Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych na koniec 2015 r. (142)

3cyr2cyr1cyrPoniżej przedstawiamy informację o wskaźnikach cen w listopadzie i grudniu a także w całym ub. roku. W przekroju całego 2015 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki.

Główny sektor w listopadzie i grudniu 2015 r.
Indeksy cen hurtowych wyrobów elektrotechnicznych na podstawowej części rynku w dwóch ostatnich miesiącach 2015 r. przedstawiono na rys. 1 i 2. Zaznacza się wyraźna tendencja spadkowa, szczególnie w obszarze wyrobów kablowych opartych na miedzi, które w przeciągu obu miesięcy taniały o ponad 2%. We wspomnianym czasie jedynym drożejącym artykułem była typowa obudowa rozdzielnicy modułowej, która w grudniu podrożała o 0,7%.

4cyr5cyrListopad i grudzień – artykuły oświetleniowe
Na rys. 2 i 5 podano indeksy cen artykułów oświetleniowych w listopadzie i grudniu ub. r. Zwraca uwagę znaczna zmienność cen, z czym mamy zresztą do czynienia od bardzo długiego okresu czasu. Odnotujmy tutaj jeszcze zaskakującą stałość cen źródła światła LED, które – jak zaznaczymy później – było najmocniej przecenionym wyrobem na rynku w skali całego 2015 roku.

6cyrWskaźniki grupowe
Rys. 3 i 6 obrazują dynamikę cen grup wyrobów w listopadzie i grudniu 2015 r. Oba rysunki są podobne – mocno tanieją wyroby przemysłu kabli i przewodów, a jedyną grupą z dodatnim wskaźnikiem dynamiki cen (indeksem) są artykuły oświetleniowe. Można by to określić jako pewne odreagowanie rynku. Poprzednio, w dłuższym okresie czasu, wskaźnik cen tej grupy wyrobów zwykle był ujemny.

 

(...)

Witold Cyranowicz

Pełna wersja artykułów w EI 1/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem