Od redakcji 4/2022

ELektroinstalato42020 okl internet1Szanowni Państwo,

Współczesna medycyna opiera się na nowoczesnej aparaturze elektromedycznej przeznaczonej do diagnozowania, leczenia i ratowania ludzkiego życia. Tego rodzaju sprzęt powinien być niezawodny w działaniu, za co w głównym stopniu odpowiada bezpieczne i pewne źródło zasilania w energię elektryczną.

Więcej…

System kontroli dostępu

4Najprostszym i do dziś stosowanym powszechnie systemem zabezpieczenia dostępu do obiektów i pomieszczeń jest klucz do zamka w drzwiach i bramach. Niestety jest to system dość prosty i na pewno nie wystarczający do ochrony większości obiektów przemysłowych, biurowców czy budynków użyteczności publicznej.

Dlatego popularnością cieszą się elektroniczne systemy kontroli dostępu (oznaczane skrótem KD), które służą również do nadzoru nad osobami przemieszczającymi się na obszarze objętym ochroną.

Są one uzupełnieniem układów sygnalizacji włamania i napadu. Głównym zadaniem, jakie stawia się przed systemami KD, jest ograniczenie dostępu do obszaru chronionego osobom nieupoważnionym przy jednoczesnym przebywaniu w tymże obszarze osób uprawnionych.

5Główną zaletą nowoczesnych systemów KD jest ich funkcjonalność. Pozwala ona administratorowi systemu zarządzać dostępem osób do poszczególnych stref objętych ochroną czy też ustalać harmonogramy przejść. Możliwość precyzyjnego określenia zasad dostępu poszczególnym osobom może być bardzo przydatna w firmach. Dzięki temu każdy z pracowników ma dostęp tylko do tych pomieszczeń, które są mu niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych. Takie rozwiązania zmniejszają ryzyko kradzieży oraz ograniczają dostęp do materiałów poufnych. Innym przykładem trafnego zastosowania systemów KD jest ich montaż w szkołach.

W tych obiektach systemy KD zwiększają zdecydowanie bezpieczeństwo poprzez ograniczenie dostępu osobom niepożądanym (np. handlarzom narkotyków). Jednocześnie system KD może w pewnym sensie nadzorować obecność uczniów w szkole poprzez ograniczenie możliwości jej opuszczenia w określonych godzinach. Stosowanie systemów kontroli dostępu w takich placówkach jak: szpitale, urzędy oraz wszelkie inne budynki użyteczności publicznej pozwala personelowi na przebywanie tylko w wyznaczonych strefach budynku, przy czym jednocześnie skutecznie ogranicza dostęp osobom postronnym, które mogą przemieszczać się tylko w wybranych obszarach.

Na przełomie ostatnich lat można było zaobserwować w rozwoju systemów kontroli dostępu kilka podstawowych tendencji. Przede wszystkim producenci systemów KD dążą do tego, aby ich systemy były przystosowane do przyszłych modernizacji. Chodzi mianowicie o to, aby w momencie zmiany struktury przedsiębiorstwa czy obiektu można było w łatwy i prosty sposób przystosować system KD do nowych zastosowań. Mogą być różnego rodzaju i np. dotyczyć kontroli czasu pracy, kontroli obecności, bezpiecznego logowania w sieci czy bezpiecznego zarządzania drukowaniem. W nowoczesnych adoptowalnych systemach KD bezpieczeństwo nie zależy zatem od zastosowanego sprzętu i mediów. Kolejnym trendem, jak pojawił się na rynku systemów KD, było zastosowanie smartfonów jako elementów zastępujących np. karty zbliżeniowe.


(...)


Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 1/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem