Od redakcji 12/2023

eI 12Szanowni Państwo,

Wdrożony w 2021 r. rynek mocy przekształcił jednotowarowy rynek energii elektrycznej, gdzie handlowi podlegały tylko wytworzone lub pobrane wolumeny energii elektrycznej, w rynek dwutowarowy, gdzie drugim towarem stała się dostępność mocy. Założeniem systemu wprowadzonego rynkiem mocy jest wynagrodzenie wypłacane wytwórcom energii elektrycznej z tytułu gotowości zarówno do dostarczenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), jak i do zaniechania bądź redukcji poboru (usługa DSR).

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych na koniec 2014 r. (134)

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w listopadzie 2014 r.Koniec 2014 roku przyniósł względne uspokojenie zmian cen wyrobów kablowych i znaczny wzrost cen wyrobów z grupy osprzętu elektrotechnicznego.

 

Sektor elektrotechniczny w listopadzie i grudniu

Wskaźniki dynamiki cen podstawowych wyrobów na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki w listopadzie 2014 r. pokazano na rys 1. Zwracają uwagę dodatnie indeksy cen wszystkich wyrobów w grupie aparatów. Z kolei miesiąc później (rys. 4) sytuacja się odwraca i do najbardziej taniejących wyrobów w tym sektorze rynku należą: typowy wyłącznik różnicowoprądowy 40 A (o prawie 1,5%) i – w nieco mniejszym stopniu – obudowa rozdzielnicy podtynkowej 2x12 modułów. Najwięcej, o 1,4% podrożała trójfazowa wtyczka 32 A.

 

 

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych w listopadzie 2014 r.Artykuły oświetleniowe w listopadzie i grudniu

Na rys. 2 i 5 podano indeksy cen wyrobów oświetleniowych w dwóch ostatnich miesiącach 2014 r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach zwraca uwagę duże zróżnicowanie poszczególnych wskaźników dotyczących źródeł światła. Ceny opraw zmieniają się nieznacznie.

Indeksy cen grup wyrobów w listopadzie 2014 r. i wyrobów elektrotechnicznych w grudniu 2014 r.

 

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych w grudniu 2014 r.Wskaźniki grupowe w listopadzie i grudniu

Rys. 3 i 6 obrazują dynamikę cen grup wyrobów w listopadzie i grudniu 2014 r. Wyraźnie widać stabilizację cen wyrobów przemysłu kablowego. Zwraca uwagę odwrócenie tendencji zmian cen grupy wyrobów osprzętowych i aparatów.

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych i indeksy cen grup wyrobów w grudniu 2014 r.

 

Ostatni kwartał 2014 r.

Na rys. 7 podano indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w IV kwartale 2014 r. O ile zmiany cen kilku wyrobów na pierwszy rzut oka wydają się znaczne, to kwartalny indeks dla całego sektora wyniósł jedynie 0,3%. Odpowiednie indeksy kwartalne w 2014 roku były następujące: w I kwartale 1,2%, w II kw. – 0,0% i w III – 1,3%.

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych i oświetleniowych w IV kwartale 2014 r.

Rys. 8 obrazuje kwartalne indeksy cen artykułów oświetleniowych. Zwraca uwagę spadek ceny najnowocześniejszego źródła światła – LED – taniejącego w kwartale o prawie 6%.

Indeksy cen grup wyrobów w IV kwartale 2014 r. i indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w całym 2014 r.

Rys. 9 to średnia dynamika cen 4 grup wyrobów na hurtowym rynku elektrotechniki w IV kwartale 2014 r.

 

Indeksy roczne

Rys. 10 i 11 pokazują zmiany cen poszczególnych wyrobów w całym 2014 roku. W sektorze elektrotechnicznym największe wzrosty miały miejsce w przypadku artykułów osprzętowych. Sięgały one 7%. Największy spadek ceny (aż o 16%) miał z kolei miejsce w przypadku ledowego zamiennika żarówki.

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych i grup wyrobów w całym 2014 r.

Grupowe indeksy roczne pokazano na rys. 12. Najwyższy wskaźnik – ponad 6% – odnotowano dla wyrobów osprzętowych. Spory wzrost, przekraczający 3%, dotyczył wyrobów kablowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że było to swoiste odreagowanie spadku cen tych wyrobów w 2013 r., kiedy to ich ceny zmalały średnio o prawie 9%; odpowiedni wskaźnik wyniósł wówczas 8,6%.

 

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem