Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Przegląd obudów instalacyjnych firmy NOARK ELECTRIC

Plastikowe obudowy instalacyjne NOARK ELECTRICNOARK ELECTRIC oferuje szeroką gamę obudów i rozdzielnic do zastosowań domowych i przemysłowych. Użytkownik może wybierać spośród obudów plastikowych, plastikowych z metalowymi drzwiami, czy w pełni metalowych. Wykonania natynkowe i podtynkowe, wysoki poziom ochrony IP, zróżnicowane wielkości oraz szeroki dobór akcesoriów ułatwiają instalatorowi dobór obudowy pod daną instalację.

Dobór obudów instalacyjnych
Obudowy służą do montażu w nich aparatów modułowych na szynach TH-35, których celem jest zasilanie i zabezpieczanie instalacji elektrycznej. Aby prawidłowo dobrać rozdzielnicę należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszą istotną cechą jest umieszczenie obudowy. Jeżeli będzie montowana na ścianie, należy wybrać wersję natynkową, a w przypadku montażu w ścianie dedykowane będzie wykonanie podtynkowe. Ważnym parametrem przy doborze obudów jest stopień ochrony IP (rys. 1) określający stopień szczelności przed wnikaniem ciał obcych, kurzu i wody do wnętrza obudowy. Im wyższe cyfry znajdują się przy symbolu IP, tym rozdzielnica jest bardziej szczelna. Kolejną istotną cechą jest liczba modułów, jaką należy zainstalować w obudowie. Od tego zależy wielkość obudowy, określana przez liczbę rzędów oraz liczbę modułów w rzędzie. Pozostałymi kwestiami, na które należy zwrócić uwagę są materiał z jakiego wykonana jest obudowa (plastik, metal), rodzaj drzwiczek (białe, przezroczyste), liczba zacisków N/PE itp.

Plastikowe obudowy instalacyjne
Podstawową serią obudów wykonanych z wysokiej jakości tworzywa sztucznego są obudowy natynkowe PNS i podtynkowe PNF (rys. 2). Dostępne są do maksymalnej wielkości 54 modułów oraz 1-4 rzędów. Oba typy obudów wykonane są o stopniu ochrony IP40. Obudowy produkowane są z drzwiami transparentnymi lub w kolorze białym. Jako akcesoria dodatkowe można wybrać zamek z kluczem w wersji z tworzywa sztucznego albo z metalu. Istnieje możliwość zamówienia dodatkowego zestawu zacisków wraz z dedykowanym uchwytem znajdującym się w komplecie oraz dodatkowej zaślepki. W ofercie dostępne są także obudowy PNF-HW mające podwójny system mocowania, pozwalający na stosowanie ich w ścianach kartonowo-gipsowych. Charakteryzują się wzmocnioną dolną częścią obudowy, która została przetestowana rozżarzonym prętem w temperaturze 850°C.

Opis kodu IP

 

(...)

 

Grzegorz Waligórski
NOARK ELECTRIC

Pełna wersja artykułu w EI 4/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem