Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Czy obsługa gestów w panelach XV300 firmy EATON to praktyczna funkcjonalność?

9Utarło się stwierdzenie, że świat automatyki powinien opierać się na rozwiązaniach, które – szukając najbardziej trafnego określenia – można nazwać nieładnie mianem „topornych". To choćby dlatego interfejsy wizualizacyjne opierają się najczęściej na przestarzałej technologii wykorzystującej folię rezystancyjną do detekcji miejsca dotyku.

Firma EATON od lat dba o zwiększanie estetyki i funkcjonalności rozwiązań dla elektryki i automatyki: charakterystyczny, uznany na rynku design aparatury RMQ-Titan sprawia, że lampki i przyciski firmy EATON są wizytówką potwierdzającą najwyższą jakość maszyn i urządzeń w nie wyposażonych; estetykę i rozszerzoną diagnostykę nawet najprostszych aparatów elektrycznych wzbogaca system SmartWire-DT; wprowadzone wiele lat temu rozwiązanie zabezpieczenia ekranu dotykowego szkłem hartowanym i detekcji punktu wciśnięcia za pomocą przecinania wiązek podczerwieni to jedynie wybrane spośród wielu dowodów innowacyjności EATON.

10

Dzisiaj jako jeden z pierwszych dostawców rozwiązań automatyki EATON przedstawia panele operatorskie XV300 i komputery IPC XP500 z matrycą pojemnościową i oprogramowaniem Galileo 10 umożliwiającym praktyczne wykorzystanie tych nowoczesnych matryc z technologią multi-touch. Obsługa gestów na dobre zadomowiła się w na co dzień używanych urządzeniach takich jak smartfony, czy tablety. Już małe dzieci posługując się intuicją przewijają ekrany przesuwając palcem po ekranie, czy powiększają/zmniejszają gestem rozsuwania/zsuwania palców. Właśnie tego typu gesty mogą być obecnie wygodnie implementowane w najnowszym Galileo 10 – użytkownik ma przy tym do wyboru kilka możliwości.

11

Jedną z opcji jest pasek wyboru. W wybranym miejscu ekranu wizualizacji wstawiany jest element o większej szerokości (lub wysokości) niż wskazuje na to ekran. Sam powiększony element tworzony jest w formie podmaski.

Po wstawieniu elementu na maskę docelową użytkownik przesuwając palcem wybiera, który fragment podmaski ma być wyświetlany – podobnie jak na rysunku 3. Ciekawą funkcjonalnością narzędzia Galileo jest zaprezentowana na wskazanym rysunku lista alarmów w formie półprzezroczystego okna. Po zapełnieniu listy istnieje możliwość przewijania jej palcem – bez konieczności „klikania" przycisków przewijania – góra/dół. W ich miejsce można umieścić przyciski potwierdzania wybranego alarmu lub grupy wszystkich alarmów.

 

(...)

Jacek Zarzycki

Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem