Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w lutym, marcu i I kwartale 2015 r. (136)

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w lutym 2015 r.Kolejne miesiące 2015 r. wydają się utrwalać tendencje spadkowe cen na hurtowym rynku elektrotechniki.

 

Sektor elektrotechniczny w lutym
Dynamika cen hurtowych na głównej części rynku elektrotechniki w lutym podana jest na rys. 1. Podobnie jak w styczniu, większość wskaźników jest ujemna. Najwyższy wzrost ceny (o 0,9%, w styczniu o 1,1%) z kolei odnotował „warkocz" AsXSn 4x35 mm2. Najbardziej potaniały wyroby z grupy osprzętu elektrotechnicznego – wszystkie o około 1%. Średnio cały sektor „staniał" o 0,3%.

Luty 2015 r. - artykuły oświetleniowe
Indeksy cen wyrobów stosowanych w technice oświetleniowej pokazano na rys. 2. Zwracają uwagę dwa wskaźniki. Pierwszym z nich jest ponad trzyprocentowa przecena ledowego zamiennika typowej żarówki. Przypomnijmy tutaj, że miesiąc wcześniej staniał on już o 1,5%. Na drugim biegunie zmian, już drugi miesiąc z rzędu, znajduje się świetlówka trójpasmowa 36 W. W styczniu podrożała o 1,7%, a w lutym o 1%.

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych w lutym 2015 r.Wskaźniki grupowe w lutym
Średnie indeksy cen 4 grup wyrobów w lutym pokazano na rys. 3. Najwięcej, bo prawie o 1% spadła średnia cena osprzętu elektrotechnicznego. O połowę mniejszy (-0,4%) ujemny wskaźnik obliczono dla wyrobów „oświetleniówki", podczas gdy pozostałe indeksy (wyroby kablowe i aparatura) były zerowe.

Marzec 2015 na głównej części rynku
Marcowe wskaźniki cen na podstawowej części dystrybucyjnego rynku elektrotechniki podane są na rys. 4. Podobnie jak w dwóch pierwszych miesiącach pierwszego kwartału przeważają spadki – największy spadek, o 1,2%, zanotował kabel YKY 5x10 mm2. W wyraźniejszy sposób - o 0,6% - podrożały jedynie: obudowa rozdzielnicy modułowej nn i typowa wtyczka trójfazowa 32 A.

Indeksy cen grup wyrobów w lutym 2015 r.Artykuły oświetleniowe – marzec 2015 r.
Na rys. 5 przedstawiona jest dynamika cen artykułów oświetleniowych. Trzeci miesiąc z rzędu mocno (o 2,7%) tanieje źródło światła LED. Na drugim biegunie zmian znalazły się obie oprawy oświetleniowe drożejące odpowiednio o 1,3% (oprawa świetlówkowa szczelna 2x36 W) i o 1,1% typowy „raster" 4x18 W.Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych i oświetleniowych w marcu 2015 r.

Indeksy grupowe w marcu
Średnie wskaźniki dynamiki cen 4 grup wyrobów w marcu 2015 r. pokazano na rys. 6. Marcowym liderem spadków były wyroby przemysłu kabli i przewodów taniejące blisko o 1%. Pozostałe wskaźniki były bliskie zera. Cały rynek w marcu staniał o 0,2%, podczas gdy podobnie spadkowy wskaźnik w lutym miał wielkość 0,3%.

Indeksy cen grup wyrobów w marcu 2015 r.

Pierwszy kwartał 2015 r.
Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznym na rynku hurtowym w I kwartale br. zobrazowane są na rys. 7, 8 i 9.

Pośród wyrobów na głównej części rynku (rys. 7) największe zmiany miały miejsce w przypadku wyrobów kablowych. I tak, najbardziej staniał kabel YKY 5x10 mm2, a o 1,1% podrożał typowy „warkocz" 4x35 mm2. Pośród artykułów oświetleniowych (rys. 8) uwagę przykuwa źródła światła LED 3 W, które kwartalnie staniało o 7,4%. Dla odmiany inne źródło światła – świetlówka trójpasmowa 36 W, dość wyraźnie podrożało (o prawie 2%).

Indeksy cen wyrobów w I kwartale 2015 r.

Rzut oka na rys. 9 potwierdza tezę o spadkowych tendencjach na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki w pierwszych 3 miesiącach 2015 r. Trzy spośród czterech indeksów grupowych miały wartość ujemną, a jeden tylko był bliski zeru. Kwartalny indeks cen dla całego rynku wyniósł -0,5%. Koresponduje to z informacjami o tendencjach deflacyjnych w gospodarce.

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem