Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Działanie sieci zasilającej nie zawsze jest przewidywalne. Wieleproblemów związanych z zasilaniem może zagrozić ciągłości działania firmy. W sieci elektroenergetycznej występuje dziewięć różnych zakłóceń: zaniki zasilania, zapady napięcia, przepięcia, długotrwałe obniżenie napięcia, długotrwałe podwyższenie napięcia, szumy linii, przepięcia łączeniowe, wahania częstotliwości, zakłócenia harmoniczne. Można im zapobiec stosując trzy znormalizowane topologie zasilaczy bezprzerwowych, w skrócie UPS od angielskich wyrazów uninterruptible power supply.
Trudno w ogóle wyobrazić sobie bez nich pracę w: biurze, magazynie, szpitalu, fabryce, data center czy innym budynku z newralgiczną infrastrukturą informatyczną i operacyjną. Systemy UPS zapewniają ochronę kluczowej infrastrukturze – w coraz większym stopniu połączonej z systemami IT i IoT – w radzeniu sobie z dużymi wahaniami jakości zasilania oraz całkowitymi przerwami w dostawie energii. Przerwy te powodują różne konsekwencje – od drobnych niedogodności lub szkód dla reputacji, po kwestie związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, paniką społeczną, a nawet utratą życia. System zasilania bezprzerwowego zapewnia ochronę, umożliwiając organizacjom maksymalizację czasu pracy i ochronę cennych danych, które mogłyby zostać uszkodzone lub utracone. Wykrywa on pogorszenie jakości zasilania lub zanik prądu i zapewnia ochronę przed przerwami w zasilaniu, uruchomiając rezerwowe źródła zasilania (generator) lub wyłączając urządzenie.
W zależności od charakterystyki budynku, mocy potrzebnej do zasilania znajdującej się w nim infrastruktury oraz zastosowań systemy UPS mogą dostarczać zasilanie jedno- lub trójfazowe. Jednofazowe zasilacze zazwyczaj służą do ochrony: ogrzewania, oświetlenia, serwerów, systemów telekomunikacyjnych/komputerowych, switchy sieciowych oraz urządzeń takich jak laptop i telewizor. Z kolei trójfazowe UPS-y zabezpieczają obiekty przemysłowe i biznesowe, ponieważ dostarczają większą moc przy wyższej sprawności. Przy wyborze urządzeń związanych z zasilaniem bezprzerwowym należy uwzględnić kilka zagadnień, tj.: modułowość, technologie, redundancja, akcesoria, cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie i usługi. Modułowość zasilania bezprzerwowego (UPM) zapewnia łatwą skalowalność, umożliwiając spełnienie wymagań w zakresie mocy. Z kolei redundancja, czyli nadmiarowość, jest dodatkowym zasobem wymaganym do zapewnienia ciągłej dostępności systemu zasilania w przypadku awarii. Można ją zaprojektować na poziomie modułów mocy, zasilacza lub całego systemu.Istotną rolę w krytycznej infrastrukturze zasilania odgrywają technologie, które pozwalają oszczędzać pieniądze i energię. Zalicza się do nich np.: system pracy równoległej UPS (Hot Sync), system nieciągłego ładowania baterii (ABM), System Oszczędzania Energii (ESS), czy system zmiennego zarządzania modułami (VMMS). Na przykład technologia VMMS ułatwia redukcję kosztów operacyjnych (OPEX) o 25%, a ESS – o 75%. Przy sprawności 99% UPS może sam na siebie „zapracować” przez radykalne obniżenie kosztów ponoszonych za energię elektryczną i chłodzenie w obiekcie.
Pracę zasilaczy umożliwiają akcesoria, czyli: akumulatory (VRLA, Li-Ion), szafy bateryjne, bypassy serwisowe (MBS) i karty komunikacyjne, które odpowiadają za dostarczenie mocy, chłodzenie, monitoring i sterowanie.Zasilacze bezprzerwowe muszą też chronić najważniejszą infrastrukturę przed zaburzeniami i przerwami w dostawie energii elektrycznej spowodowane cyberatakami, które mogą mieć katastrofalny wpływ na możliwości operacyjne, a ostatecznie na wyniki finansowe organizacji. Całodobową sprawność zasilaczy UPS zależy ponadto od inteligentnego oprogramowania do zarządzania zasilaniem. Łączy ono wszystkie czujniki zasilacza z innym sprzętem, tj. listwami zasilającymi (PDU) i automatycznymi przełącznikami źródeł zasilania (ATS), umożliwiając pełne wykorzystanie możliwości UPS. Ostatni, ale nie mniej ważny jest dostęp do efektywnych usług dostawcy zasilaczy UPS, który zapewnia pomoc w kluczowych obszarach, takich jak: gwarancja, konserwacja, pomoc techniczna i pomoc w sytuacjach awaryjnych.
Zapraszam do lektury lipcowego wydania Elektroinstalatora, którego tematem przewodnim jest zasilanie bezprzerwowe.
Tomasz Charążka – redaktor naczelny