Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych we wrześniu i III kw. 2016 r. (149)

Poprzednie miesiące charakteryzowały się niewielką zmianą cen porównywanych wyrobów. We wrześniu i październiku oraz w III kwartale 2016 r. przeważały natomiast spadki cen.

38Wrzesień i październik na głównej części rynku
Na rys. 1 i 4 pokazano wskaźniki zmian cen (indeksy) w sektorze wyrobów ogólnoelektrotechnicznych. Rys. 1 to indeksy wrześniowe, a rys. 4 pokazuje wskaźniki o miesiąc późniejsze.

Dość wyraźnie dominują spadki cen, przy czym trudno mówić o jednoznacznej przecenie. Największy spadek ceny (o 1,3%) miał miejsce w przypadku typowego przewodu instalacyjnego YDY 3x1,5 mm2. Dla porządku odnotujmy jeszcze największy wzrost ceny – o pół procenta. Podrożał typowy wyrób osprzętowy – jednofazowe gniazdo podtynkowe 16 A.

Branża artykułów oświetleniowych
We wrześniu i październiku 2016 r. jedyne istotniejsze zmiany cen w części rynku wyrobów stosowanych w technice oświetleniowej dotyczyły źródeł LED. W wypadku tego artykułu można mówić o przecenie – we wrześniu LED staniała o 1,7%, a w październiku aż o 3%. Indeksy cen wyrobów oświetleniowych pokazują rys. 2 i 5.

37Indeksy grupowe
Uśrednione indeksy grupowe wyrobów na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki we wrześniu i październiku 2016 r. pokazane są, odpowiednio, na rys. 3 i 6.

Wskaźniki kwartalne
Obraz dynamiki cen wyrobów elektrotechnicznych w III kwartale br. oddają rys. 7-9. Podobnie jak we wrześniu i październiku dominują spadki cen. Znów swoistym rekordzistą spadku ceny (2,3%) jest wspomniany wcześniej popularny przewód instalacyjny, a wtórują mu niejako dwa wyroby z grupy aparatów elektrotechnicznych – wyłącznik różnicowoprądowy 40 A (spadek o prawie 2%) i jednofazowy wyłącznik nadprądowy 16 A (spadek o prawie 1,5%). W sumie była to najbardziej taniejąca grupa wyrobów, podczas gdy na drugim biegunie zmian był osprzęt, którego wskaźnik zmian (jako jedyny) był dodatni (wyroby podrożały) i miał wartość 0,6%.

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem