Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w kwietniu 2016 r. (146)

32Kwiecień 2016 r. był miesiącem zauważalnego wzrostu cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki. Poniżej indeksy cen porównywanych produktów elektrotechnicznych w tym okresie.

Zasadnicza część rynku
Obraz sytuacji na podstawowej części rynku (rys. 1) jest jednoznaczny − kwiecień był miesiącem wzrostu cen. Najwyższy indeks wśród cen miał popularny kabel YKY 5x10 mm2, który podrożał o nieco ponad 3%. Znacząco, bo o prawie 2% podrożał także typowy przewód instalacyjny YDY 3x1,5 mm2. Jedynym taniejącym wyrobem na tej części rynku było gniazdo podtynkowe 16 A, które rynek przecenił o 1,8%. Zbiorczy indeks cen dla sektora ogólnoelektrotechnicznego był bliski 1% (dokładnie wyniósł 0,8%).

33Artykuły oświetleniowe
W kwietniu 2016 r. kolejny raz została przeceniona popularna lampa LED o mocy 3 W. Teraz staniała o 2,3%, podczas gdy miesiąc wcześniej o 1,5%. Jedynym artykułem w tej grupie wyrobów drożejącym w istotny sposób była świetlówka trójpasmowa 36 W (o 0,8%). Wskaźniki cen artykułów stosowanych w technice oświetleniowej podane są na rys. 2.

34

Indeksy grupowe
Na rys. 3 podano średnie wskaźniki dynamiki cen 4 grup wyrobów w kwietniu 2016 r. Dominuje dodatni indeks cen wyrobów przemysłu kabli i przewodów, który wyniósł 1,9%. O połowę mniejszy (0,9%) był wskaźnik cen grupy aparatów elektrycznych. O ile w marcu cały rynek odnotował spadek o 0,3%, to kwiecień przyniósł odwrócenie sytuacji – rynek, jako całość podrożał o 0,9%.

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem