Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

System rozdzielnic xEnergy do 5000 A

System rozdzielnic xEnergy jest rozwiązaniem firmy EATON przeznaczonym do rozdziału energii dla prądów do 5000 A – od budynków użyteczności publicznej, takich jak biura, mieszkania, hotele, centra handlowe czy szpitale, po centra przetwarzania danych, przemysł spożywczy i produkcyjny oraz zakłady oczyszczania i uzdatniania wody.

Rozdzielnica niskiego napięcia Eaton xEnergy

System rozdzielnic xEnergy charakteryzuje się konstrukcją dostosowaną do wymagań komfortowego montażu i obsługi przez użytkownika. Uzyskano to poprzez takie rozwiązania jak modułowość, elastyczność przy konfiguracji i przejrzystość przedziału przestrzenno-funkcjonalnego od wygrodzenia wewnętrznego w formie 1 do formy 4. W systemie xEnergy dostępny jest także szereg akcesoriów dodatkowych, znajdujących zastosowanie podczas łączenia pól, oszynowania i okablowania.

Rozdzielnice xEnergy można montować indywidualnie oraz łączyć w zestawy. Do ich podstawowych parametrów można zaliczyć:

  • znamionowy prąd szyn głównych do 5000 A;
  • stopień ochrony IP31 lub IP55;
  • stopień ochrony przed uderzeniem IK10;
  • system szyn zbiorczych umożliwiający wielopoziomowość mocowania;
  • wysokość 2000 mm z możliwością zastosowania cokołów o wysokościach 100 lub 200 mm;
  • znaczny zakres szerokości pól od 425 mm do 1350 mm;
  • głębokości 600, 800 i 1000 mm;
  • zgodność z normą IEC/EN 61439 (weryfikacja projektu) oraz z normą IEC/EN 60439 (pełne badania typu);
  • wysoką zdolność zwarciową Icw do 100 kA (1 s).

 

XP - Pola zasilające
Pola zasilające XP stanowią podstawę w każdej rozdzielnicy. W systemie xEnergy w polach zasilających można zamontować wyłączniki kompaktowe NZM3 (do 630 A), NZM4 (do 1600 A) oraz powietrzne IZMX16 (do 1600 A), IZMX40 (do 4000 A) i IZM63 (do 5000 A). Wyłączniki te mogą być w wersjach 3 i 4-biegunowej, montowanych stacjonarnie lub w kasetach wysuwnych. W przypadku wyłączników kompaktowych NZM oraz wyłączników powietrznych IZMX16 istnieje możliwość zamontowania obok siebie dwóch aparatów tej samej wielkości.

Sposoby podłączenia zasilania dla pól XP

W polach zasilających można wykonać podłączenie szynami na dwa sposoby (rys. 1). Pierwszym z nich jest wykonanie OPPO, w którym zasilanie wyłącznika jest po stronie przeciwnej niż odpływ. Drugim sposobem jest wykonanie EVEN, gdzie zasilanie wyłącznika i odpływ są po tych samych stronach. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość doprowadzenia kilku zasilań z jednej strony, np. od góry. Eliminuje to konieczność dostawiania kolejnych pól, co przekłada się na mniejszą cenę rozdzielnicy i jej wymiary.

Dodatkowo system xEnergy charakteryzuje się pełną symetrią - szyny fazowe, szyna neutralna oraz ochronna PE mogą być niezależnie od siebie prowadzone zarówno u góry, jak i na dole pleców rozdzielnicy.

 

(...)

 

Robert Roman
Junior Product Manager

Pełna wersja artykułu w EI 2/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem