Od redakcji 3/2018

I oklSzanowni Państwo,

zachęcam do sięgnięcia po 3. numer „Elektroinstalatora”. Przygotowaliśmy w nim wiele ciekawych informacji.

Pojęcie wewnętrzna linia zasilająca (wlz) pojawiło się w polskich przepisach i literaturze ponad 50 lat temu.

Więcej…

Nowoczesna koncepcja załączania oświetlenia w oparciu o innowacyjne przekaźniki bistabilne

7Przekaźnik bistabilny, inaczej nazywany impulsowym, jest łącznikiem zmieniającym stan głównych styków łączeniowych na skutek podania impulsu sterującego. Jest to możliwe przez zastosowanie dodatkowego obwodu z elektromagnesem, który podtrzymuje stan przekaźnika. Ze względu na to, że po zmianie stanu nie jest wymagane ciągłe podtrzymywanie tego sygnału, przekaźniki tego typu charakteryzują się energooszczędnością poprzez ograniczone straty mocy.

Nowoczesna koncepcja sterowania oświetleniem
Przekaźniki bistabilne wykorzystywane są najczęściej do realizowania funkcji sterowania oświetleniem. Z ich pomocą można w prosty sposób załączać i wyłączać oświetlenie w całym budynku. W tym celu należy zastosować moduły rozszerzające ich funkcjonalność, tzn. elementy do grupowego i centralnego sterownia (rys. 1).

Dzięki możliwości podłączenia kilku przycisków (bistabilnych) do jednego przekaźnika, możemy sterować oświetleniem z różnych miejsc w budynku. Przykładowo zastosowanie tego układu do oświetlania długich korytarzy lub klatek schodowych umożliwia załączanie i wyłączanie oświetlenia w sposób niezależny na dwóch końcach pomieszczenia przy pomocy znajdujących się tam przycisków (bez potrzeby stosowania wyłączników schodowych i krzyżowych).

Największą przewagą tej koncepcji nad klasycznym rozwiązaniem załączania oświetlenia za pomocą łączników instalacyjnych jest fakt, że przez obwód sterujący przekaźnikiem (tak więc przez przycisk bistabilny) nie płynie prąd roboczy. Dzięki temu wyeliminowane zostało zjawisko sklejania się styków łączników instalacyjnych, w których podczas operacji wyłączania pojawia się łuk elektryczny.

Z tego również względu klasyczne rozwiązania z zastosowaniem łączników instalacyjnych ograniczone są do prądu roboczego 10 A. Zastosowanie przekaźników bistabilnych umożliwia zrealizowanie automatycznego załączania/wyłączania oświetlenia, które może być wykorzystywane również do symulowania obecności mieszkańców w budynku. W tym celu należy zastosować cyfrowy zegar sterujący zawierający program impulsowy np. z serii 7LF45 firmy Siemens.

Szeroki zakres zastosowania
Firma Siemens, jako jedyna na polskim rynku, oferuje szeroki zakres prądowy przekaźników bistabilnych (aż do 63 A w wykonaniu ze stykami NO, NC oraz CO – rys. 2). Pozwala to na oszczędności związane z kosztami zakupu oraz miejscem potrzebnym w rozdzielnicy na zabudowę aparatów łączeniowych. Dotychczasowa koncepcja sterowania grupami oświetleniowymi wymagała zastosowania dwóch aparatów: stycznika modułowego dopasowanego do prądu znamionowego grupy opraw oświetleniowych oraz stycznika bistabilnego, wykorzystywanego do wysterowania tego stycznika.

Podyktowane to było brakiem na rynku przekaźników bistabilnych na prądy większe niż 16 A. Przekaźniki 5TT44 firmy Siemens spełniają normy IEC 60669-2-2 (wykonania do 32 A) oraz IEC 60947-4-1 (wersje 40 A – 63 A). Zaprojektowane zostały na napięcia sterujące przemienne AC (24 V oraz 240 V), jak również na napięcie stałe 24 V DC, dzięki czemu znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, obiektach infrastrukturalnych oraz w przemysłowych rozdzielnicach elektrycznych. W wyniku zastosowania specjalnej konstrukcji styków, przekaźniki odznaczają się cichymi operacjami łączeniowymi, co jest szczególnie ważne dla aparatów instalowanych w rozdzielnicach mieszkaniowych.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych konstrukcji styki główne przekaźników bistabilnych 5TT44 zapamiętują stan przy zaniku napięcia zasilającego sterowany obwód. Znaczącym udogodnieniem jest zastosowanie czytelnej sygnalizacji położenia styków, która wpływa na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa obsługi. Poza tą sygnalizacją, na froncie przekaźników znajduje się przycisk umożliwiający ręczne przełączenie przekaźnika, co umożliwia testowanie obwodów głównych bez podawania napięcia sterującego. Czynność ta wykorzystywana jest podczas testowania, uruchamiania, czy też napraw i konserwacji instalacji elektrycznych.

 

(...)

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Siemens

Pełna wersja artykułu w EI 3/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem