Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych na koniec 2015 r. (142)

3cyr2cyr1cyrPoniżej przedstawiamy informację o wskaźnikach cen w listopadzie i grudniu a także w całym ub. roku. W przekroju całego 2015 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki.

Główny sektor w listopadzie i grudniu 2015 r.
Indeksy cen hurtowych wyrobów elektrotechnicznych na podstawowej części rynku w dwóch ostatnich miesiącach 2015 r. przedstawiono na rys. 1 i 2. Zaznacza się wyraźna tendencja spadkowa, szczególnie w obszarze wyrobów kablowych opartych na miedzi, które w przeciągu obu miesięcy taniały o ponad 2%. We wspomnianym czasie jedynym drożejącym artykułem była typowa obudowa rozdzielnicy modułowej, która w grudniu podrożała o 0,7%.

4cyr5cyrListopad i grudzień – artykuły oświetleniowe
Na rys. 2 i 5 podano indeksy cen artykułów oświetleniowych w listopadzie i grudniu ub. r. Zwraca uwagę znaczna zmienność cen, z czym mamy zresztą do czynienia od bardzo długiego okresu czasu. Odnotujmy tutaj jeszcze zaskakującą stałość cen źródła światła LED, które – jak zaznaczymy później – było najmocniej przecenionym wyrobem na rynku w skali całego 2015 roku.

6cyrWskaźniki grupowe
Rys. 3 i 6 obrazują dynamikę cen grup wyrobów w listopadzie i grudniu 2015 r. Oba rysunki są podobne – mocno tanieją wyroby przemysłu kabli i przewodów, a jedyną grupą z dodatnim wskaźnikiem dynamiki cen (indeksem) są artykuły oświetleniowe. Można by to określić jako pewne odreagowanie rynku. Poprzednio, w dłuższym okresie czasu, wskaźnik cen tej grupy wyrobów zwykle był ujemny.

 

(...)

Witold Cyranowicz

Pełna wersja artykułów w EI 1/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem