Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Efektywność energetyczna w oświetleniu

2013-12-48-1Z jednej z wielu definicji efektywności energetycznej wynika, że jest to takie wykorzystanie energii, w rezultacie którego do dostarczenia lub wytworzenia określonych produktów czy usług wykorzystuje się możliwie minimalne jej ilości. Efektywne energetycznie oświetlenie to takie, które zapewnia uzyskanie pożądanego poziomu oświetlenia przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.

 

Poprawa efektywności energetycznej uzyskiwana jest najczęściej poprzez zastosowanie nowych technologii lub procesów produkcyjnych. W przypadku oświetlenia wpływ na efektywność energetyczną miały i mają po dziś dzień świetlówki fluorescencyjne oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii LED, która zajmuje coraz bardziej znaczącą pozycję w oświetleniu architektonicznym, przemysłowym, biurowym jak i konsumenckim – czyli w gospodarstwach domowych.

Częstym bodźcem do zwiększenia efektywności energetycznej jest chęć zwiększenia oszczędności energii elektrycznej. Jednak należy zawsze sprawdzić, czy korzyści wynikające z oszczędności energii będą wyższe niż koszty wdrożenia nowej technologii podnoszącej efektywność energetyczną.

Oszczędność energii przeznaczonej na oświetlenie można uzyskać nie tylko stosując nowe, energooszczędne źródła światła, lecz również wykorzystując odpowiednio naturalne światło słoneczne poprzez właściwe rozmieszczanie okien czy świetlików, a także poprzez stosowanie nowych technologii związanych ze sterowaniem oświetleniem.

Zgodnie z dyrektywą unij ną od 2009 r. wycofywane są źródła żarowe i praktycznie dziś tradycyjna żarówka odeszła do lamusa. Zastąpiły ją świetlówki kompaktowe, które charakteryzują się znacznie mniejszym poborem mocy i znacznie dłuższą żywotnością. Choć ich początkowy koszt zakupu jest wyższy, nakłady inwestycyjne związane z ich stosowaniem − dzięki oszczędnościom energii oraz żywotności tych źródeł światła − zwracają się dość szybko. Dziś na rynku oświetleniowym można zauważyć wyraźną tendencję wypierania świetlówek poprzez produkty w technologii LED i OLED. Źródła tego rodzaju są nie tylko trwalsze i bardziej oszczędne energetycznie, ale także łatwiejsze w utylizacji. Niestety, ta technologia jeszcze nadal jest najdroższa, choć jej cena maleje niemal z miesiąca na miesiąc, czyniąc tę technologię najbardziej przyszłościową.

Jak wspomniano powyżej, innymi sposobami podnoszącymi efektywność energetyczną oświetlenia mogą być różne systemy sterowania oświetleniem, które po odpowiednim skonfigurowaniu i podłączeniu będą pozwalały na dopasowanie poziomu natężenia oświetlenia w zależności od ilości światła dziennego, wyłączanie oświetlenia po zaniku ruchu czy przełączanie w tryb nocny zapewniający niezbędne minimum światła.

 

(...)

 

Robert Gabrysiak

 

Pełna wersja artykułu w EI 12/2013 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem