Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych we wrześniu i III kw. 2016 r. (149)

Poprzednie miesiące charakteryzowały się niewielką zmianą cen porównywanych wyrobów. We wrześniu i październiku oraz w III kwartale 2016 r. przeważały natomiast spadki cen.

38Wrzesień i październik na głównej części rynku
Na rys. 1 i 4 pokazano wskaźniki zmian cen (indeksy) w sektorze wyrobów ogólnoelektrotechnicznych. Rys. 1 to indeksy wrześniowe, a rys. 4 pokazuje wskaźniki o miesiąc późniejsze.

Dość wyraźnie dominują spadki cen, przy czym trudno mówić o jednoznacznej przecenie. Największy spadek ceny (o 1,3%) miał miejsce w przypadku typowego przewodu instalacyjnego YDY 3x1,5 mm2. Dla porządku odnotujmy jeszcze największy wzrost ceny – o pół procenta. Podrożał typowy wyrób osprzętowy – jednofazowe gniazdo podtynkowe 16 A.

Branża artykułów oświetleniowych
We wrześniu i październiku 2016 r. jedyne istotniejsze zmiany cen w części rynku wyrobów stosowanych w technice oświetleniowej dotyczyły źródeł LED. W wypadku tego artykułu można mówić o przecenie – we wrześniu LED staniała o 1,7%, a w październiku aż o 3%. Indeksy cen wyrobów oświetleniowych pokazują rys. 2 i 5.

37Indeksy grupowe
Uśrednione indeksy grupowe wyrobów na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki we wrześniu i październiku 2016 r. pokazane są, odpowiednio, na rys. 3 i 6.

Wskaźniki kwartalne
Obraz dynamiki cen wyrobów elektrotechnicznych w III kwartale br. oddają rys. 7-9. Podobnie jak we wrześniu i październiku dominują spadki cen. Znów swoistym rekordzistą spadku ceny (2,3%) jest wspomniany wcześniej popularny przewód instalacyjny, a wtórują mu niejako dwa wyroby z grupy aparatów elektrotechnicznych – wyłącznik różnicowoprądowy 40 A (spadek o prawie 2%) i jednofazowy wyłącznik nadprądowy 16 A (spadek o prawie 1,5%). W sumie była to najbardziej taniejąca grupa wyrobów, podczas gdy na drugim biegunie zmian był osprzęt, którego wskaźnik zmian (jako jedyny) był dodatni (wyroby podrożały) i miał wartość 0,6%.

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem