Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Aparatura sterująca i sygnalizacyjna

33Aparatura sterująca i sygnalizacyjna jest nieodzownym elementem instalacji elektrycznych i sterujących. Odpowiednie elementy aparatury dobiera się w zależności od aplikacji.

Lampki sygnalizacyjne, nazywane także panelowymi, znajdują zastosowanie m.in. w procesach związanych z informowaniem o stanach obwodów elektrycznych, a także urządzeń, maszyn i ciągów technologicznych. Lampki są dostępne w rozmiarach umożliwiających zamontowanie w typowych otworach. Znajdują zastosowanie w pulpitach, tablicach sterowniczo-sygnalizacyjnych oraz w korpusach maszyn i urządzeń. Dostępne są lampki zarówno w obudowach metalowych jak i z tworzywa sztucznego.

32W zależności od modelu żarówkowe lampki sygnalizacyjne świecą światłem ciągłym lub przerywanym. Typowe kolory to czerwony, zielony, żółty, a także biały i niebieski. Na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić uwagę na przyłącza elektryczne, które obejmują zaciski śrubowe, przyłącza wsuwkowe oraz wyprowadzone przewody. Można nabyć lampki różnych kształtów: w postaci płaskiej nasadki, przycisku (również podwójnego) oraz grzybka bezpieczeństwa.

Warto zwróci u wagę na lampki sygnalizacyjne bazujące na technologii LED. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim średnicą klosza. Istotny jest szeroki zakres parametrów zasilania. Nabyć można bowiem lampki zasilane zarówno napięciem przemiennym jak i stałym. Niektórzy producenci oferują również lampki przystosowane do nietypowego zasilania. Standardowo lampki diodowe zakończone są przewodem. Jednak w razie potrzeby można zamówić inne rodzaje połączeń.

Jednobarwne diodowe lampki sygnalizacyjne produkuje się w typowych rozmiarach z możliwością zasilania napięciem mieszczącym się w zakresie od 2,5 do 400 V, zarówno napięcia stałego jak i przemiennego. Wybrać można lampki o czerwonej, zielonej, pomarańczowej, a także niebieskiej i białej barwie światła.

Lampki dwubarwne oferowane są również w typowych rozmiarach (5, 10 lub 20 mm) a dostępne kolory to czerwono-zielony, czerwono-żółty oraz zielono-żółty. Oprócz tego dostępne są inne kombinacje kolorystyczne bazujące na barwie niebieskiej, pomarańczowej oraz białej. W rozwiązaniach tego typu istotną rolę stanowią trzy przewody, z których dwa, odpowiedzialne są za kolor świecenia, z kolei trzeci przewód o barwie czarnej jest wspólną elektrodą. Interesujące rozwiązanie stanowią lampki trójbarwne oraz migające.

Osprzęt tablicowy
W przemyśle bardzo często wykorzystuje się osprzęt tablicowy o stopniu ochrony IP67, przy czym nabyć można również podzespoły ze stopniem ochrony IP69K zgodnie z normą DIN 40050. Są one istotnym elementem aplikacji narażonych na intensywne mycie pod wysokim ciśnieniem czy też działanie skrajnych temperatur. Standardowo przyciski mogą pracować w zakresie temperatur mieszczących się pomiędzy –25°C a 80°C. Jednak nabyć można modele przeznaczone do pracy w temperaturze poniżej –40°C. Dzięki odpowiedniej konstrukcji uzyskano niezbędną wytrzymałość mechaniczną, a poprzez odpowiedni kształt elementu stykowego zapewniono kontakt zawsze w dwóch punktach. W niektórych elementach osprzętu przewidziano efekt samooczyszczenia styku. Na uwagę zasługuje wykonanie styków ze srebra lub zastosowanie styków pozłacanych.

Oferta rynkowa w zakresie osprzętu tablicowego jest bardzo obszerna. Spotkać można przyciski (pojedyncze, podwójne i potrójne), selektory, przełączniki kluczowe, lampki sygnalizacyjne, a także wyłączniki bezpieczeństwa. Przyciski oferowane są jako monostabilne i bistabilne. Przydatne rozwiązanie stanowią wersje podświetlane z osłoną, która zabezpiecza przed przypadkowym wciśnięciem. Warto podkreślić, że wersje podświetlane są widoczne nawet pod kątem 90° do powierzchni przycisku. Bloki stykowe mogą być zestawiane ze sobą zwiększając ilość styków. Na rynku dostępna jest szeroka gama lampek ze źródłami światła w postaci diod LED w kolorze zielonym, żółtym, czerwonym, niebieskim i białym.

Sygnalizatory akustyczne
Dostępne na rynku sygnalizatory akustyczne charakteryzują się szeroką gamą dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim natężeniem dźwięku. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu różnych miejscach. Pamiętać należy, aby w obiektach, w których panuje duży hałas dobierać sygnalizatory o wyższym natężeniu generowanego dźwięku. Stąd też w takich aplikacjach wykorzystywane są modele emitujące dźwięki o natężeniu ponad 100 dB. W razie konieczności nabyć można modele z programowanymi sekwencjami dźwiękowymi.

Można zastosować kombinację dwóch sygnałów zarówno o różnym dźwięku jak i częstotliwości. Ważną cechą dostępnych na rynku sygnalizatorów akustycznych jest poziom natężenia dźwięku w relacji do poboru prądu. Pożądaną jest zdolność do generowania dźwięku o dużym natężeniu przy małym poborze prądu. Kolejne istotne parametry to szerokość kąta propagacji i równomierność rozkładu dźwięku. W niektórych modelach zastosowano wbudowany regulator natężenia dźwięku. Oprócz tradycyjnych konstrukcji w warunkach przemysłowych z pewnością sprawdzą się obudowy o podwyższonym stopniu ochrony.

Kolumny sygnalizacyjne
Podstawowe zadanie kolumn sygnalizacyjnych to przede wszystkim informowanie o funkcjach realizowanych przez maszynę lub występujących w niej błędach i awariach. Sygnalizatory instaluje się w dobrze widocznych miejscach po to, aby generowane sygnały optyczne były dostrzegane możliwie jak najwcześniej przez użytkownika. Informacja przekazywana za pomocą światła powinna być widoczna zarówno z daleka jak i bliska. Generowane światło może być ciągłe, pulsujące, wirujące lub błyskowe. Jedną z ważniejszych cech dostępnych na rynku kolumn sygnalizacyjnych jest modułowa budowa oraz prosty montaż, dzięki czemu zyskuje się nie tylko uniwersalność zastosowania, ale również dostosowanie do indywidualnych wymagań użytkownika.

Ważną zaletą kolumn jest możliwość stworzenia wielu kombinacji, zróżnicowanych pod względem kolorystyki. W zależności od modelu światło może być generowane przez tradycyjne żarówki lub diody LED. Wymiana źródła światła nie wymaga użycia narzędzi. Warto podkreślić, że dostępne na rynku sygnalizatory wieżowe dostosowane są do bezpośredniej współpracy ze sterownikami PLC. Podstawowe elementy wież sygnalizacyjnych stanowią cokoły. Są one montowane bezpośrednio na rurce, ścianie czy też maszynie. W następnej kolejności instaluje się pozostałe moduły zarówno optyczne jak i dźwiękowe.

Dostępne na rynku moduły świetlne różnią się między sobą typem emitowanego światła. Ciekawym rozwiązaniem są moduły ze światłem migającym i błyskowym. Bardzo często znajdują one zastosowanie w maszynach, w których awarie muszą być szybko wykrywane. Jak podają producenci światło generowane przez tego typu moduły, jest bardzo dobrze widoczne również jako odbicia na ścianach czy też szybach.

 

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 8/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem