Od redakcji 4/2019

EL4 2019 okladka ifaceOd dnia 1 lipca 2017 r. producentów kabli i przewodów z Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy prawne. Określa je rozporządzenie Construction Product Regulation (nr 305/2011 z 9 marca 2011 r.), w skrócie CPR. Rozporządzenie CPR uchyla dotychczasową Dyrektywę 89/106/EWG* i ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, w tym kabli i przewodów.

Więcej…

Jaśniej, szybciej i wydajniej w przemyśle

60 1Efektywność energetyczna oznacza efektywne używanie energii, która jest potrzebna do dostarczania produktów i usług. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale przede wszystkim odbiorców przemysłowych. Istotną rolę odgrywa bowiem szereg technologii i urządzeń, które znajdują zastosowanie w przemyśle, pozwalając na obniżenie poziomu zużycia energii.

Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii stanowią elementarne trzony zrównoważonej polityki energetycznej. Efektywność energetyczna jest znaczącą korzyścią dla bezpieczeństwa narodowego oraz ograniczenia importu energii z zagranicy. Według statystyk Międzynarodowej Agencji Energetycznej poprawa efektywności energetycznej budynków, a także procesów przemysłowych i transportu, jest w stanie zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na energię o 1/3 do 2050 r.

 

Kompensacja mocy biernej
Nie ma wątpliwości co do tego, że występowanie mocy biernej powoduje zwiększenie natężenia prądu, a co za tym idzie, wyższy poziom strat energii elektrycznej w urządzeniach wytwarzających i przesyłających energię elektryczną prądu przemiennego. Bez wątpienia kompensacja mocy biernej pozwala na obniżenie zużycia energii elektrycznej. Moc bierna, występująca w obwodach prądu przemiennego, stanowi wielkość, która opisuje pulsowanie energii elektrycznej pomiędzy elementami obwodu elektrycznego. Nie jest ona jednak zamieniana na użyteczną pracę, niemniej jest konieczna do funkcjonowania urządzeń elektrycznych. Warto przypomnieć, że wyróżnia się moc bierną indukcyjną oraz moc bierną pojemnościową.

W systemach dostarczania energii elektrycznej stosuje się dwa sposoby kompensacji mocy biernej. Z jednej strony jest to tzw. „naturalny" sposób poprawy parametrów sieci, zaś z drugiej „sztuczne" kompensowanie sieci.

60 2Przy kompensowaniu naturalnym należy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Przede wszystkim warto uwzględnić dobór silników o właściwej mocy oraz zamianę silników niedociążonych na mniejsze. W procesie naturalnej kompensacji ważne jest zapobieganie jałowej pracy silników i transformatorów. Niejednokrotnie uwzględnia się instalowanie silników synchronicznych zamiast indukcyjnych.

Sztuczne kompensowanie polega na zastosowaniu urządzeń energetycznych odpowiedzialnych za kompensowanie energii biernej. Są to systemy, w skład których wchodzą między innymi kondensatory i regulatory.

Od sposobów należy odróżnić metody kompensacji mocy biernej. Stąd też w praktyce wyróżnia się trzy metody kompensacji mocy biernej. Jest to bowiem kompensacja centralna, grupowa oraz indywidualna.
W przypadku kompensacji centralnej urządzenie kompensacyjne obejmuje cały zasilany obiekt. Dzięki automatycznej regulacji wartość współczynnika mocy jest utrzymywana na żądanym poziomie. Wybierając stopień rozproszenia kompensacji należy uwzględnić stopień złożoności sieci oraz wymagany poziom jej kompensacji. Nie bez znaczenia pozostają również rodzaje odbiorów i ich charakter. Kluczowe miejsce zajmuje obecność wyższych harmonicznych w sieci. Należy wziąć pod uwagę możliwości lokalizacyjne urządzeń kompensujących.

Kompensacja grupowa obejmuje z kolei określony fragment sieci lub grupę urządzeń. W kompensacji indywidualnej dochodzi natomiast do bezpośredniego dołączania kondensatora do zacisków urządzenia. Tym sposobem zyskuje się odciążenie sieci w momencie, gdy moc bierna powstaje w samym odbiorniku. Przy kompensacji tego typu nie ma potrzeby stosowania urządzeń sterujących.

 

(...)

 

Damian Żabicki

 

Pełna wersja artykułu w EI 7-8/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem