Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych na koniec 2015 r. (142)

3cyr2cyr1cyrPoniżej przedstawiamy informację o wskaźnikach cen w listopadzie i grudniu a także w całym ub. roku. W przekroju całego 2015 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki.

Główny sektor w listopadzie i grudniu 2015 r.
Indeksy cen hurtowych wyrobów elektrotechnicznych na podstawowej części rynku w dwóch ostatnich miesiącach 2015 r. przedstawiono na rys. 1 i 2. Zaznacza się wyraźna tendencja spadkowa, szczególnie w obszarze wyrobów kablowych opartych na miedzi, które w przeciągu obu miesięcy taniały o ponad 2%. We wspomnianym czasie jedynym drożejącym artykułem była typowa obudowa rozdzielnicy modułowej, która w grudniu podrożała o 0,7%.

4cyr5cyrListopad i grudzień – artykuły oświetleniowe
Na rys. 2 i 5 podano indeksy cen artykułów oświetleniowych w listopadzie i grudniu ub. r. Zwraca uwagę znaczna zmienność cen, z czym mamy zresztą do czynienia od bardzo długiego okresu czasu. Odnotujmy tutaj jeszcze zaskakującą stałość cen źródła światła LED, które – jak zaznaczymy później – było najmocniej przecenionym wyrobem na rynku w skali całego 2015 roku.

6cyrWskaźniki grupowe
Rys. 3 i 6 obrazują dynamikę cen grup wyrobów w listopadzie i grudniu 2015 r. Oba rysunki są podobne – mocno tanieją wyroby przemysłu kabli i przewodów, a jedyną grupą z dodatnim wskaźnikiem dynamiki cen (indeksem) są artykuły oświetleniowe. Można by to określić jako pewne odreagowanie rynku. Poprzednio, w dłuższym okresie czasu, wskaźnik cen tej grupy wyrobów zwykle był ujemny.

 

(...)

Witold Cyranowicz

Pełna wersja artykułów w EI 1/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem