Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Systemy przeciwoblodzeniowe i przeciw zamarzaniu

8Systemy przeciwoblodzeniowe można podzielić na aplikacje gruntowe stosowane na schodach, gruntowe instalowane na podjazdach i chodnikach oraz dachowe. Zalet wynikających ze stosowania systemów tego typu jest wiele.

Przede wszystkim poszczególne elementy systemu są załączane automatycznie i tylko podczas opadów śniegu, natomiast wyłączają się po ich ustaniu.

Jeżeli zima jest bezśnieżna to urządzenie nie generuje kosztów eksploatacyjnych. Należy podkreślić, że mechaniczne usuwanie śniegu może powodować uszkodzenia pokrycia dachu, a koszt wytopienia śniegu z rynien i rur spustowych oraz połaci dachowych za pomocą urządzeń elektrycznych może być o około 10-15 razy niższy od mechanicznego usuwania i wywiezienia śniegu.

Systemy przeciwoblodzeniowe stosowane na schodach montuje się pod powierzchnią schodów po to, aby podczas zimy skutecznie eliminować oblodzenie. W aplikacjach tego typu zaleca się używać kabli zasilanych jednostronnie, układanych w formie pętli rozciąganych prostopadle do stopni przy zachowaniu stałego odstępu pomiędzy sąsiadującymi odcinkami. Obliczając odpowiednią długość kabla, należy wziąć pod uwagę wysokość wszystkich stopni, po których będzie przebiegał kabel grzejny.

Pionowe ścianki stopni nie są ogrzewane, a skrajne odcinki kabla należy ułożyć możliwie blisko krawędzi stopni. Tym sposobem zyskuje się równomierne ogrzewanie całej powierzchni schodów. Kable są układane bezpośrednio na powierzchni schodów a następnie zalewane warstwą betonu o grubości 3 – 5 cm. Wybierając system przeciwoblodzeniowy montowany w gruncie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należy określić rodzaj budynku – mieszkaniowy, użyteczności publicznej, inny oraz zdefiniować wymagania względem wydajności kosztów eksploatacji i dostępności zasilania. Ważne jest przy tym miejsce, gdzie system ma być zainstalowany z uwzględnieniem warunków klimatycznych i lokalizacji.

Systemy przeciwoblodzeniowe
Typowy system przeciwoblodzeniowy składa się z kabla grzejnego oraz układu sterującego w postaci termostatu i regulatora. W systemach tego typu istotną rolę odgrywają czujniki odpowiadające za zbieranie informacji o temperaturze gruntu i otoczenia oraz o poziomie wilgoci.

Właściwa lokalizacja czujników przy odpowiedniej ich ilości zapewnia optymalne zużycie energii. Czujniki lodu oceniają stan wilgotności poprzez pomiar oporności przejścia między dwiema elektrodami. Ewentualne skrócenia czy też przedłużenia przewodów nie mogą być dłuższe niż 150 cm, przy czym należy pamiętać o pewności i szczelności połączenia, bowiem wpływa ono na dokładność pomiarową, czujnika. Czujniki lodu dostępne są w wersjach z zaspawanym doprowadzeniem, przy czym nie wszystkie czujniki lodu mają na stałe zabudowany przewód.
Dostępne są urządzenia ze złączami wtykowymi.

Elementy grzejne w systemie przeciwoblodzeniowym mogą przybrać postać kabli grzejnych lub mat grzejnych, czyli gotowych do ułożenia kabli grzejnych, mocowanych specjalnymi taśmami. Jeżeli system grzejny jest montowany na podjeździe, to należy pamiętać o konieczności ogrzewania korytka odpływowego wody powstałej w efekcie rozmrożenia. Zaleca się, aby do korytek odpływowych stosować przewody samoregulujące. Jednostronnie zasilane przewody układa się luźno na całej długości korytka oraz w otworze odpływowym. Połączenie z przewodem zasilającym zazwyczaj wykonuje się poprzez zestaw termokurczliwy.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 1/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem