Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych

Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów w dziedzinie napędów elektrycznych. Od lat przetwornice częstotliwości i softstarty tego producenta należą do grupy urządzeń o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Marka VLT® to także gwarancja prawidłowego doboru komponentów napędu elektrycznego i redukcja kosztów eksploatacji.

Regulacja prędkości obrotowej napędów maszyn przynosi wiele wymiernych korzyści - zarówno technicznych, jak i ekonomicznych, które można bardzo szybko zauważyć bezpośrednio na rachunkach za energię. Warto więc zwrócić uwagę na czynniki, które decydują o wymienionych korzyściach.

Rodzina przetwornic częstotliwości DANFOSS VLT

 

Oszczędność energii
W trakcie eksploatacji napędu elektrycznego - w zależności od charakterystyki momentu obrotowego obciążenia - mamy różne poziomy możliwych do uzyskania oszczędności. W zastosowaniach z charakterystyką o stałym momencie oszczędność zużycia energii jest tylko wprost proporcjonalna do redukcji momentu i prędkości obrotowej na wale, podczas gdy w zastosowaniach ze zmiennym momentem o kwadratowej charakterystyce obciążenia oszczędności te rosną w trzeciej potędze do zakresu zmniejszenia prędkości obrotowej.

 

Dostosowanie współczynnika mocy
Wiele przetwornic częstotliwości koryguje współczynnik mocy cosφ niemal do wartości 1 i redukuje w ten sposób indukcyjny pobór mocy biernej. Tym samym zmniejszają się straty w kablach zasilających napęd.

 

Zoptymalizowana praca w zakresie obciążeń częściowych
Współczynniki sprawności dla silników indukcyjnych trójfazowych podane są zazwyczaj tylko dla punktu nominalnego. Jeżeli pracujący silnik jest zasilany bezpośrednio z sieci przy obciążeniu poniżej nominalnego, znacznie pogarsza się jego sprawność z powodu stałych strat mechanicznych i elektromagnetycznych. Praca z przetwornicą częstotliwości zapewnia, w zależności od jakości metody regulacji, zawsze optymalne namagnesowanie silnika. Dlatego też przy zastosowaniu przetwornicy współczynnik sprawności całego układu napędowego nie obniża się tak bardzo przy pracy z niedociążonym silnikiem. Wyczuwalną poprawę można zauważyć zwykle przy silnikach o mocach powyżej 11 kW.

Automatyczna Optymalizacja Zużycia Energii DANFOSS AEO 

 

Automatyczna Optymalizacja Zużycia Energii
W zastosowaniach, w których nie występują szybkie zmiany obciążenia, użytkownik może zastosować Automatyczną Optymalizację Zużycia Energii (AEO). Przetwornica obniża wówczas namagnesowanie silnika do optymalnego minimum. Efektem jest dodatkowa oszczędność zużycia energii w stosunku do tej wynikającej ze zmniejszenia obrotów. Funkcja ta sprawdza się przy wszystkich powolnych regulacjach, jakie zwykle spotyka się w układach automatyki pomp i wentylatorów.

 

(...)

 

Tadeusz Minksztym
Danfoss Poland Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem