Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Właściciele firm produkcyjnych zdają sobie nierzadko sprawę z nadmiernego zużycia energii i jego wpływu na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zainteresowanie możliwościami zmiany tej sytuacji ciągle jest jednak w Polsce niskie w porównaniu do innych krajów europejskich. Aby wdrażać skuteczne i korzystne finansowo rozwiązania, konieczna jest strategia optymalizacji zużycia energii obejmująca różnorodne obszary.
Niedobór energii elektrycznej jest stopniowo narastającym problemem wielu rozwijających się gospodarek. Szacuje się, że deficyt energetyczny dotknie Polskę już w 2016 r. Zdaniem ekspertów problem jest poważny.
- „Już w roku 2012 obserwowaliśmy sytuację, gdy polskie elektrownie miały zaledwie 1 tys. MW rezerwy" – mówi Dorota Czech z firmy PHOENIX CONTACT, oferującej system monitorujący zużycie energii elektrycznej EMwise. – „Tymczasem, aby zachować stabilność energetyczną na wypadek awarii lub innej sytuacji kryzysowej, rezerwa powinna wynosić ok. 4 tys. MW" – dodała nasza rozmówczyni.
ABC oszczędności
Przedsiębiorstwa przemysłowe zużywają ponad 30% globalnej energii, wyprzedzając pod tym względem inne duże segmenty rynku. Z danych szacunkowych wynika, że do 2050 r. nastąpi dwukrotny wzrost popytu na energię, dlatego warto zastanowić się nad metodami jej oszczędzania. W większości firm pierwszym krokiem w kierunku obniżenia energochłonności jest audyt energetyczny, ale nie jest on wystarczającym kompendium wiedzy określającym szczegółowe mechanizmy i rozwiązania. - „Aby uzyskać długofalowe i stabilne w czasie oszczędności energii, należy przygotować konkretny plan działania. Elementy, które są w tym zakresie kluczowe, to: pomiar zużycia energii, określenie obszaru zmian, wykorzystanie automatyki oraz systemu monitorowania i kontroli" – powiedziała Dorota Czech.
Oszczędzanie od A do Z
W każdym zakładzie produkcyjnym występują urządzenia lub instalacje, których system działania można zoptymalizować, uzyskując przy tym poprawę efektywności energetycznej. Do takich rozwiązań należy zaliczyć automatyczne sterowanie oświetleniem, zastosowanie automatycznych i zintegrowanych systemów dla procesów produkcyjnych, a także zapewnienie optymalnej pracy układów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
– „Ważne jest, by dostosować skalę poboru energetycznego do czasowego zapotrzebowania i maksymalnie zmniejszyć wykorzystywaną energię w chwili, gdy praca obiektów może znajdować się w trybie czuwania. Systemy automatyki umożliwiają zarządzanie energią w aktywny sposób, ponieważ poprzez zmianę ustawień parametrów można je szybko dostosować do nowych strategii, ulepszając wydajność energetyczną" – uzupełniła swoją wypowiedź Dorota Czech.
Przed przystąpieniem do działania warto sobie uzmysłowić, że wszelkie podjęte decyzje powinny być scalone w spójną strategię, która obejmuje jasne wyliczenia i wskazuje realne możliwości obniżenia kosztów. Pozwala to zrozumieć zasadność długofalowych procesów i inwestycji. W ten sposób można wykonać pierwszy krok w stronę podnoszenia konkurencyjności, rentowności, a także dbałości o środowisko.
Na podstawie materiałów PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.