Z badań przeprowadzonych przez InsightOut Lab wynika, że ponad połowa respondentów (52%) chciałaby mieć samochód elektryczny, a własny garaż lub miejsce parkingowe były najczęściej wskazywane jako preferowane miejsce ładowania samochodu. Jednak aż 83% respondentów nie wie, co trzeba zrobić, aby taką stację ładowania zamontować w domu.
W skład instalacji elektrycznej typowego budynku wchodzi kilka podstawowych elementów, do których należą przyłącze, złącze, wewnętrzne linie zasilające, instalacje w pomieszczeniach ogólnego przeznaczenia, odbiorcze i w poszczególnych mieszkaniach. Zastosowane rozwiązania zależą od rodzaju budynku, jego wielkości, usytuowania i stopnia wyposażenia w urządzenia elektryczne. Niewątpliwie instalacje zawsze muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, przepisami i warunkami bezpieczeństwa. W artykule opisano i przedstawiono podstawowe funkcje, jakie pełni wewnętrzna linia zasilająca (WLZ).
Wewnętrzna linia zasilająca (WLZ) jest zespołem elementów instalacji elektrycznej łączących złącze z licznikiem energii elektrycznej odbiorcy. Wielkość budynku i liczba mieszkań warunkują wielkość i złożoność wewnętrznej linii zasilającej. W skład WLZ mogą wchodzić również rozdzielnice główne budynku.
Pojęcie wewnętrznej linii zasilającej pojawiło się w literaturze technicznej i przepisach około lat 60. i w pewnym stopniu zastąpiło wcześniej używany termin pion elektryczny.
Wewnętrzne linie zasilające w budynku mieszkalnym wielorodzinnym wraz ze swoimi rozgałęzieniami stanowią układ zasilający w energię poszczególne mieszkania.
Na rys. 1 przedstawiono schemat elektryczny budynku wielorodzinnego, na którym zaznaczono podstawowe elementy instalacji elektrycznej, w tym także WLZ.
Wewnętrzna linia zasilająca w budynku mieszkalnym może być:
WLZ w budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej należy prowadzić poza mieszkaniami i pomieszczeniami, w których przebywają ludzie, w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych. Zaleca się prowadzenie wewnętrznych linii zasilających w specjalnie do tego celu wykonywanych kanałach, tzw. ZELP-ach (np. ZELP-90) lub innych tego typu rozwiązaniach. Kanały do prowadzenia wewnętrznych linii zasilających należy także wykorzystywać do prowadzenia innych instalacji elektrycznych lub telekomunikacyjnych.
Jeśli budynek mieszkalny charakteryzuje się niewielką liczbą mieszkań na jedną klatkę schodową, to do ich zasilania wystarczy z reguły jedna WLZ. Natomiast dla budynków wysokich, o dużej liczbie mieszkań lub dla budynków, gdzie liczba mieszkań jest niewielka, ale występuje duży pobór mocy, może okazać się, że należy zastosować większą liczbę WLZ zasilających mieszkania w jednej klatce schodowej. W takim przypadku za złączem należy zastosować rozdzielnice główną i z niej wyprowadzić odpowiednią liczbę wewnętrznych linii zasilających.
(...)
Robert Gabrysiak
Pełna wersja artykułu w EI 1/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com