Od redakcji 12/2023

eI 12Szanowni Państwo,

Wdrożony w 2021 r. rynek mocy przekształcił jednotowarowy rynek energii elektrycznej, gdzie handlowi podlegały tylko wytworzone lub pobrane wolumeny energii elektrycznej, w rynek dwutowarowy, gdzie drugim towarem stała się dostępność mocy. Założeniem systemu wprowadzonego rynkiem mocy jest wynagrodzenie wypłacane wytwórcom energii elektrycznej z tytułu gotowości zarówno do dostarczenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), jak i do zaniechania bądź redukcji poboru (usługa DSR).

Więcej…

Wykrywanie łuku elektrycznego

Przykład pola rozdzielnicy, w której wystąpiło zwarcie łukowe (fot. ENERGOTEST)Nie ma wątpliwości co do tego, że zwarcia łukowe, które mogą wystąpić w instalacjach elektrycznych, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzi. Należy przy tym zwrócić uwagę na straty materialne powstające w obiektach przemysłowych. Łuk elektryczny w rozdzielnicy wynika niejednokrotnie z błędnego montażu urządzeń oraz z niewłaściwej pracy zabezpieczeń przeciwzwarciowych i przeciwprzeciążeniowych.

Zniszczone sieci elektroenergetyczne, uszkodzone maszyny i urządzenia elektryczne, przestoje linii produkcyjnych to tylko wybrane skutki działania łuku elektrycznego. Kluczową rolę odgrywają zatem systemy oraz rozwiązania konstrukcyjne, które z jednej strony pozwalają na szybkie zidentyfikowanie zagrożenia łukowego, zaś z drugiej, na zminimalizowanie skutków jego działania. Pod tym kątem projektowane są rozdzielnice elektryczne będące nieodzownymi elementami infrastruktury zasilającej każdego obiektu.

Przyczyny zwarć łukowych
Najczęstszą przyczyną zwarć łukowych są zwarcia międzyfazowe lub doziemne, które w bardzo krótkim czasie powodują gwałtowny wzrost temperatury, a także ciśnienia w zamkniętej przestrzeni. Skutki tego zjawiska to duże zniszczenia wewnątrz rozdzielnicy. Oprócz tego groźny jest wyrzut gorących gazów, pyłów i płomieni na zewnątrz obudowy. Najczęstszymi przyczynami powstania zwarć łukowych jest asymetria zasilania rozdzielnicy, niewłaściwe połączenia, uszkodzenia izolacji stałej, złe połączenia elektryczne powodujące przegrzanie, a także wyładowania pełzające spowodowane zanieczyszczeniami i wilgocią. Oprócz tego za przyczyny występowania łuku elektrycznego uznaje się obce części pozostawione przez obsługę w rozdzielnicy (narzędzia, materiały), nieodpowiednią konserwację rozdzielnicy i elementów wyposażenia oraz awarie urządzeń elektrycznych.

Wykrycie łuku elektrycznego
Kluczową rolę w szeroko rozumianej ochronie przed zwarciami łukowymi odgrywa możliwie jak najszybsze wykrycie łuku i ograniczenie czasu jego trwania. Stąd też istotna rola systemów mających na celu szybką identyfikację łuku, aby zadziałały odpowiednie zabezpieczenia (np. wyłączniki). Dostępne na rynku urządzenia oraz systemy wykrywające łuk elektryczny bazują m.in. na badaniu światła łuku, stąd też zastosowanie znajdują czujniki oraz światłowody.

Celem wykrycia wyładowania analizie może zostać poddana wartość, a także stromość narastania prądu zwarciowego. Identyfikacja może polegać również na przechwytywaniu spadku napięcia na szynach zbiorczych rozdzielnicy. W następnej kolejności zostaje zainicjowany impuls, który będzie odpowiedzialny za wyzwolenie (zadziałanie) wyłączników.

Zabezpieczenia przed łukiem
Zastosowanie znajdują często blokady zarówno o charakterze mechanicznym jak i elektrycznym. Jednym z ważniejszych środków ochrony to również odizolowanie części, na których obecne jest napięcie. Skuteczne rozwiązanie, które znacznie ogranicza skutki działania łuku, to podział rozdzielnicy przegrodami. W takim przypadku poszczególne podzespoły instalowane są w oddzielnych przedziałach. Jeżeli dojdzie do powstania łuku, następuje ograniczenie jego skutków wyłącznie do przestrzeni, w której wystąpił. Dostępne na rynku rozdzielnice zapewniające ochronę przed łukiem elektrycznym cechują się konstrukcją z ocynkowanej ogniowo blachy stalowej. Połączenia bazują na nitowaniu bez spawania. Zarówno drzwi jak i osłony boczne pokryte są lakierem. Istotną rolę odgrywa zastosowanie specjalnych otworów wylotowych zakrytych klapami.

 

(...)

 

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 6/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem