Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Nowe obudowy metalowe w ofercie firmy NOARK Electric

Obudowy metalowe Noark ElectricNOARK Electric wprowadza na rynek nową linię obudów metalowych, które przystosowane są do instalowania większej liczby urządzeń. Obudowy do montażu natynkowego oznaczono typem MFS, wykonania podtynkowe oznaczono typem MFF.

 

Parametry ogólne
Obudowy metalowe natynkowe MFS i podtynkowe MFF (fot. 1) znajdują różnego rodzaju zastosowanie, zarówno w domach, jak i w przemyśle. Podczas ich projektowania szczególną uwagę zwrócono na uniwersalność – płaskie wykonanie, umożliwiające montaż w wąskich ścianach, innowacyjne rozwiązania techniczne przystosowujące obudowy do różnorodnych aplikacji, nowoczesny i elegancki wygląd oraz szeroki dobór akcesoriów. Dużo uwagi poświęcono tematyce komfortu i łatwości montażu wewnątrz lub na zewnątrz ścian.

Obudowy zostały wykonane dla stopnia ochrony IP40. Ich głównym zastosowaniem jest tworzenie rozdzielnic instalacyjnych. W oparciu o normy EN 61439-1oraz EN 61439-3 możliwy jest montaż i obsługa obudów przez osoby niewykwalifikowane elektrycznie. Pod względem liczby modułów w rzędzie obudowy MFF i MFS są dostępne w dwóch wersjach: 24 albo 33 moduły, w od 2 do 6 rzędach. Takie wykonanie pozwala na zainstalowanie od 48 do 198 modułów. Wszystkie obudowy wyposażone są w ramy montażowe z szynami TH-35, pozwalające na instalowanie urządzeń modułowych. Istnieje możliwość zdjęcia ramy montażowej w celu łatwiejszej instalacji obudowy i oprzewodowania rozdzielnicy. Dodatkowe uziemienie przednich osłon jest możliwe przy pomocy przewodu uziemiającego, śrub i podkładek, które są w zakresie dostawy. Drzwi obudowy charakteryzują się dużą sztywnością, co eliminuje możliwość uszkodzenia podczas montażu czy transportu. Oferowane są także obudowy z drzwiami przeszklonymi. Zawiasy pozwalają na łatwy demontaż drzwi i zmianę kierunku ich otwierania. Wszystkie obudowy przechodzą przez proces fosforowania i są lakierowane proszkowo. Wersja podstawowa dostępna jest w kolorze białym, jednakże istnieje możliwość dobrania alternatywnego koloru z palety RAL przy zamówieniu.

 

Montaż obudów
Często spotykanymi trudnościami związanymi z metalowymi rozdzielnicami podtynkowymi są skomplikowane układy nakładających się części, które utrudniają ich montaż w przygotowanych otworach ściennych. W przypadku obudów MFF żadne elementy nie nachodzą na siebie, przez co nie ma problemów z montażem. Otwory ścienne powinny mieć kształt prostokątny. Jest to bardzo ważne, gdy mamy do czynienia ze ścianą kartonowo-gipsową, kiedy otwór musi być dokładnie zwymiarowany.

 

(...)

 

Grzegorz Waligórski
NOARK Electric

Pełna wersja artykułu w EI 11-12/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem