Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w maju, czerwcu i II kwartale 2015 r. (138)

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w maju 2015 r.:Drugi kwartał 2015 r. stał pod znakiem znacznego wzrostu cen wyrobów przemysłu kabli i znacznie mniejszej przeceny aparatów elektrotechnicznych.

Maj – podstawowa część rynku
Indeksy cen podstawowych wyrobów elektrotechnicznych w maju 2015 r. pokazano na rys. 1. Zwraca uwagę poważny wzrost ceny dwóch wyrobów kablowych – popularnego przewodu instalacyjnego YDY 3x1,5 mm2 i typowego kabla YKY 5x10 mm2. Z kolei najbardziej taniejącym artykułem na tej części rynku był jednofazowy wyłącznik nadprądowy 16 A.

Artykuły oświetleniowe – indeksy majowe
Dynamika cen tej grupy artykułów pokazana jest na rys. 2. Z pięciu wyrobów staniały cztery, przy czym najmocniej ledowy zamiennik żarówki 3W/E27. O ponad 1% staniało inne nowoczesne źródło światła – świetlówka kompaktowa.

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych w maju 2015 r.Wskaźniki grupowe w maju 2015 r.
Średnie indeksy cen 4 grup wyrobów w maju zobrazowane są na rys. 3. Ponad 3% średnio podrożały kable. Na drugim biegunie zmian w tym miesiącu – taniejąc średnio o nieco więcej niż 1% – znalazły się artykuły stosowane w technice oświetleniowej.

Czerwiec – sektor elektrotechniczny
Czerwcowe indeksy cen na głównej części rynku w ostatnim miesiącu pierwszego półrocza 2015 r. pokazano na rys. 4. Wzrosty cen wyrobów kablowych - wobec skoku miesiąc wcześniej - mocno wyhamowały, niemniej kabel YKY 5x10 mm2 podrożał o prawie 2%. Pozostałe wyroby staniały, przy czym dwa spośród aparatów elektrotechnicznych o ponad 1% (oba wyłączniki: różnicowy i nadprądowy).

Indeksy cen grup wyrobów w maju 2015 r.Wyroby oświetleniowe – czerwiec 2015 r.
Na rys. 5 przedstawiona jest dynamika cen artykułów oświetleniowych w czerwcu 2015 r. Prócz świetlówkowej oprawy 2x36 W drożejącej o prawie 1%, pozostałe artykuły zmieniły swe ceny w niewielkim stopniu.

Indeksy grupowe w czerwcu
Na rys. 6 znajdują się średnie wskaźniki dynamiki cen 4 grup wyrobów. Istotniejsze znaczenie mają średnie indeksy kabli i aparatów, przy czym kable podrożały o 0,7%, a średni spadek cen w grupie aparatów elektrotechnicznych wyniósł 0,9%. Pozostałe wskaźniki były praktycznie zerowe.

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych i oświetleniowych w czerwcu 2015 r.

Drugi kwartał 2015 r.
Wskaźniki dynamiki cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki w II kwartale br. pokazano na rys. 7, 8 i 9.

Największe wzrosty cen w głównym sektorze rynku (rys. 7) odnotowały dwa wyroby kablowe, w których podstawowym surowcem jest miedź. Pozostając na głównej części rynku odnotujmy jeszcze prawie trzyprocentowy spadek ceny typowego wyrobu instalacyjnego - wyłącznika nadprądowego 16 A.

Indeksy cen grup wyrobów w czerwcu 2015 r i indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w II kwartale 2015 r.

Pośród artykułów oświetleniowych (rys. 8) widać spadek ceny źródła LED, które kwartalnie staniało o ponad 4%. Inne artykuły z tej grupy nie zmieniały swych cen w istotniejszy sposób.

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych i grup wyrobów w II kwartale 2015 r.

Kwartalnym liderem średnich zmian cen w przekroju grupowym (rys. 9) były bezsprzecznie kable. Dla porządku odnotujmy jeszcze ponadprocentowy (o 1,2%) średni spadek cen grupy aparatów elektrotechnicznych.

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem