Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych w wybranych aspektach prawnych i konstrukcyjnych

12Efektywność energetyczna obejmuje wiele dziedzin funkcjonowania m.in. obiektów budowlanych, urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Jedną z nich jest oszczędne zużywanie energii na potrzeby gospodarstwa domowego, produkcji czy usług.

Przyczyn, dla których we współczesnym świecie stawia się na efektywność energetyczną jest wiele. Przede wszystkim zwraca się uwagę na obniżenie kosztów eksploatacji obiektów budowlanych czy kosztów produkcji. O zmniejszeniu zużycia energii mówi się w kontekście ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

W budynku, np. dzięki izolacji termicznej, zyskuje się zmniejszenie zużycia energii do jego ogrzewania i chłodzenia. Efektywność energetyczna oświetlenia dotyczy z kolei właściwego doboru źródeł światła. Stąd też istotną rolę odgrywają, chociażby energooszczędne świetlówki i lampy LED, które przy zredukowanym poborze energii zapewniają uzyskanie podobnego poziomu oświetlenia jak wcześniej − przy użyciu tradycyjnych żarówek. Efektywność energetyczna i energia odnawialna stanowią dziś elementarne trzony zrównoważonej polityki energetycznej.

Klasy energetyczne sprzętu AGD
Klasom efektywności energetycznej przypisana jest skala, która składa się z liter od A do G. Klasa A zazwyczaj umieszczana jest na zielonym pasku. Oznacza ona urządzenie najbardziej efektywne pod względem energetycznym. Na pasku czerwonym umieszczana jest klasa G, najmniej efektywna. Określając klasę energetyczną wyznacza się roczne zużycie energii przez urządzenie w stosunku do standardowego zużycia energii, które jest uwarunkowane przepisami prawa dla konkretnego rodzaju sprzętu AGD. Kwestie w tym zakresie reguluje w Polsce Rozporządzenie Ministra Pracy i Gospodarki z dnia 20 maja 2005 r. w sprawie wymagań dotyczących dokumentacji technicznej, stosowania etykiet i charakterystyk technicznych oraz wzorów etykiet dla urządzeń. Należy podkreślić, że od grudnia 2010 r. na urządzeniach takich jak lodówki, pralki, zmywarki oraz telewizory, zostały wprowadzone dodatkowo trzy nowe klasy A+, A++ oraz A+++. Mają one za zadanie charakteryzowanie urządzeń najbardziej efektywnych energetycznie.

Etykieta energetyczna zawiera m.in. informacje o podstawowych parametrach urządzenia, o jego marce i modelu, klasie efektywności energetycznej, zużyciu innych zasobów naturalnych (np. wody), wydajności oraz o poziomie emitowanego hałasu.

Obowiązki i kontrola
Przepisy prawa przewidują możliwość kontrolowania przez Państwową Inspekcję Handlową punktów sprzedaży pod kątem etykiet energetycznych umieszczanych na urządzeniach. Wizytacje przeprowadzane są bez zapowiedzi. Brak etykiety na urządzeniu jest dopuszczalny, jeżeli sprzedawca nie otrzymał jej od dostawcy. Jest to jednak mało prawdopodobne, bowiem komplet oznaczeń najczęściej dołącza się podczas pakowania sprzętu. Etykieta może być umieszczona na boku lub w środku urządzenia dla zachowania walorów estetycznych sprzętu.

Określone obowiązki w zakresie informacji o efektywności energetycznej są nałożone zarówno na wytwórców jak i dystrybutorów urządzeń. Przede wszystkim producenci i dostawcy muszą zaopatrzyć urządzenia w etykiety i ulotki, bezpłatnie je dostarczyć do sprzedawców, zagwarantować prawidłową i dokładną informację zawartą na etykietach i ulotkach oraz sporządzić dokumentację techniczną, która jest niezbędna do oceny zgodności.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 2/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem