Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

System zdalnego odczytu liczników zużycia mediów

Współczesne systemy zdalnego odczytu i rejestracji wskazań liczników energii elektrycznej i innych mediów to już nie tylko sposób na usprawnienie procesu zbierania informacji rozliczeniowych. Coraz większa funkcjonalność zintegrowanych systemów AMI pozwala nie tylko gromadzić dużą ilość danych, ale również dokonywać ich szczegółowej i efektywnej analizy. W połączeniu z coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi systemy te stanowią obecnie potężne narzędzie służące poprawie efektywności energetycznej zarówno w skali makro − smart grid, jak i w mniejszej skali poszczególnych odbiorców.

Ciągła poprawa efektywności
Prawidłowe zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nieustannej redukcji zbędnych kosztów. Jednym z obszarów gdzie należy szukać takich oszczędności jest gospodarka energetyczna przedsiębiorstwa. W skali kraju widać znaczący postęp w tej dziedzinie, gdyż jak pokazują statystyki energochłonność polskiego PKB spadła o jedną trzecią w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Pozostaje jednak w tej dziedzinie wiele do zrobienia biorąc pod uwagę efektywność energetyczną polskiej gospodarki, która jest ciągle trzy razy niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach UE. Redukcja zużycia energii prowadzi bezpośrednio do zmniejszenia śladu węglowego, co w obecnych czasach przekłada się również na wymierne korzyści materialne. Mając na uwadze powyższe argumenty wiele przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w profesjonalne systemy zarządzania efektywnością energetyczną.

Analiza danych pozwala podjąć właściwe decyzje
Gromadzenie danych z procesów technologicznych jest obecnie standardem w większości przedsiębiorstw produkcyjnych. Coraz częściej do tych danych dołączone zostają dane o zużyciu energii elektrycznej i innych mediów, co pozwala na ocenę efektywności samego procesu produkcyjnego. Poprawnie zaprojektowany układ pomiaru przepływu energii w przedsiębiorstwie może dostarczać wielu cennych informacji na temat poszczególnych obszarów produkcji i najbardziej energochłonnych procesów. Jednak aby właściwie zarządzać zużyciem energii nie wystarczy tylko gromadzić te dane. Często dużym problemem jest prawidłowa analiza ogromnej ilości danych i ich wzajemnej korelacji. Przychodzą tu z pomocą nowoczesne techniki informatyczne, które umożliwiają efektywną akwizycję i analizę danych energetycznych. Dodatkowo systemy takie oferują wiele innych funkcjonalności jak ciągły monitoring i powiadamianie o zdarzeniach nietypowych czy bieżącą wizualizację wybranych parametrów. Ciekawym przykładem takiego innowacyjnego systemu jest produkt o nazwie METERNET.

Narzędzie dla zarządzania zużyciem energii
Oprogramowanie METERNET to innowacyjny system, który został zbudowany w oparciu o najbardziej współczesne technologie informatyczne. Dzięki temu pozwala w sposób komfortowy i przyjazny użytkownikowi zarządzać całym systemem energetycznym przedsiębiorstwa z uwzględnieniem wszystkich stosowanych w przemyśle nośników energii takich jak prąd elektryczny, sprężone powietrze, para wodna, gaz, ciepła woda, woda lodowa itp.

METERNET stanowi elastyczne kompleksowe narzędzie pozwalające użytkownikowi tworzyć własne i predefiniowane raporty, wizualizacje danych bieżących i historycznych, mechanizmy agregacji i archiwizacji. Użytkownik, który często posiada dużą wiedzę z zakresu energetyki, a niekoniecznie informatyki, jest w stanie łatwo modyfikować konfigurację systemu skupiając się na poprawianiu efektywności a nie na zawiłościach oprogramowania.

System działa w oparciu o przeglądarkę internetową bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania i może pracować zarówno w sieci lokalnej jak i poprzez Internet. Umożliwia jednoczesny dostęp wielu użytkowników, którzy mogą mieć przydzielone różne uprawnienia. System umożliwia śledzenie wartości wskazanych parametrów i powiadamianie o ich odchyłkach od wartości spodziewanych. Powiadomienie może odbywać się za pomocą e-mail lub SMS. Możliwe jest również wysterowanie wyjść cyfrowych i analogowych, co pozwala na dalszą integrację z urządzeniami procesu technologicznego.

Bardzo często system znajduje zastosowanie w roli „strażnika mocy", gdzie poprzez sterowanie urządzeniami o różnych priorytetach jest w stanie ograniczać moc szczytową przedsiębiorstwa.

System jest systemem rozproszonym i jest preinstalowany na niewielkich i energooszczędnych serwerach MT-CPU polskiej firmy F&F. Urządzenia te mogą tworzyć redundantną chmurę, co również daje wymierne korzyści. Więcej informacji na www.meternet.pl.

 

Maciej Idaczyk
IDANET

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem