Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Kolejne miesiące 2015 r. wydają się utrwalać tendencje spadkowe cen na hurtowym rynku elektrotechniki.
Sektor elektrotechniczny w lutym
Dynamika cen hurtowych na głównej części rynku elektrotechniki w lutym podana jest na rys. 1. Podobnie jak w styczniu, większość wskaźników jest ujemna. Najwyższy wzrost ceny (o 0,9%, w styczniu o 1,1%) z kolei odnotował „warkocz" AsXSn 4x35 mm2. Najbardziej potaniały wyroby z grupy osprzętu elektrotechnicznego – wszystkie o około 1%. Średnio cały sektor „staniał" o 0,3%.
Luty 2015 r. - artykuły oświetleniowe
Indeksy cen wyrobów stosowanych w technice oświetleniowej pokazano na rys. 2. Zwracają uwagę dwa wskaźniki. Pierwszym z nich jest ponad trzyprocentowa przecena ledowego zamiennika typowej żarówki. Przypomnijmy tutaj, że miesiąc wcześniej staniał on już o 1,5%. Na drugim biegunie zmian, już drugi miesiąc z rzędu, znajduje się świetlówka trójpasmowa 36 W. W styczniu podrożała o 1,7%, a w lutym o 1%.
Wskaźniki grupowe w lutym
Średnie indeksy cen 4 grup wyrobów w lutym pokazano na rys. 3. Najwięcej, bo prawie o 1% spadła średnia cena osprzętu elektrotechnicznego. O połowę mniejszy (-0,4%) ujemny wskaźnik obliczono dla wyrobów „oświetleniówki", podczas gdy pozostałe indeksy (wyroby kablowe i aparatura) były zerowe.
Marzec 2015 na głównej części rynku
Marcowe wskaźniki cen na podstawowej części dystrybucyjnego rynku elektrotechniki podane są na rys. 4. Podobnie jak w dwóch pierwszych miesiącach pierwszego kwartału przeważają spadki – największy spadek, o 1,2%, zanotował kabel YKY 5x10 mm2. W wyraźniejszy sposób - o 0,6% - podrożały jedynie: obudowa rozdzielnicy modułowej nn i typowa wtyczka trójfazowa 32 A.
Artykuły oświetleniowe – marzec 2015 r.
Na rys. 5 przedstawiona jest dynamika cen artykułów oświetleniowych. Trzeci miesiąc z rzędu mocno (o 2,7%) tanieje źródło światła LED. Na drugim biegunie zmian znalazły się obie oprawy oświetleniowe drożejące odpowiednio o 1,3% (oprawa świetlówkowa szczelna 2x36 W) i o 1,1% typowy „raster" 4x18 W.
Indeksy grupowe w marcu
Średnie wskaźniki dynamiki cen 4 grup wyrobów w marcu 2015 r. pokazano na rys. 6. Marcowym liderem spadków były wyroby przemysłu kabli i przewodów taniejące blisko o 1%. Pozostałe wskaźniki były bliskie zera. Cały rynek w marcu staniał o 0,2%, podczas gdy podobnie spadkowy wskaźnik w lutym miał wielkość 0,3%.
Pierwszy kwartał 2015 r.
Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznym na rynku hurtowym w I kwartale br. zobrazowane są na rys. 7, 8 i 9.
Pośród wyrobów na głównej części rynku (rys. 7) największe zmiany miały miejsce w przypadku wyrobów kablowych. I tak, najbardziej staniał kabel YKY 5x10 mm2, a o 1,1% podrożał typowy „warkocz" 4x35 mm2. Pośród artykułów oświetleniowych (rys. 8) uwagę przykuwa źródła światła LED 3 W, które kwartalnie staniało o 7,4%. Dla odmiany inne źródło światła – świetlówka trójpasmowa 36 W, dość wyraźnie podrożało (o prawie 2%).
Rzut oka na rys. 9 potwierdza tezę o spadkowych tendencjach na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki w pierwszych 3 miesiącach 2015 r. Trzy spośród czterech indeksów grupowych miały wartość ujemną, a jeden tylko był bliski zeru. Kwartalny indeks cen dla całego rynku wyniósł -0,5%. Koresponduje to z informacjami o tendencjach deflacyjnych w gospodarce.
Witold Cyranowicz