Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Efektywność energetyczna urządzeń AGD

30Wybierając sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę, na umieszczoną na nim etykietę opisującą jego klasę energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia tym jest ono bardziej energooszczędne, a zatem będziemy mogli więcej zaoszczędzić podczas jego użytkowania.

Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną, na której klasy energetyczne przedstawiane są w postaci kolorowych pasków. Ponadto dotychczasową klasyfikację rozszerzono i dodano trzy nowe klasy oznaczone jako: A+, A++ i A+++.

Nowa etykieta energetyczna określa zużycie prądu i wody dla wszystkich kategorii produktów w postaci wartości rocznych, co ułatwia porównywanie produktów i cen. Dzięki takiemu zabiegowi kupujący ma zdecydowanie ułatwione zadanie porównania produktów i może podjąć w pełni świadomą decyzję o zakupie energooszczędnego urządzenia AGD.

Można powiedzieć także, że obowiązek znakowania urządzeń etykietą energetyczną wywołuje wśród producentów ciągłą rywalizację i dążenie do uzyskiwania jak najlepszych wyników efektywności energetycznej produkowanych urządzeń. Etykiety energetyczne − oprócz informacji o klasie energetycznej − mogą w zależności od klasy urządzenia zawierać inne dodatkowe informacje takie jak choćby efektywność prania i suszenia. Na etykiecie możemy znaleźć informacje o rocznym i dziennym zużyciu energii oraz wody, wydajności innych funkcji urządzenia, np. wirowania (dla pralek) czy suszenia (dla zmywarek).

Zestaw informacji podawanych na etykiecie energetycznej dla pralek, lodówek oraz zmywarek przedstawiono w tablicy 1. Klasy efektywności energetycznej zgodnie z rysunkiem oznaczone są literami od A do G, przy czym litera A oznacza urządzenia najbardziej efektywne, zaś litera G te o najmniejszej efektywności. Ponadto dla każdej z klas są przypisane dodatkowo oznaczenia kolorystyczne, zatem urządzenia najbardziej efektywne oznaczane są na zielono, zaś te najmniej efektywne oznacza się paskiem koloru czerwonego.

31Przyznawanie odpowiednich klas energetycznych w Polsce reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz. U. z 2012 r. nr 1203, poz. 1203). Podział na klasy energetyczne od A do G został wprowadzony w 1994 r. i w pewnym momencie stał się niewystarczający, aby właściwie odzwierciedlać zużycie energii przez nowoczesne urządzenia AGD. Dlatego, jak wspomniano powyżej, w grudniu 2010 r. dodano klasy A+, A++, A+++.

(...)

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem