Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Efektywność energetyczna urządzeń AGD

30Wybierając sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę, na umieszczoną na nim etykietę opisującą jego klasę energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia tym jest ono bardziej energooszczędne, a zatem będziemy mogli więcej zaoszczędzić podczas jego użytkowania.

Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną, na której klasy energetyczne przedstawiane są w postaci kolorowych pasków. Ponadto dotychczasową klasyfikację rozszerzono i dodano trzy nowe klasy oznaczone jako: A+, A++ i A+++.

Nowa etykieta energetyczna określa zużycie prądu i wody dla wszystkich kategorii produktów w postaci wartości rocznych, co ułatwia porównywanie produktów i cen. Dzięki takiemu zabiegowi kupujący ma zdecydowanie ułatwione zadanie porównania produktów i może podjąć w pełni świadomą decyzję o zakupie energooszczędnego urządzenia AGD.

Można powiedzieć także, że obowiązek znakowania urządzeń etykietą energetyczną wywołuje wśród producentów ciągłą rywalizację i dążenie do uzyskiwania jak najlepszych wyników efektywności energetycznej produkowanych urządzeń. Etykiety energetyczne − oprócz informacji o klasie energetycznej − mogą w zależności od klasy urządzenia zawierać inne dodatkowe informacje takie jak choćby efektywność prania i suszenia. Na etykiecie możemy znaleźć informacje o rocznym i dziennym zużyciu energii oraz wody, wydajności innych funkcji urządzenia, np. wirowania (dla pralek) czy suszenia (dla zmywarek).

Zestaw informacji podawanych na etykiecie energetycznej dla pralek, lodówek oraz zmywarek przedstawiono w tablicy 1. Klasy efektywności energetycznej zgodnie z rysunkiem oznaczone są literami od A do G, przy czym litera A oznacza urządzenia najbardziej efektywne, zaś litera G te o najmniejszej efektywności. Ponadto dla każdej z klas są przypisane dodatkowo oznaczenia kolorystyczne, zatem urządzenia najbardziej efektywne oznaczane są na zielono, zaś te najmniej efektywne oznacza się paskiem koloru czerwonego.

31Przyznawanie odpowiednich klas energetycznych w Polsce reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz. U. z 2012 r. nr 1203, poz. 1203). Podział na klasy energetyczne od A do G został wprowadzony w 1994 r. i w pewnym momencie stał się niewystarczający, aby właściwie odzwierciedlać zużycie energii przez nowoczesne urządzenia AGD. Dlatego, jak wspomniano powyżej, w grudniu 2010 r. dodano klasy A+, A++, A+++.

(...)

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem