Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Rynek mocy

W sierpniu 2015 r. fala upałów i remont bloków energetycznych spowodowały ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla największych odbiorców w Polsce. W roku bieżącym nie mieliśmy tak wielkich upałów i wg komunikatu wydanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne rekordowe zapotrzebowanie 22630 MW na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego, które wystąpiło w dniu 23 czerwca 2016 r., nie wywołało zakłóceń w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Aby sytuacja z roku ubiegłego nie powtórzyła się, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań zaradczych. Na początku lipca b.r. Ministerstwo Energii zaprezentowało założenia tzw. Rynku mocy, a więc rynku dwutowarowego, energii i mocy. Jego wprowadzenie ma być gwarancją, iż sytuacja z sierpnia ubiegłego roku, kiedy zabrakło mocy w systemie, więcej się nie powtórzy.

34
Stan istniejący

Wg danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w 2015 r. krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wyniosło 16.438 GWh (przy krajowej produkcji energii elektrycznej brutto na poziomie 161772 GWh). W tym samym okresie nadwyżka eksportu nad importem energii była niewielka i wyniosła 334 GWh. W 2015 r. zarówno udział importu, jak i eksportu energii elektrycznej stanowił ponad 8% odpowiednio całkowitego przychodu oraz rozchodu energii elektrycznej w krajowym bilansie energii elektrycznej. Z kolei Polskie Sieci Energetyczne opublikowały dane dotyczące mocy osiągalnych przez poszczególne elektrownie konwencjonalne wraz z planowanymi zmianami w najbliższych trzech latach. Według planu wyłączenia bloków wystąpią w elektrowniach Adamów, Bełchatów, Łagisza, Łaziska 2 i Stalowa Wola. Łącznie do końca drugiego kwartału 2018 r. należy się liczyć z ubytkiem 1.465 MW. Wg stanu na koniec listopada 2015 r. większość mocy osiągalnych zapewniały elektrownie bazujące na węglu kamiennym i brunatnym.

Blaski i cienie
Rynku mocy
Zgodnie z założeniami Ministerstwa Energii przygotowywana ustawa o Rynku mocy ma zwiększyć bezpieczeństwo systemu energetycznego w Polsce, ponieważ wzrost dostępnej mocy w kraju nie gwarantuje długofalowo bezpieczeństwa systemu. Nowa ustawa ma wspierać inwestycje w energetykę konwencjonalną i wynagradzać spółkom utrzymywanie dyspozycyjności. Jednak opłaty za energię oraz za dostępną moc w systemie Rynku mocy wiążą się z szeregiem problemów, które wymagają dogłębnej analizy.

Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował raport pt. „Rynek mocy, czyli jak uniknąć blackoutu", w którym wskazuje możliwe warianty oraz efekty jego wprowadzenia w Polsce. Jak wynika z raportu zaniechanie wprowadzenia Rynku mocy to koszt ponad 10 mld zł rocznie. Z perspektywy konsumentów wywołać to może poważne skutki w postaci drastycznego spadku dobrobytu społecznego. Jednym z problemów wymagających rozwiązania będzie uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na takie rozwiązanie dla polskiej energetyki.

(...)

Janusz Strzyżewski

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem