Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych

Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów w dziedzinie napędów elektrycznych. Od lat przetwornice częstotliwości i softstarty tego producenta należą do grupy urządzeń o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Marka VLT® to także gwarancja prawidłowego doboru komponentów napędu elektrycznego i redukcja kosztów eksploatacji.

Regulacja prędkości obrotowej napędów maszyn przynosi wiele wymiernych korzyści - zarówno technicznych, jak i ekonomicznych, które można bardzo szybko zauważyć bezpośrednio na rachunkach za energię. Warto więc zwrócić uwagę na czynniki, które decydują o wymienionych korzyściach.

Rodzina przetwornic częstotliwości DANFOSS VLT

 

Oszczędność energii
W trakcie eksploatacji napędu elektrycznego - w zależności od charakterystyki momentu obrotowego obciążenia - mamy różne poziomy możliwych do uzyskania oszczędności. W zastosowaniach z charakterystyką o stałym momencie oszczędność zużycia energii jest tylko wprost proporcjonalna do redukcji momentu i prędkości obrotowej na wale, podczas gdy w zastosowaniach ze zmiennym momentem o kwadratowej charakterystyce obciążenia oszczędności te rosną w trzeciej potędze do zakresu zmniejszenia prędkości obrotowej.

 

Dostosowanie współczynnika mocy
Wiele przetwornic częstotliwości koryguje współczynnik mocy cosφ niemal do wartości 1 i redukuje w ten sposób indukcyjny pobór mocy biernej. Tym samym zmniejszają się straty w kablach zasilających napęd.

 

Zoptymalizowana praca w zakresie obciążeń częściowych
Współczynniki sprawności dla silników indukcyjnych trójfazowych podane są zazwyczaj tylko dla punktu nominalnego. Jeżeli pracujący silnik jest zasilany bezpośrednio z sieci przy obciążeniu poniżej nominalnego, znacznie pogarsza się jego sprawność z powodu stałych strat mechanicznych i elektromagnetycznych. Praca z przetwornicą częstotliwości zapewnia, w zależności od jakości metody regulacji, zawsze optymalne namagnesowanie silnika. Dlatego też przy zastosowaniu przetwornicy współczynnik sprawności całego układu napędowego nie obniża się tak bardzo przy pracy z niedociążonym silnikiem. Wyczuwalną poprawę można zauważyć zwykle przy silnikach o mocach powyżej 11 kW.

Automatyczna Optymalizacja Zużycia Energii DANFOSS AEO 

 

Automatyczna Optymalizacja Zużycia Energii
W zastosowaniach, w których nie występują szybkie zmiany obciążenia, użytkownik może zastosować Automatyczną Optymalizację Zużycia Energii (AEO). Przetwornica obniża wówczas namagnesowanie silnika do optymalnego minimum. Efektem jest dodatkowa oszczędność zużycia energii w stosunku do tej wynikającej ze zmniejszenia obrotów. Funkcja ta sprawdza się przy wszystkich powolnych regulacjach, jakie zwykle spotyka się w układach automatyki pomp i wentylatorów.

 

(...)

 

Tadeusz Minksztym
Danfoss Poland Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem