Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Rynek mocy

W sierpniu 2015 r. fala upałów i remont bloków energetycznych spowodowały ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla największych odbiorców w Polsce. W roku bieżącym nie mieliśmy tak wielkich upałów i wg komunikatu wydanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne rekordowe zapotrzebowanie 22630 MW na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego, które wystąpiło w dniu 23 czerwca 2016 r., nie wywołało zakłóceń w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Aby sytuacja z roku ubiegłego nie powtórzyła się, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań zaradczych. Na początku lipca b.r. Ministerstwo Energii zaprezentowało założenia tzw. Rynku mocy, a więc rynku dwutowarowego, energii i mocy. Jego wprowadzenie ma być gwarancją, iż sytuacja z sierpnia ubiegłego roku, kiedy zabrakło mocy w systemie, więcej się nie powtórzy.

34
Stan istniejący

Wg danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w 2015 r. krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 16.438 GWh (przy krajowej produkcji energii elektrycznej brutto na poziomie 161772 GWh). W tym samym okresie nadwyżka eksportu nad importem energii była niewielka i wyniosła 334 GWh. W 2015 r. zarówno udział importu, jak i eksportu energii elektrycznej stanowił ponad 8% odpowiednio całkowitego przychodu oraz rozchodu energii elektrycznej w krajowym bilansie energii elektrycznej. Z kolei Polskie Sieci Energetyczne opublikowały dane dotyczące mocy osiągalnych przez poszczególne elektrownie konwencjonalne wraz z planowanymi zmianami w najbliższych trzech latach. Według planu wyłączenia bloków wystąpią w elektrowniach Adamów, Bełchatów, Łagisza, Łaziska 2 i Stalowa Wola. Łącznie do końca drugiego kwartału 2018 r. należy się liczyć z ubytkiem 1.465 MW. Wg stanu na koniec listopada 2015 r. większość mocy osiągalnych zapewniały elektrownie bazujące na węglu kamiennym i brunatnym.

Blaski i cienie
Rynku mocy
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Energii przygotowywana ustawa o Rynku mocy ma zwiększyć bezpieczeństwo systemu energetycznego w Polsce, ponieważ wzrost dostępnej mocy w kraju nie gwarantuje długofalowo bezpieczeństwa systemu. Nowa ustawa ma wspierać inwestycje w energetykę konwencjonalną i wynagradzać spółkom utrzymywanie dyspozycyjności. Jednak opłaty za energię oraz za dostępną moc w systemie Rynku mocy wiążą się z szeregiem problemów, które wymagają dogłębnej analizy.

Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował raport pt. „Rynek mocy, czyli jak uniknąć blackoutu", w którym wskazuje możliwe warianty oraz efekty jego wprowadzenia w Polsce. Jak wynika z raportu zaniechanie wprowadzenia Rynku mocy to koszt ponad 10 mld zł rocznie. Z perspektywy konsumentów wywołać to może poważne skutki w postaci drastycznego spadku dobrobytu społecznego. Jednym z problemów wymagających rozwiązania będzie uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na takie rozwiązanie dla polskiej energetyki.

(...)

Janusz Strzyżewski

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem