Od redakcji 12/2023

eI 12Szanowni Państwo,

Wdrożony w 2021 r. rynek mocy przekształcił jednotowarowy rynek energii elektrycznej, gdzie handlowi podlegały tylko wytworzone lub pobrane wolumeny energii elektrycznej, w rynek dwutowarowy, gdzie drugim towarem stała się dostępność mocy. Założeniem systemu wprowadzonego rynkiem mocy jest wynagrodzenie wypłacane wytwórcom energii elektrycznej z tytułu gotowości zarówno do dostarczenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE), jak i do zaniechania bądź redukcji poboru (usługa DSR).

Więcej…

Indeksy cen wyrobów elektrotechnicznych w sierpniu 2014 r. (131)

Indeks cen wyrobów elektrotechnicznych w sierpniu 2014 r.Sierpień 2014 r. przyniósł spore zmiany cen hurtowych elektrotechniki. W zakresie analiz cen na rynku kabli i przewodów rozpoczyna z nami współpracę gdańska firma ACEL.

 

Zasadnicza część rynku
Dynamika cen na głównej części rynku dystrybucyjnego w sierpniu 2014 r. pokazana jest na rys. 1. Zaskakuje ponad czteroprocentowy wzrost ceny popularnego „warkocza" AsXSn 4x35 mm2 oraz stosunkowo duży wzrost cen wszystkich wyrobów osprzętowych. Indeks cen dla całego sektora elektrotechnicznego był bardzo wysoki i wyniósł aż 0,8%.

 

Indeksy cen wyrobów oświetleniowych w sierpniu 2014 r.Branża oświetleniowa
Na rys. 2 pokazano indeksy cen hurtowych artykułów stosowanych w technice oświetleniowej. W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach mieliśmy do czynienia ze zróżnicowaniem tendencji cenowych tych wyrobów, także w odniesieniu do wyrobów w poszczególnych grupach. I tak w grupie źródeł światła LED został przeceniony o prawie 5%, podczas gdy typowa świetlówka trójpasmowa podrożała o blisko 3%. Z wzmiankowanym powyżej zróżnicowaniem i zmiennością cen „oświetleniówki" mamy do czynienia od początku naszych analiz.

 

Indeksy cen grup wyrobów w sierpniu 2014 r.Indeksy grupowe
Na rys. 3 pokazano uśrednione indeksy cen grup wyrobów w sierpniu 2014 r. Istotną zmianą – w stosunku do poprzednich miesięcy – jest spora wartość indeksu wyrobów przemysłu kablowego. Może to być jednak spowodowane jednorazowym skokiem ceny przewodu do linii napowietrznych. Odnotujmy jeszcze istotny wzrost (o 1,2%) cen artykułów osprzętowych, które drożały już trzeci miesiąc z rzędu. Cały rynek wykazał w sierpniu tendencję wzrostową, drożejąc o 0,5%. Przypomnijmy, że w pierwszych miesiącach wakacyjnych indeksy te były zdecydowanie niższe. I tak w czerwcu indeks miał wartość +0,1%, a lipcowy był niewiele wyższy i miał +0,2%.

Lista hurtowni

Witold Cyranowicz

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem