, pozwalający na parametryzowanie urządzenia oraz informowanie o stanie jego pracy. Istotne będą funkcje zabezpieczeniowe i alarmowe regulatora. Istotną rolę odgrywa siatka osuszająca nawiewane powietrze. Na uwagę zasługuje specjalny system pozwalający na łatwy montaż filtra i siatki. Tyle można ogólnie powiedzieć o systemach chłodzenia szaf sterowniczych. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Sposoby chłodzenia szaf sterowniczych
Na etapie projektowania szafy sterowniczej, a w szczególności systemu odpowiedzialnego za jej chłodzenie należy pamiętać, że w tym zakresie do dyspozycji pozostają trzy możliwości. Jest to bowiem chłodzenie bazujące na obiegu zamkniętym, a także konwekcja swobodna i wymuszona.

W przypadku chłodzenia bazującego na obiegu zamkniętym przewidziano dwa osobne obiegi cyrkulacji. Jeden z nich odpowiada za izolowanie powietrza zewnętrznego, chłodząc i rozprowadzając chłodne powietrze po szafie. Z kolei drugi obieg wykorzystuje powietrze zewnętrzne lub wodę w celu usunięcia lub wypuszczenia ciepła. Systemy tego typu znajdują zastosowanie w aplikacjach, gdzie szkodliwe środowisko cechuje się wysoką temperaturą i konieczne jest mycie, a ciężkie cząsteczki stałe lub obecność chemikaliów mogą uszkodzić elementy i urządzenia elektroniczne. W takich miejscach konieczne okazuje się niedopuszczenie powietrza zewnętrznego do obudowy. Urządzenia, które bazują na obiegu zamkniętym to klimatyzatory i wymienniki ciepła.

Oferowane na rynku klimatyzatory charakteryzuje wiele zalet. Przede wszystkim na uwagę zasługują wysokie wskaźniki wydajności chłodniczej oraz znaczne oszczędności energii poprzez redukcję kosztów eksploatacji. Istotną rolę odgrywają tryby oszczędzania energii. Niektóre modele mogą być parametryzowane za pomocą interfejsu USB. Dzięki zastosowaniu dużych odstępów pomiędzy otworami zasysającymi a wylotowymi i długiemu kanałowi powietrznemu, zyskuje się bezpieczny przepływ powietrza przez szafę, przy jednoczesnym wyeliminowaniu miejsc gromadzących ciepło.

Systemy chłodzenia szaf sterowniczych mogą bazować również na konwekcji swobodnej. W przypadku, gdy strata ciepła w aplikacji jest niska, jako system wentylacji wystarczą kratki z filtrem lub żaluzją.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 2/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem